Pavlína Pořízková během rozhovoru pro iDNES.cz

Pavlína Pořízková během rozhovoru pro iDNES.cz | foto: Lenka Hatašová iDNES.cz

RECENZE: Koláče pro StB. Vyšla kniha o osudu rodiny modelky Pořízkové

  • 6
Martina Formanová ve čtvrtek pokřtila novelu Případ Pavlína o šestiletém dramatu rodiny známé modelky Pavlíny Pořízkové, již rozdělila totalita. Autorka přetavila známá fakta ve vydařenou beletrii.

Případ Pavlína by se měl jmenovat spíš Případ Anna. Hlavní roli ve výtečné knize Martiny Formanové totiž nehraje budoucí světově proslulá modelka Pavlína Pořízková, ale její matka. S manželem Jiřím uprchla čtyři dny po sovětské okupaci v roce 1968 přes Vídeň do Švédska v domnění, že svou tříletou dceru brzy z komunistické vlasti dostanou diplomatickou cestou. Nepovedlo se.

Fotogalerie

Pavlína zůstala u babičky místo krátké návštěvy tři roky. A pak další tři, když se pro ni Anna ilegálně vypravila, skončila ve vězení a po propuštění byla ostražitě hlídána Státní bezpečností. Pavlína si zvykla na fotoaparáty a otázky novinářů už ve svých šesti letech, mediálně byl případ Pořízkovy rodiny totiž velmi přitažlivý, tedy pro západní novináře.

Česky mluvím i čtu, ale psaní je srandovní, přiznala Pavlína Pořízková

Martina Formanová přetavila známá fakta v beletrii. A velmi vydařenou. Mohla napsat mnohasetstránkový román, zveřejnit citace ze spisů i články švédských novin. Ona zvolila raději údernost novely, do krátkých vět dokázala vměstnat společenské souvislosti i citové bouře obou rodičů, jejich váhání, nespoutanost matky i slabosti otce.

Případ Pavlína

80 %

autor: Martina Formanová

nakladatel: Prostor

212 stran, 287 Kč

Umí i neotřelá výstižná srovnání, třeba když charakterizuje Československo jako zákusek přišoupnutý nenasytnému sovětskému hladu. Nebo když v jediném dialogu vyjádří „připosranost“ čechoslovácké servility ve chvíli, kdy Annina matka nabízí estébákům, kteří ženu hlídají na každém kroku, domácí koláče s tím, že „je to přece návštěva“.

Osud Pořízkových nahrál Formanové k vydařené knize, je však možné to brát i naopak, že se tomu osudovému příběhu, který v sedmdesátých letech tvořil pro západní čtenáře modelový příklad komunistické zvůle, dostalo kvalitního zpracování s ohledem na lidskou stránku celého případu.

Číst umím, s psaním je to horší, přiznává Pořízková