Kamera. Ilustrační foto

Kamera. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rodí se Letopisy, projekt podle Spielberga

Příběhy z první ruky. To budou Letopisy, databáze nesestříhaných výpovědí zajímavých lidí, sloužící příštím generacím: zdarma.

„Chceme začít budovat něco, co bude trvat, sbírku autentických příběhů a přímých svědectví, již může využít bezplatně každý,“ shrnul iniciátor myšlenky Petr Bok.

Podobné projekty „audiovizuálních dějin“ už svět zná; nejdál jsou ve Státech, kde fond Stevena Spielberga stejnou metodou sbíral tisíce svědectví o holokaustu. Bokův kolega Martin Šmok teď na Kalifornské univerzitě sleduje, jak s materiálem dál pracují.

České Letopisy se však nevážou k jediné éře. Mezi prvními oslovenými budou Otakar Vávra, Jiří Raška, Tomáš J. Baťa, Lubomír Štrougal či Jiří Suchý, ale nepůjde jen o známá jména, naopak.

„Ať veřejnost sama dává návrhy, čí svědectví uchovat,“ odkazuje Bok na www.letopisy.cz. Vyškolení tazatelé budou točit zpovědi pamětníků, k jiným lidem se budou s kamerou vracet, další se do Letopisů zapíší zvláštním zážitkem.

Kritéria výběru jsou otevřená zeširoka. Takže se vedle pětinásobného olympionika zaznamená i pětinásobný vrah? „I pětinásobný vrah je součástí paměti národa,“ míní Bok.

Nad spornými případy má bdít rada nezávislých osobností, garantem Letopisů je dokumentaristka Helena Třeštíková, která za vstřícnost při shánění financí poděkovala exministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi. Bez soukromých peněz se však nekomerční projekt neobejde.

Lidé si mohou vyhradit zveřejnění záznamu až po své smrti, ale jinak podepisují souhlas k užití své zpovědi pro všechny nosiče, i ty ještě nevynalezené. „Ovšem ve smlouvě s ČT stojí, že se útržky nesmí použít do zábavních pořadů,“ líčí Třeštíková ochranu před zneužitím.

První rozhovory vzniknou ještě letos, zárodek databáze by mohl začít fungovat zhruba do tří let.