Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Petr Dvořák, generální ředitel České televize | foto: Michal Šula, MAFRA

Ředitel ČT Dvořák: Rušíme nominace Českých lvů a hledáme nové náměty

  • 44
Premiérové Nevinné lži u diváků vítězí, vzniká série skutečných případů Oddělení vražd. První viditelné signály, že se také v programu, nejen v zákulisí České televize, hýbají ledy. Ale změny se dotknou i některých letitých jistot. Včetně Českých lvů.

Generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák nikterak netají, že s letošní podobou udílení trofejí, které pořádá Česká filmová a televizní akademie, nebyl spokojen. Ostatně i diváků Českým lvům ubylo.

Český lev 2013

V zákulisí vypadá filmařský svátek jako okresní přebor

Český lev za rok 2012 - moderátor večera Jan Budař
Český lev za rok 2012 - Kryštof Mucha, Ivan Trojan, David Ondříček

"Ve zpocené tlačenici pasáže mezi vegetariánskými chlebíčky a dávno nalitým zteplalým vínem se najde známá tvář stěží. Ale navenek se mluví o poctě filmařům," píše v hodnocení filmového galavečera Mirka Spáčilová.

"Nesmí se už stát, že nemáme šanci pojetí večera s jeho autory předem konzultovat, včetně scény s LED stěnami, které působily z obrazovky nepříjemně. Nelze podepisovat smlouvu na poslední chvíli, přitom jsme žádali o podrobnosti už loni v září. Ale hlavně koncept Lvů se po dvaceti letech přežil. Nedá se vysílat slavnost s humorem pro partu spiklenců v sále, nemluvě o sponzorských značkách nad rámec vkusu včetně minerálky v plastových lahvích," líčí Dvořák, co předem nevěděli a ani nemohli ovlivnit. Zatím.

Ale začne platit, že televize už nebude jen mechanicky přenášet, co se děje na pódiu, ať jde o udílení různých výročních cen, nebo samostatné koncerty. "Nechci být tím, kdo Lvy zahubí, ale trváme na tom, aby to byl svátek filmu, aby měl noblesu, šarm, krásu, půvab a přitažlivost - stejně jako divadelní Thálie, televizní TýTý nebo závěrečný ceremoniál karlovarského festivalu, s jehož organizátory je rozumná řeč. V očích diváků totiž i za přenos cizích akcí neseme zodpovědnost my," slibuje Dvořák, že televizi už nebude zajímat jen to, co se děje "od kamer dozadu". První jasnou změnu potvrdil: takzvaný nominační večer Lvů, jehož smysl byl od počátku nejasný, se příště již nebude vysílat vůbec.

Jste pro zrušení nominačního večera Českých lvů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3459
Ne
Ne 243

Ovšem televizní zábava zahrnuje daleko více žánrů než ceremoniály a Dvořák přiznává, že je to těžká disciplína. Při nástupu sliboval, že archivní estrády zmizí z hlavních časů co nejdříve, ve skutečnosti však ke střihovým pořadům ještě přibyly ankety typu Nejlepší večerníček nebo Nejlepší scénka. "Vymysleli jsme je k 60. výročí vysílání, ale uznávám, že provedení kulhá, takže pokud v té sérii budeme pokračovat, pak v jiném tvaru."

Obecně vidí dvě cesty televizní zábavy. Buď pořady podle zahraničních licencí, zajímavé, ověřené, vesměs s přidanou poznávací hodnotou, ale nákladné. Nebo domácí alternativa, která však takřka neexistuje; navíc levný obal, jaký v 90. letech divák přijal, by už nyní neodpustil, protože má nekonečně více možností srovnání. "Postavit program na ČT1 v sobotu večer je vůbec nejtěžší a nejrizikovější zadání, proti tomu je třeba tklivý dokument hračka."

Sitkom s Dejvickým divadlem

Příjemný přechod mezi zábavou a hranou tvorbou tvoří sitkom. Jeden se brzy začne natáčet, odehrává se v hotelu, účinkuje v něm soubor Dejvického divadla a Dvořák týmu spojenému s Okresním přeborem hodně věří. Zároveň Kavčí hory zveřejnily poptávku po jiných žánrech, od komedií po televizní snímky, ale žádný nával geniálních nápadů se nekonal.

"Proto hledáme náměty s pomocí scenáristické nadace RWE Barrandov i přes filmové školy, také studentské práce bychom chtěli hrát na artovém okruhu," připomíná Dvořák, že od září se nový dětský kanál vždy v osm večer promění v kulturní stanici.

Logo kulturního kanálu ČT art

Další stupeň televizního programu představuje takzvaná "velká dramatika". V ní se chce ČT zaměřit hlavně na jistotu tvůrčí kvality, kterou zastupují Nevinné lži nebo chystaná První republika, za níž stojí tým obdobně laděného retroseriálu Vyprávěj. A také na nové talenty i známé filmaře, které chce přivést k práci pro televizi podobně jako nyní Jana Hřebejka či Jiřího Svobodu.

Z nových seriálů se kromě detektivních rýsuje Život a doba soudce A. K., líčící polistopadové soudní případy, a ve hře jsou i velké románové ságy včetně životopisných - pokud budou dobré scénáře a spolehliví obchodní partneři. "Pouze nekonečné seriály v ČT nepředpokládám, ty patří na jiné stanice, naším úkolem je žánrová pestrost. Zato však jsme v případě úspěchu konkrétního titulu schopni rychle vyrobit druhou i třetí řadu," plánuje Dvořák.

Dobrý televizní film? Posel

Zatím to pro Kavčí hory, zvláště při útlumu rozdrobené konkurence, vypadá nadějně. Vyšvihl se zpravodajský kanál ČT24, v průzkumech roste divácká spokojenost i sledovanost - jak říká Dvořák, "leden i únor byl náš". Ale pořád ještě je to jen začátek nevyhnutelných dlouhodobých změn.

Kdyby měl vybrat jednu jedinou věc, jež vznikla už za jeho působení a na niž je hrdý, která by to byla? "Posel," jmenuje ředitel bez zaváhání snímek režiséra Vladimíra Michálka s Matějem Hádkem v hlavní roli. "Nemuseli jsme s ním jít rovnou do kina, ale reprezentuje přesně to, co bych rád v ČT viděl: dobře udělaný televizní film."