Raper Snoop Dogg si nyní říká i Snoop Lion. | foto: Sony Music

RECENZE: Gangster Snoop Dogg se dal na reggae a docela mu to jde

  • 2
Takový obrat v kariéře se jen tak nevidí. Snoop Dogg je jednou z ikon "pasáckého" hip hopu ze západního pobřeží Spojených států. Vlastně byl. Teď si říká Snoop Lion a hraje reggae.

S vysokým hlasem a pošahanými copánky ve vlasech byl Snoop Dogg jedním z nejslavnějších jmen rapu. Od zásadních desek hiphopové historie přes hostování v hollywoodských filmech a vlastní produkce pro pornografické snímky dospěl se čtyřicítkou na krku k zajímavé osobní i hudební proměně. Přijal rastafariánství, přejmenoval se na Snoop Liona a po dokumentárním filmu Reincarnated vydává stejnojmenné album, které skutečně zasvětil rytmu jamajského reggae. Z předchozí kariéry si ponechal snad jen náklonnost k marihuaně. Plně ji artikuluje v písni Smoke the Weed.

Reincarnated

70 %

Autor: Snoop Lion

Vydavatel: Sony Music

CD, cena: 349 korun

Nejlepší bez elektra

Přes všechnu oddanost jamajskému Jahu Rastafarimu by nazvání alba Reincarnated tradičním nebylo úplně přesné. Letmý pohled na jména hostujících umělců prozrazuje, že deska je přes všechny houpavé rytmy na druhou dobu pevně ukotvena ve světě Snoop Dogga. Ve stylově odlišných písních mu hostují hvězdy současné americké urban scény od Akona přes Drakea po Miley Cyrus. Snoop Dogg je představuje v nové poloze, která ortodoxním fanouškům může do značné míry přijít jako umělohmotná holly­woodská nápodoba a vykrádačka autentického stylu.

Ale když odhlédnete od předsudků ze strany reggae nebo vůči němu, uslyšíte výjimečně silné nahrávky, jejichž lenivé tempo a silné melodie v sobě mají nepopiratelný háček dobrých popových písní z dob, kdy stadionům vládl Bob Marley. Píseň No Guns Allowed s hostujícím Drakem a Snoopovou dcerou Cori B je perfektní příklad toho, kdy se producentskému týmu povedlo jedinečné spojení, které má tah.

Obal desky Reincarnated od Snoop Liona

Nutno však podotknout: na celé desce platí, že čím víc se Snoop Dogg drží zvuku klasického reggae (jako třeba v písni So Long), tím lépe pro výsledek. Snaha o fúzi s elektropopem, která je slyšet například ve skladbě Get Away, už tak přesvědčivá není, přestože o produkci se i tady stará superhvězdný tým z Major Lazer. Ten si své zářezy vybírá jinde, třeba v přesně mířené melodické hymně Lighters Up.

Dá se mu věřit?

Z dosavadních recenzí alba, které jsou nejednoznačné a hodnocení smíšené, je zřejmé, že deskou Reincarnated Snoop Lion vyvolal zejména zmatek. Loňský dokument mapující jeho setkání s ikonami reggae, jako je Bunny Wailer, a nahrávání písniček byl dobrý pokus, ale stejně přerod Dogga v Liona neobjasnil dokonale. Ortodoxní fanoušci hip hopu desku v její jemné náladě a neagresivitě zřejmě nepochopí, protože není "pasácká".

A příznivci reggae mají proč zůstávat ostražití. Je totiž pravda, že snaha Snoop Dogga, či chcete-li Liona, experimentovat s žánry mimo hip hop vlastně nic nového není. Už na předchozích deskách to zkoušel s kdečím, dokonce i s country. I tohle může být jen póza. Ale i pokud ho to za pár měsíců omrzí, už pro odvahu udělat něco nového a stylově poměrně ortodoxního a zatáhnout zpěvačky jako Miley Cyrus za jejich vlastní hranice zaslouží Snoop Lion pozornost.