Záběr z dokumentu Obnažený národ

Záběr z dokumentu Obnažený národ | foto: Česká televize

RECENZE: Účastníci zájezdu se změnili v televizní Obnažený národ

  • 5
Až dosud série autorských, více či méně aranžovaných dokumentů Český žurnál trpěla účelovým národním sebemrskačstvím s káravě pozdviženým obočím morality - stačí vzpomenout na Dělníky bulváru. Ale Obnažený národ v režii Filipa Remundy, který má dnes premiéru v ČT, ubral na kazatelství a přidal na vtipu, dokonce sebeironii - byť mu to chvíli trvá.

Zprvu se totiž rýsuje variace na Vieweghovy Účastníky zájezdu, laciná satira o našincích v Chorvatsku s obehranými stereotypy národa kyprých přismahlých těl živených konzervami; ostatně výprava se pohybuje vesměs v kempech. Také tu zazní místní píseň o náruživé české turistce s paštikou a spálenou kůží, ovšem coby ukázka pop music stejně odstrašující jako její sdělení. A zájezdy kolektivního cvičení v moři završené  večery s hvězdami našeho showbyznysu včetně "Oscara boha Neptuna" připomínají vesnickou estrádu, ovšem bizarnosti se film zbytečně pošklebuje.

Nicméně povýšený tón se postupně mírní, sami filmaři se podrobí testu odhalujícímu české turisty - levné sandály, bílé ponožky, seprané tričko - a navíc do mozaiky začlení i typy, které do předem vypočítané teze nezapadají. Počínaje česky mluvícími Vietnamci a konče Chorvaty, kteří vedle pohrdání mají pro Čechy i svéráznou chválu.

Třeba že se neurazí, naopak zasmějí, když uslyší od zmrzlináře, že jsou tlustí. Nebo že Češky odhalily tamním mužům ráj sexu a v případném manželství ráj naší kuchyně. Sehnat Italku je prý těžší.

Český žurnál: Obnažený národ

65 %

Česká republika, 2014, 52 min

režie: Filip Remunda

hrají: Željka Suková, Aleš Suk, Dana Morávková

Zvláštní kapitolu dvousečného vztahu představují manželé - Čech a Chorvatka, kteří vezmou štáb na návštěvu k zaskočenému tchánovi; do omšelého paneláku, kde kouzlo vln už nefunguje. A konfrontaci završí výrok krajana - My moře nemáme, proto musíme víc pracovat.

Prostě Obnažený národ nakonec obnažil národy dva a spravedlivěji, než by se čekalo. Pouze jeden podstatný prvek neumí postihnout: pravý důvod i pocit prázdninové manie suchozemců - moře jako zázrak, moře, u něhož stačí jen sedět a dívat se; nekonečně, vyrovnaně, po celý život. Lyrika se satiře vyhýbá.