VIDEO: Pěkná tečka za případem Svěrák. Slavonice viděly Po strništi bos

  • 9
Po roce se vrátili „na místo činu“, kde natáčeli. A občané Slavonic, z nichž si mnozí ve filmu otce a syna Svěrákových Po strništi bos zahráli, byli také jeho prvními diváky.

Po celé horké odpoledne sem pořadatelé nosili židle. Nestačily. Mnozí diváci raději dorazili s vlastními rozkládacími křesílky. A než se setmělo, bylo náměstí, kde se při zahájení festivalu Slavonice Fest promítal film Po strništi bos veřejně vůbec poprvé, zaplněné.

Totéž náměstí, kde si před rokem podle pokynů režiséra Jana Svěráka a za účasti scenáristy Zdeňka Svěráka představujícího ředitele místní školy zahráli sami Slavoničtí, jak na jaře 1945 vítají Rudou armádu. „Přesně to se mi vybaví, když se vrátím o rok zpět: ohromné nasazení a nadšení, se kterým se zdejší lidé do natáčení téhle scény zapojili,“ vzpomínal Zdeněk Svěrák (čtěte reportáž z natáčení ve Slavonicích).

Ve scénáři i ve stejnojmenné knižní předloze čerpal z vlastního dětství pražského kluka, jehož rodiče museli za války k příbuzným na venkov. Ve filmu malého Edu představuje Alois Grec, jeho otce Ondřej Vetchý a maminku Tereza Voříšková, která se s místními dětmi hrajícími Edovy vesnické kamarády vítala jako se starými známými.

„Páni, ty máš nový účes, vážně ti moc sluší. A co ty a škola, vylepšil sis známky? No vidíš, já věděla, že to dokážeš,“ povídala si herečka s kluky. „Jak bych si je nepamatovala! Já tehdy zažívala v soukromí těžké období, ale ty děti byly báječné,“ vrátila se k loňskému natáčení. Výsledný film osmadvacetiletá Voříšková doporučila svým vrstevníkům: „Je v něm tolik něhy svěrákovského světa, že i naší generaci, často skeptické a unavené, ukazuje světýlko naděje.“

Svérázného dědečka Edy představuje Jan Tříska, kterého režisér uvedl slovy: „Na předpremiéru přiletěl až ze Spojených států. Je to možné? Je to možné!“ Sám Tříska pozdravil publikum stručně: „Řeknu jenom tři S. Svěrák, Svěrák, Slavonice.“ Před projekcí se svěřil, že by rád přemluvil Zdeňka Svěráka, aby ve své autobiograficky laděné scenáristické řadě ještě pokračoval: „Ale obávám se, že to nepomůže. Když říká, že ne, platí to, je to paličák!“

Scenárista opravdu tvrdí, že další úsek svého života stvořený pro plátno už nevidí, a ve Slavonicích to naznačil i publiku: „Chtěli jsme, aby Po strništi bos bylo potěchou pro bránici i pro srdce. Možná je to náš poslední společný film, přeji si tedy, aby to byla taková pěkná tečka za tím naším případem,“ ocitoval z cimrmanovského představení Vražda v salonním coupé.

Další představení čeká novinku v sobotu na Letní filmové škole, do kin vstoupí 17. srpna. „Nicméně v křestním listu snímku Po strništi bos bude už navždy zapsáno, že poprvé byl uvedený právě ve Slavonicích,“ shrnul Jan Svěrák nezvyklé představení, na němž se známé tváře sešly i hledišti. Na film se přijeli podívat třeba Tatiana Vilhelmová s Vojtěchem Dykem, Miroslav Táborský či Ivan Trojan, jehož bratr Ondřej Trojan akci Slavonice Fest pořádá.

Právě zakladatel pohodové nadžánrové přehlídky uvedl projekci dvěma informacemi: kde se nacházejí veřejné záchodky a co hrozí každému, kdo by si snad zbrusu nový film nahrával. Není předpremiéra ostře sledovaného projektu na otevřeném prostranství v éře internetových pirátů poněkud riskantní? „Ano, je. Ale jednak tu máme ostrahu, jednak věřím, že už lidi dostali rozum,“ doufá režisér. Zatím právem.