Vizuál k projektu restaurování Barona Prášila

Vizuál k projektu restaurování Barona Prášila | foto: AČFK

Zemanův slavný Baron Prášil opět vypadá, jako by ho právě natočili

  • 11
Kde seženu DVD nebo soundtrack? – Zkus Japonsko. Ukázka ze současné internetové diskuse zahraničních fanoušků dokazuje, že Karel Zeman a jeho Baron Prášil jsou pořád v kurzu. A teď i v kině.

Plný název předlohy jednoho z nejhravějších děl Karla Zemana zní Podivuhodné cesty po vodě i souši, polní tažení a veselá dobrodružství Barona Prášila, jak je vypravuje při víně v kruhu přátel.

Kniha německého autora Gottfrieda Augusta Bürgera z roku 1786 má základ ve skutečné historické osobnosti barona von Münchhausena, který po návratu z vojenských tažení líčil smyšlené historky o svých dobrodružstvích; anonymně vyšly ještě o pět let dříve ve sbírce veselého čtiva. Ale Bürgerovu verzi navíc doprovázely dobové rytiny Gustava Dorého, z nichž Zeman vycházel – po svém.

„Cítil jsem, že přesvědčivěji zobrazím velikost lidské myšlenky prostřednictvím Barona Prášila, než kdybych se pokoušel natočit takzvaný fantastický film. Smyslem je vzdát hold lidské fantazii a poezii,“ řekl tehdy sám Zeman.

Výsledkem okouzlil poroty festivalů v Locarnu či Cannes a přidělal vrásky nynějším restaurátorům, jejichž zásluhou se film 1. srpna vrátí na velké plátno v plné kráse.

Černobíle natočené obrazy totiž režisér oživil výrazným barevným tónováním, kdy jednotlivé odstíny označují změny nálad, prostředí či dějů. „Jenže do negativního materiálu se barva doplňovala až dodatečně,“ vysvětlil Ivo Marák ze společnosti Universal Production Partners složitost „omlazovacích“ prací. Ohledně barevnosti a kontrastu se drželi podoby distribuční kopie vyrobené ještě za režisérovy éry.

Od Méliese ke Gilliamovi

Pochopitelně Zeman nebyl prvním ani jediným z filmařů, které pábitelský baron okouzlil. Jeho příhody ztvárnil už v roce 1911 zakladatel trikové fantazie Georges Mélies, volně si s jeho motivy pohrál v Baronu Prášilovi z roku 1940 Martin Frič, na dělové kouli létal v německém filmu z roku 1943 Dobrodružství barona Prášila, francouzská animovaná verze Podivuhodná dobrodružství barona Prášila vznikla koncem 70. let a Terry Gilliam ze skupiny Monty Python tvrdí, že právě Zemanovo pojetí jej inspirovalo k vlastní variantě, k filmu Dobrodružství Barona Prášila z roku 1988.

Ale při vší úctě k herci Johnu Nevillovi v titulní roli, Miloš Kopecký má prostě jiskrnější šarm, a byť měl Gilliam k dispozici hvězdné krásky včetně Umy Thurmanové, ženským symbolem lásky prostě zůstane Jana Brejchová.

Navíc se Zemanův snímek vyznačuje velikány i v malých epizodkách, například Jan Werich nabídku přijal právě a pouze z úcty k režisérovi. Přesto hlavní role jeho Barona Prášila nepatří hercům, mají je nevídané triky, unikátní výtvarné vidění, duchaplný vtip a nekonečná představivost.

Film Baron Prášil byl digitálně restaurován díky projektu Čistíme svět fantazie, v němž se Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize zavázaly vrátit do nejvyšší možné kvality tři Zemanovy filmy za tři roky. Garantem je americký expert James Mockoski, hlavním restaurátorem Ivo Marák, obnovu zvukové části zajišťuje Soundsquare a na vše dohlíží režisérova dcera Ludmila Zemanová.

„Mám pocit, že se dívám na film nový, moderní, právě natočený,“ shrnula svůj zážitek z vyčištěného snímku. Loni už se díky stejné proceduře vrátil do kin Vynález zkázy, nyní je na řadě Cesta do pravěku.