Kryštof Hádek

Kryštof Hádek | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Rodí se česká komedie k poctě vína

  • 4
Jeho oceňovaný školní film Nelásky zná málokdo, jeho slavná reklama "Bobika" naopak zlidověla. Teď si režisér Tomáš Bařina zkusí celovečerní prvotinu.

V půli srpna začne točit poetickou komedii z vinařské Moravy Bobule. "Víno je ve filmu symbol života, i když já sám ho moc pít nemůžu," přiznává. Námět na film z tohoto prostředí ho napadl, když se loni vydal do sklípku – poprvé v životě.

"Téma se dá shrnout slovy: Když už člověk neví kudy kam, měl by se vrátit ke kořenům," popisuje režisér příběh mladého podvodníčka, kterého v Praze honí policie, takže se i s kumpánem schová k dědovi, nemocnému vinaři z Moravy. "A to mu změní život," napovídá režisér, že Bobule je "hlavně love story".

Hlavní roli psal Bařina přímo pro Kryštofa Hádka. "Nevím, kdo  jiný v Česku by to zahrál. Kryštof Hádek má obě potřebné polohy, energii a drzost, ale současně i zranitelnost."

Volnou inspiraci pro něj našel u falešného asistenta Lukáše Kohouta, který na státní náklady procestoval svět. "Ale doslova se jeho zážitky využít nedají; to už natočil kolega Spielberg," připomíná žertem komedii o světoznámém králi podvodů Chyť mě, když to dokážeš.

Jako vyznavač hesla, že i tragické věci by měl člověk vnímat s nadhledem, slibuje ve své poetické komedii jemný humor: "Jiný by mě asi ani nebavil."

Spoléhá také na talentovaného kameramana Martina Preisse: "Bobule potřebuje styl, hravost, jiskru a pořád musí být na co koukat."

Až do půli září spolu budou točit hlavně kolem Pálavy, kde prý krajina ukrývá neuvěřitelné věci, sklípky ve skalách či římskou rotundu uprostřed vinic. Místní lidé si zahrají menší role třeba na krojovém plese. Ze známých jmen se ve filmu objeví Jaroslav Dušek, Václav Postránecký, Miroslav Táborský či Zuzana Kajnarová; herečtí představitelé vinařů, z nichž každý představuje svéráznou osobnost, se ještě hledají.

200 tisíc lidí – a může točit dál
Diváci se však nemusí bát prvoplánového idylického folkloru ve stylu filmu Náš dědek Josef. Novodobý "folklor" zahrne nadávky na Pražáky, autobusy s vinnými turisty a hlavně místo, kde oba podvodníci selžou, neboť tu se svou profesí nedovedou prorazit.

Film za padesát natáčecích dní a 22 milionů korun uvede do kin koncem března 2008 společnost Bioscop, jejíž zástupce Adam Dvořák, též známý střihač, je zároveň producentem Bařinova debutu.

"Známe se už z FAMU a ani mě nepřekvapilo, že se v poslední době prosadil i jako producent," žertuje režisér s tím, že Dvořák byl "vždycky okecávač", nicméně že jeho střihačská zkušenost a oči dramaturga jsou u producenta k nezaplacení. Dvořák mu chválu oplácí: "Když do kina přijde dvě stě tisíc lidí, může Bařina točit hned další film. Ať už nemusí dělat jen reklamy."

Nicméně režisér se reklam vůbec nezříká: "Dělám je rád, je to skvělé cvičení, na place mě to baví. Navíc reklama naučí člověka přemýšlet o každé vteřině natáčení, zaručí mu špičkové lidi ve štábu a vychovává k umění zkratky." Díky reklamě si Bařina také ověřil platnost Menzelova rčení Génius se pozná v omezení: "Když vám zadají mantinely, jediný den na natáčení, blbý nápad k tomu a řeknou – Teď si s tím poraď, pak se teprve ukáže, co umíte."

Aniž to tušil, vstoupí se svým debutem do náhodné "vinařské" vlny. U jezera mezi slovenskými vinohrady vzniká komedie Poslední plavky, na jižní Moravě se začne za pár dní natáčet Svatba na moravském poli a televizní povídky 3x s Miroslavem Donutilem se koncem prázdnin chystají rovněž za vínem.

,