Z filmu Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek | foto: Bioscop

RECENZE: Robinson a zvířátka je animovaný test pro statečné rodiče

  • 7
Jako bezpečné odkladiště předškolních dětí do kina poslouží svému účelu, ale jinak animovaný film Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek vyrábí jen prostoduchou nudu.

Bylo nebylo, před pětatřiceti lety natočil Stanislav Látal loutkové Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Film jednak půvabný, jednak rovnocenný, byť ne zcela věrný předloze.

Zato ve francouzsko-belgické animované verzi Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek, která nyní dorazila do Česka, by Daniel Defoe svou slavnou knihu nepoznal. A zdaleka nejen proto, že namísto domorodce Pátka pomáhá trosečníkovi papoušek Úterý doprovázený celou partičkou exotické fauny, o dovozu domácích mazlíčků nemluvě.

Z robinsonády se zcela vytratilo dobrodružství, včetně hrdinových objevů, jak přežít. Robinson v prvoplánové výtvarné podobě zachrání z lodi bohatou výbavu včetně lákadel pro nové kamarády, čímž vyvolá nekonečnou cupitavou přehlídku tvorů, jejichž žvanivou roztomilost umocněnou českým dabingem unesou jen opravdu stateční rodiče. Nejjednodušší dialogy jako ze Studia Kamarád doplňují nejprostší gagy ve stylu „bum bác, jauvajs“: kočky honí myš, pes honí kočky a nakonec jdou všichni po krku právě kočičímu páru, z něhož se vyklubou smrtící zlosynové.

Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek

40 %

Belgie / Francie, 2016, 90 min

režie: Vincent Kesteloot, Ben Stassen

hrají: Ilka Bessin, Dieter Hallervorden, Matthias Schweighöfer, Aylin Tezel, Kaya Yanar

Streamovací služby: Netflix

Kinobox: 54 %

IMDb: 5.3

Jásavé barvičky a jalové poučky typu „Nebojte se neznáma“ prostě spadají do kategorie televizní animace pro dětské kanály vyráběné na běžícím pásu, kus jako kus; jediný dospělejší motiv má zase natolik krkolomný vývoj a tragické vyústění, že hrozí hromadným pláčem.

Podobných, tedy čistě spotřebních a umělecky prostředních historek pro rodinné víkendy v kině vzniká dneska nespočet. Ale málokterá si tak drze vypůjčí jméno legendy, o niž sice sotva letmo zavadí, ale zato se díky ní prodává.