Red Road

Red Road - Fotografie z filmu Red Road (2006) | foto: Aerofilms

Red Road je ponurý thriller o voyeurce

Napínavý britsko-dánský snímek Red Road, který 5.dubna vstupuje do českých kinosálů, je prvním filmem z trojdílného projektu Advance Party, který inicioval režisér a filmový provokatér Lars von Trier.

Tři režiséři dostali za úkol vytvořit scénáře, ve kterých figuruje devět totožných postav, které hrají titíž herci. Autoři mohli postavy zasadit do libovolného sociálního a etnického prostředí a připsat vedlejší role.

Všechny tři filmy se musejí odehrávat na skotské půdě, mají stejný rozpočet, počet natáčecích dní a stejnou techniku záznamu.

Britská režisérka Andrea Arnold, držitelka Oscara za krátký film Wasp (2003), pojala svůj celovečerní debut jako temný thriller o voyerismu a odplatě za staré křivdy.

Jackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému, který dnem i nocí monitoruje ulice Glasgow. Jackie tráví noci bedlivým pozorováním záznamu kamer, které může dle libosti otáčet či přibližovat.

Pokud se jí něco nezdá, informuje policii, většinu času se ale vyžívá v tom, že může ze svého úkrytu nepozorovaně nahlížet do životů cizích lidí.

Sama vede uzavřený život, který má svůj řád a klid. Jednoho dne zažije nemilý šok, když v muži na obrazovce pozná člověka, o němž si myslela, že je ve vězení a že ho do konce života neuvidí.

Posedlost, s níž ho začne pronásledovat, ji zavede do Red Road, shluku temných domovních bloků na severním okraji Glasgow. Jackiina zasutá tragédie pomalu vyplouvá na povrch a drama směřuje k překvapivému rozuzlení.

„Téma pomsty a odpuštění bylo zpracováno už tisíckrát, ale ve filmu Red Road režisérka dokázala najít velmi originální způsob, jak toto věčné téma znovu převyprávět," říká o filmu Radim Habartík ze společnosti Aerofilms, která snímek v České republice distribuuje.

"Civilní, ale přitom velmi rafinovaný snímek je mozaikou složenou ze záběrů z průmyslových kamer, ponurých obrazů skotského Glasgow a opatrných dialogů, které jen v náznacích přešlapují kolem tušené dávné tragédie. Své poslední tajemství vydá jako správná mozaika až na konci, aby tak donutila diváka odstoupit, znovu se podívat na celý příběh a pochopit pravý smysl všech těch předchozích dílků,“ dodává distributor.

Film získal Cenu poroty na loňském festivalu v Cannes.