Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers | foto: Supraphon

Red Hot Chili Peppers před desátým albem? Žádné staré papriky

  • 6
Hudební událost konce prázdnin je tu. Kalifornští Red Hot Chili Peppers vydávají po pětileté pauze novou desku I’m With You. A prošli na ní řadou proměn.

Pár zásadních změn v kapele, která funguje už přes čtvrt století: má nového kytaristu, už nenosí ponožky přes penisy a zpěvák Anthony Kiedis se místo sexu, drog a rokenrolu stal otcem. A dlouhá pauza neznamená, že si Red Hot Chili Peppers prostě vybrali na pět let dovolenou.

Odchod jako inspirace

Ve skutečnosti procházeli další ze svých personálních krizí. "Odpočívali jsme maximálně tak dva roky," přiznává Kiedis. Velká radost ze shledání s Johnem Frusciantem, kytaristou na hranici geniality a šílenství, kterému pomohli z heroinového pekla, totiž nevydržela.

Frusciante kapele už na začátku roku 2009 oznámil, že má jiné hudební představy a chce se dál věnovat jen nahrávání svých značně experimentálních sólových alb. Z kapely tentokrát odešel bez větších dramat a sporů, jenže po sobě znovu zanechal velký otazník – co bude dál?

Že právě kytaristovi vděčí za úspěch svých nejlepších alb a velký návrat na hudební scénu se stěžejní deskou Californication, si dobře uvědomovali všichni. Nalomený k odchodu byl dokonce i jeden z motorů kapely, baskytarista Flea. "Přestože jsme podle mého dělali skvělé písničky, v kapele něco přestalo fungovat," vrací se Flea k těžkému období, kterým si Red Hot Chili Peppers prošli.

"Během té dvouleté pauzy jsem si i já sám potřeboval ujasnit, jestli má smysl pokračovat. Ale když nám John oznámil, že už s námi hrát nebude, uvědomil jsem si, že Anthony je jako můj brácha. Tuhle kapelu jsme spolu založili ještě jako kluci a já nechci, aby vůbec kdy skončila. I když můžu v hudbě dělat i spoustu jiných, zajímavých věcí, nebude to nikdy tak úžasné, jako když jsme spolu na pódiu," vyznává se Flea z oddanosti, která kapelu po osmadvaceti letech hraní spojuje. "Máme to v krvi," říká.

Jenže jak pokračovat? Poučeni z předchozího fiaska s rekrutováním slavného kytaristy Davea Navarra se tentokrát Red Hot Chili Peppers zařídili jinak. Jako nejvhodnější řešení jim připadalo dát šanci svému kamarádovi z Kalifornie Joshi Klinghofferovi, který s nimi už hrával jako doprovodný kytarista na turné, a dokonce se podílel i na několika sólových experimentech Fruscianteho, se kterým ho navíc také pojí přátelství.

Obal nového alba I'm With You od kapely Red Hot Chili Peppers z dílny kontroverzního umělce Damiena Hirsta

"Johnův odchod byl nakonec neuvěřitelně inspirativní, protože inspirativní byl Joshův příchod. Chemie, kterou jsme tím získali, nás znovu postavila na nohy jako kapelu. Byla to jízda," vzpomíná zpěvák Anthony Kiedis na to, jak se přípravy v pořadí již desátého alba Red Hot Chili Peppers nakonec rozběhly docela hladce. Sám měl přitom jednu velkou inspiraci navíc – své první dítě, syna, kterého pojmenoval Everely (a dušuje se, že ne podle skupiny Everly Brothers).

"Netušil jsem, že po konci turné k desce Stadium Arcadium budu tak zlomený. Byl jsem zničený, psychicky vyčerpaný. A když jsem se vrátil domů, na pláž a pustil všechno z hlavy, pomohlo mi to. Začal jsem trávit čas se synem a to mi změnilo náhled na život," přibližuje Anthony Kiedis, z čeho tentokrát čerpal ve svých textech.

Už žádné substance

A ještě jedno bylo jasné – poslední, co Red Hot Chili Peppers chtěli, by bylo desku uspěchat. Ve studiu dali dohromady přes sedmdesát písniček, ze kterých pečlivě vybírali. "Johnův odchod nám dal šanci začít znovu a načisto. Bylo to o to jednodušší, že s Joshem jsme si sedli bez problémů, bylo to úplně přirozené," říká Kiedis.

Za Red Hot Chili Peppers do kina

Red Hot Chili Peppers

Zpěvák Kiedis, basák Flea, bubeník Chad Smith a zmíněný Klinghoffer se představí na speciálním koncertě den po vydání alba 30. srpna prostřednictvím živého přenosu v téměř 20 kinech po celé České republice a přehrají tak několika tisícům diváků celé nové album I'm With You.

"Ano, bylo to až překvapivě snadné," souhlasí s ním nováček Josh Klinghoffer, který v každém rozhovoru zdůrazňuje, že není náhradníkem, který by se snažil znít jako jeho předchůdce, ale že v hraní na kytaru má vlastní zvuk i osobitost. "Největším problémem bylo začít se v tom velkém množství materiálu, co jsme měli, soustředit jenom na něco," dodává nový kytarista.

Trvalo to osmnáct měsíců, než se kapela zavřela do studia na finální fázi nahrávání, kam znovu přizvala svého dvorního producenta Ricka Rubina, a vznikla deska, kterou nazvali I'm With You. I když se na ní Red Hot Chili Peppers drží svého funk-rockového soundu, je prý zároveň i avantgardnější, právě díky Klinghofferovi.

Podle Kiedise však změny rozhodně neznamenají, že by se kapela cítila nějak zásadně dospěle – i když se svou bohatou a divokou osobní historií v zádech dnes tvrdí: "Rokenrol můžete dělat buď s drogami, nebo bez nich. Můžete místo toho chodit do fitka, ale nemusíte. Můžete si užívat dlouhé noční tahy, ale nemusíte. Všechno je možné," shrnuje zpěvák svou Kalifornií vytvarovanou zkušenost.

Sám je prý úplně střízlivý už od vánoc roku 2000. "Snažil jsem se to zvládat asi osmnácttisíckrát, ale vždycky to dopadlo katastrofálně," komentuje nástrahy muzikantského světa. Snad slovo katastrofálně teď nebude platit i o desce I'm With You, kterou Red Hot Chili Peppers příští týden začínají úplně novou etapu své existence.