Led Zeppelin

Led Zeppelin | foto: Warner Music

Rockoví bohové Led Zeppelin se vracejí

  • 5
Když kapela Led Zeppelin ohlásila, že vystoupí na jediném koncertu, o lístek projevilo ihned zájem 20 milionů lidí. Následující dny jich údajně bylo již šedesát milionů.

Hlad po Led Zeppelin, jejichž muzika si vysloužila přídomek kladivo bohů, jako by narůstal. Pokud by kapela ohlásila turné, má už dopředu jisté, že bude vyprodané. Zatím však mlčí a připravuje se na charitativní vystoupení 26. listopadu v londýnské O2 Areně.

"Poctivě to promýšleli, a dokonce se rozhodli, že budou pár dní zkoušet, aby viděli, jestli spolu mohou znovu hrát," řekl pořadatel Harvey Goldmisth. Navrhl kapele, aby hrála třicet minut. "Oni mi po týdnu zkoušení řekli, že chtějí zahrát celý koncert."

Led Zeppelin - Stairway To Heaven

Charitativní vystoupení se koná na počest Ahmeta Ertegüna, zemřelého spoluzakladatele firmy Atlantic, u které Led Zeppelin vydávali svá alba – celosvětově prodali více než 100 milionů kopií. U příležitosti koncertu vyjde kompilace nejlepších nahrávek Mothership. Zdá se, že vše je připravené ke startu něčeho mnohem většího než jediné vystoupení pro 20 tisíc lidí.

Zákulisní informace hovoří o velkorysých nabídkách pro zpěváka Roberta Planta, kytaristu Jimmyho Page a baskytaristu Johna Paula Jonese. Démonického bubeníka Johna Bonhama, který náhle zemřel v roce 1980, nahradí jeho syn Jason.

Právě před 27 lety se rocková kapela rozešla. Zbylá trojice nechtěla hledat nového bubeníka místo Bonhama, přezdívaného Bonzo, který se opil na večírku a pak se ve spánku udusil zvratky. Peníze nehrály v rozhodnutí klíčovou roli. "Prostě není možné dál pokračovat," řekl tehdy Page.

Démonická magie
Původně byl kytaristou bluesrockových Yardbirds, kteří se rozpadli. Na jejich troskách chtěl Page v roce 1968 postavit New Yardbirds, když potkal v jednom z birminghamských klubů do té doby takřka neznámého zpěváka Roberta Planta. Ten přivedl kamaráda Johna Bonhama. Nakonec založili kapelu hromovládnější než Perun.

Podobně jako Beatles nebo Rolling Stones prorazili na americkém trhu. Už jejich první deska se dostala do nejžádanější desítky alb, druhé album pak dosáhlo na první příčku americké hitparády. Vlastně každá z osmi studiových desek Led Zeppelin byla událostí.

Muzika Led Zeppelin byla navýsost uhrančivá. Přitom muzikanti přiznávali, že prvotní inspirací byli tradiční bluesmani, od kterých Page s Plantem převzali spoustu motivů i textových témat. Led Zeppelin sice smíchali rock a blues, ale to počátkem 70. let dělal i Eric Clapton, Rolling Stones či další kapely. Avšak jedině Led Zeppelin vtiskli své muzice mocnou energii a spojili ji s keltskou melodikou.

Na jejich vystoupení pod širým nebem v britském Knewborthu přišlo 120 000 lidí. Prodávali rovnou celá alba, ostatně jejich nejslavnější balada Stairway To Heaven ani nevyšla na singlu, přesto dodnes boduje v rozličných anketách o nejoblíbenější
song všech dob. "Byl jsem součástí hudby, která vydržela zkoušku časem," řekl hrdě Page.

Koncerty Led Zeppelin, o kterých kolovaly legendy jako o barbarských obřadech, byly nezapomenutelné. Page se vyžíval v okultních tématech, v Londýně vlastnil knihkupectví zaměřené na tajemnou literaturu a bydlel prý v domě po slavném mágovi Aleisteru Crowleym.

Bylo to spíš podtržení tajemně hrozivé energie muziky Led Zeppelin, ovšem později někteří lidé Plantovi vyčítali, že na kapelu přivolal tragické události včetně smrti Plantova šestiletého syna Karaka. Činnost kapely se tehdy (1977) na rok zastavila.

Živé vzpomínky
Fandové, kteří nezažili Led Zeppelin na pódiu, si je mohli alespoň vychutnat na DVD. V roce 2003 vyšla znamenitá kolekce koncertních filmů. Výjimkou nebyly ani dvacetiminutové jamy, přesto vystoupení mělo ohromný tah. Nicméně ani DVD s pětikanálovým zvukem nenahradí zážitek z živého vystoupení.

Také proto bude koncert Led Zeppelin vrcholně vzrušující. Vždyť kapela se po svém rozchodu objevila pouze na charitativním koncertu Live Aid v roce 1985, kde na uvolněnou bubenickou židli usedl Phil Collins.

Další mimořádná zeppelinská sešlost proběhla na oslavách čtyřicátých narozenin spřízněné firmy Atlantic. Atam si trojice vyzkoušela za bubny Bonhamova syna Jasona.

Zpočátku se zdálo, že obě ústřední postavy nepotřebují Led Zeppelin oživovat. Nejúspěšnější sólovou kariéru rozběhl Robert Plant. V Česku se objevil v 90. letech, kdy propagoval desku Fate Of Nations, a nedávno byl ozdobou ostravského festivalu Colours Of Ostrava. Publikum se mohlo přesvědčit, že ani s věkem neztratil jeho hlas vášeň a naléhavost.

Hudbu Led Zeppelin vzkřísil Plant s Pagem v 90. letech, kdy vydali společné desky No Quarter a Walking Into Clarksdale. Vedle blues se nadchli pro arabskou hudbu a předvedli, jak by asi hráli Led Zeppelin, kdyby se tenkrát nerozešli.

V únoru 1998 se o tom mohla přesvědčit i Praha na úžasném koncertu, na kterém zněly klasické pecky Heartbreaker, Whole Lotta Love či Rock And Roll. Lístky byly skoupené už měsíc před vystoupením.

Přišel pravý čas
Tehdy se koncertní turné Page a Planta nazývalo Kytara a hlas Led Zeppelin, plnokrevný návrat legendy to tedy ještě nebyl. Tomu, aby se Led Zeppelin sešli v nejsilnější možné sestavě, donedávna bránil baskytarista John Paul Jones.

Snahy o obnovu kapely považoval za komerční tah. Když Led Zeppelin vstupovali v roce 1995 do rock’n’rollové síně slávy, kousavě poznamenal: "Děkuji vám, přátelé, že jste si vzpomněli na mé telefonní číslo."

Johna Paula Jonese mohly samozřejmě zlákat peníze a také další úspěšné návraty legendárních kapel. Například Eric Clapton obnovil trio Cream, letos vyrazili na turné Genesis a kapely Police se zpěvákem a kytaristou Stingem jako by se Amerika nemohla nabažit.

Pokud se mají Led Zeppelin vrátit aspoň na jedno turné, přišel pravý čas. Robertu Plantovi bude příští rok šedesát, Jimmy Page již tuto věkovou hranici překročil v roce 2004, John Paul Jones v roce 2006. Vyjedou-li, budou moci zopakovat svoji nesmrtelnou hudbu, ke které možná přidají podle zatím nepotvrzených informací nové písně.

Jen své "žertíky" z dob největší slávy, jako byla jízda na motocyklech po hotelových chodbách nebo televize vyhazované pro zábavu z oken, si ctihodní rockeři už asi odpustí.