Fulghum jen tiše sledoval, jak se jeho román změnil na jevišti ABC

  • 0
Americký spisovatel Robert Fulghum představil svůj román Drž mě pevně, miluj mě zlehka českému publiku už loni v rámci projektu Listování. Divadlo ABC nyní zkouší adaptaci tohoto románu a autor se přijel podívat, jak jeho dílo ožívá na českém jevišti. V hledišti seděl úplně tiše a režisérovi nedal jedinou připomínku.

Román Drž mě pevně, miluj mě zlehka k divadelnímu zpracování nijak nevybízí. Chybí konflikt i jasná dějová linka. Režisér Hanuš ale právě to považuje za ideální materiál pro dramatizaci.

"Je to výchozí situace pro napsání scénáře. Jen základní skica, kudy půjdou cestičky a tam ten román skončí. V tom je to kouzlo," říká režisér, který tak vlastně na základě Fulghumova díla vytváří dílo nové.

Od autora má k tomu svolení. "Pan Fulghum byl neskutečně velkorysý, to se vám málokdy stane. U žijících se vám to stane víc, nejhorší jsou dědicové. S těma se nikdy nedohodnete, protože střeží odkaz. Ale on mi napsal, že je to v mých rukách."

Svá slova Robert Fulghum potvrdil i při návštěvě kostýmové zkoušky. "Chci se jen dívat. To je okamžik zrodu. Baví mě ta tvorba. Jako bych tu nebyl, nenechte se znervóznit," upozornil všechny předem. S manželkou tiše seděl v hledišti a po skončení spokojeně odešli.

"Nerozumím všem těm změnám, ale ta nálada je perfektní. Jsem moc spokojený. Moc se mi líbí režisér," zhodnotil pak autor pro iDNES.cz.

"Režisér dělá svou práci a já jsem spisovatel, nemluvím mu do toho. Moc se mi líbí vidět svou knihu na scéně. Já přemýšlím očima a rád bych, aby lidé viděli to, co vidím já. Přál bych si, aby vznikl film z mé knihy Třetí přání, už je to v jednání, ale není to jisté," prozradil Fulghum, který plánuje přijet i na premiéru 8. června.

Robert Fulghum při tangu se svou manželkou.

Autor podepsal knihu Drž mě pevně, miluje mě zlehka i Lubomíru Lipskému

S českým hercem a režisérem Hanušem ho spojuje nadšení pro argentinské tango, které je podle Fulghuma nejen tancem, ale celkovým pohledem na svět. A jak se ukazuje, není jen doménou seattleské tančírny Century, v níž se děj románu odehrává.

"Já jsem se sám setkal s tangovou scénou v Praze, byla to pro mě utajená věc. Jel jsem se svou ženou choreografkou na kurz. Nešlo mi to, ale okouzlilo mě to. A když jsem narazil na to, že pan Fulghum udělal knihu na to téma, rozhodl jsem se ji zpracovat. Je to krásná věc. A těch krásných věcí tolik není. Třeba to některým divákům otevře dveře a půjdou si to zkusit. Je to neobyčejný svět," říká režisér.