Z filmu Rosemary má děťátko

Z filmu Rosemary má děťátko | foto: archiv

Retrospektiva Romana Polanského představí i dosud neviděné snímky

  • 0
Světoznámého polského režiséra, herce a scenáristu Romana Polanského, který tento týden převzal na filmovém festivalu v Curychu ocenění za celoživotní dílo, připomene retrospektiva jeho tvorby v Praze. Uskuteční se od 5. do 12. října v kinosále Francouzského institutu a v kině Ponrepo.

Organizátory rozsáhlé přehlídky jsou Polský institut a Francouzské velvyslanectví ve spolupráci s Muzeem kinematografie v Lodži a Národním filmovým archivem.

"Nejnovější celovečerní snímky a výjimečná díla z 60. a 70. let doplní v retrospektivě krátké a studentské filmy, z nichž některé uvidí čeští diváci poprvé. Kromě perel kinematografie jako Nůž ve vodě, Hnus, Rosemary má děťátko, Pianista nebo Muž ve stínu s předními herci bude uvedena také Pomsta Andrzeje Wajdy s Romanem Polanským v jedné z hlavních rolí," oznámila Kateřina Nevečeřalová z Francouzského institutu.

Roman Polanski získal cenu na festivalu v Curychu

Cenu nza celoživotní dílo, kterou převzal ve Švýcarsku, měl ve Francii žijící Polanski dostat původně již před dvěma lety, cestou na festival ho však na základě amerického zatykače z roku 1978 zadržela švýcarská policie. "Lepší pozdě než nikdy," komentoval to filmař. Více zde.

Důvodem amerického zatykače byla jeho aféra s třináctiletou dívkou – režisér se v roce 1977 přiznal, že s ní měl pohlavní styk. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění. V americkém vězení nakonec strávil půldruhého měsíce. Koncem ledna 1978, kdy dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl do Evropy a v USA od té doby z obav ze zatčení už nikdy nebyl.

Ještě před zahájením retrospektivy připravil Polský institut v Praze projekci snímků připomínajících herecké začátky Romana Polanského ve filmech Nashledanou zítra Janusze Morgensterna (uveden byl 27. září) a Nevinní čarodějové Andrzeje Wajdy (projekce bude 4. října). Během příštího měsíce promítne také dokument o jazzmanovi a autorovi filmové hudby Krzysztofu Komedovi, který s Polanským spolupracoval na řadě filmů.

Doprovodným programem přehlídky bude od 6. do 12. října v Galerii 35 ve Francouzském institutu a v kině Ponrepo výstava unikátních plakátů k Polanského filmům ze sbírek Muzea kinematografie v Lodži.

Z filmu Pianista.

Jeden z nejznámějších polských režisérů se narodil 18. srpna 1933 v židovské rodině, válku přežil v úkrytu nedaleko Krakova. Začínal jako divadelní herec, později vystudoval režii na filmové škole v Lodži. Už za svůj celovečerní debut Nůž ve vodě z roku 1961 byl nominován na Oscara. Po tomto úspěchu se rozhodl emigrovat a od roku 1963 žil a tvořil ve Francii, Velké Británii a USA. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista.

Cenu si ale na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles nepřevzal kvůli obavě, že bude ve Spojených státech zatčen. O jeho případu vznikl v roce 2008 dokument Roman Polanski: Pravdivý příběh, který upozornil na nesrovnalosti v této kauze.

Českou republiku navštívil naposledy v roce 2003, kdy převzal na Febiofestu Cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Nejnovější jeho film Masakr podle hry Yasminy Rezy byl jedním z favoritů letošního festivalu v Benátkách.

,