Spisovatelka J. K. Rowlingová

Spisovatelka J. K. Rowlingová | foto: Albatros Media

RECENZE: Volání Kukačky od J. K. Rowlingové je skvělá detektivka

  • 4
Jedna z nejočekávanějších letošních knih vyjde ve čtvrtek 20. února. Autorka Harryho Pottera ji vydala pod pseudonymem Robert Galbraith. A v žánru detektivních příběhů je to skutečně prvotřídní čtení.

Story je známá: autorka nejprodávanější série pla-nety J. K. Rowlingová už měla dost toho, jak ji někteří kritikové navždy zaškatulkovali mezi autory čarodějnických knih pro děti. Proto nejprve napsala román pro dospělé nazvaný Prázdné místo a posléze i detektivku Volání Kukačky, kterou však vydala pod pseudonymem Robert Galbraith.

Volání Kukačky

80 %

Autor: Robert Galbraith

Vydavatel: Plus

Překlad: Ladislav Šenkyřík

480 stran, cena 369 korun

Zatímco Prázdné místo mělo recenze poměrně vlažné a prodeje spíš zklamaly, než aby nadchly, s Voláním Kukačky je to jiné. Novináři nejprve psali, jak je ten neznámý Galbraith nadaný, jak dokáže přikovat k příběhu a vyzná se v ryze ženském tématu modelek a módních návrhářů, posléze ho chtěli poznat kvůli rozhovoru, a když už bylo jasné, že se dotyčný s žádným novinářem nesetká, protože jde pravděpodobně o pseudonym, přišly na řadu počítačové programy, které dokážou komparací textu alespoň přibližně určit autora.

"Fascinující debut"

Šok to byl loni v létě velký. Galbraith není bývalý voják, jak vydavatel uváděl, ale slavná autorka Harryho Pottera! A také plodná a disciplinovaná, Volání Kukačky je prvním dílem z chystané série o soukromém detektivovi Cormoranu Strikovi, druhý díl má spisovatelka hotový a pracuje na třetím.

Obálka knihy Volání Kukačky

Prodeje Volání Kukačky vyletěly výš než novoroční rachejtle. Jedna nula pro Rowlingovou - zatímco recenze Prázdného místa pravděpodobně ovlivnily antipatie některých kritiků, v tomhle případě se ukázalo, že je prostě a jednoduše dobrá: první recenze, jejichž autoři neměli o skutečné identitě autora ponětí, byly nadšené, zaznělo dokonce i slovní spojení "fascinující debut". Už ve čtvrtek si mohou kvality pilotního dílu detektivní série ověřit i čeští čtenáři, román v překladu Ladislava Šenkyříka vydává nakladatelství Plus. Tedy součást skupiny Albatros Media, která má práva i na Pottera a Prázdné místo.

Mistryně dialogu

Nejprve to, co se o příběhu ví: Cormoran Strike je čtyřicátník, žije v Londýně, v Afghánistánu, kde sloužil, přišel o nohu, nosí protézu a svůj handicap umí dost dobře maskovat. Podniká jako soukromý detektiv, ale příliš se mu nedaří, najímají si ho obvykle žárlivé manželky či podezřívaví manželé. Má nějaké dluhy, které už už nedokáže splácet, když tu v hodině dvanácté přijde jakýsi John Bristow. Ukáže se, že jde o bratra slavné topmodelky Luly Landryové, která byla před pár týdny nalezená mrtvá pod balkonem svého bytu.

Bratr John si na rozdíl od policejních vyšetřovatelů nemyslí, že šlo o sebevraždu, a žádá Strika, aby to prošetřil. Ten vezme zakázku jen kvůli penězům, sám si je jistý, že v tak mediálně sledovaném případě musela policie všechno prověřit mnohem pečlivěji než obvykle. Jenomže, jak čtenář od prvních stránek očekává, při rutinním postupu začne Strike zjišťovat, že tu něco zapáchá.

Zní to jako tuctový příběh s naprosto neoriginální zápletkou. Domnělými sebevraždami, z nichž se vyklubou úkladné vraždy, se hemží každá televizní odpolední kriminálka. Tady navíc není téměř žádná akce, Rowlingová rozvíjí příběh pouze přes dialogy. Skrze výslechy jednotlivých svědků, které Strike vede, se postupně odkrývá mozaika Lulina života, počínaje (očekávaně) nešťastným dětstvím s matkou prostitutkou přes spořádanou adoptivní rodinu až po zázračný úspěch nezralé panovačné krásky.

Mladší verze Perryho Masona

Ale ono to funguje, Rowlingová má dar přišpendlit čtenáře ke knize - ať už jde o čarodějnické vyřizování účtů, které díl od dílu, tak jak stárli jeho čtenáři, pohlcovala čím dál tím větší temnota, nebo o spletenec vyšetřovacích verzí, z nichž jen jediné vlákno vede ke skutečnému pachateli. Cormoran Strike není žádný filozof, ostatně Rowlingová je bestselleristka, a nikoli salonní intelektuálka, ale řemeslně je to opravdu povedená zábavná detektivka. Něco jako Perry Mason v mladším vydání. Dialogy ilustrují svět každého vyslýchaného počínaje řidičem limuzíny přes feťáckého muzikanta či svědomitého vrátného až po báječně afektovaného homosexuálního módního návrháře - i on je jedním z mnoha klišé, která Rowlingová používá, souběžně však ani on nekazí tok vyprávění.

Volání Kukačky je kniha, kterou je zatěžko odložit, jejích téměř pět set stran pádí k závěru, a když ten nastane, uvědomí si čtenář, jak moc se těší na druhý díl. Což možná o kvalitě Volání Kukačky řekne nejvíc.