Členové finské kapely Lordi přišli oblečeni v kostýmech, které se inspirovaly...

Členové finské kapely Lordi přišli oblečeni v kostýmech, které se inspirovaly hororovými postavami. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Metalový marš i klasik Bach. Vizovický festival tvrdé muziky nezklamal

  • 19
Němečtí Accept, kteří ve Vizovicích natáčeli své koncertní DVD, a extrémněji založení Moonspell z Portugalska patřili mezi nejlépe hodnocené kapely letošního ročníku festivalu Masters of Rock. Rozporuplné pocity na tradiční přehlídce tvrdé muziky vyvolalo vystoupení recesistických Leningrad Cowboys z Finska.

Největší český festival tvrdé rockové hudby Masters of Rock si za jedenáct let své existence vydobyl pevné místo v kalendáři metalových fanoušků. Letos na akci, která se konala od čtvrtka do neděle v likérce ve Vizovicích, dorazilo přes dvacet tisíc lidí. Oproti loňsku jich sice mírně ubylo, ale vyhlášené kouzlo festivalové lokality opět zafungovalo. Jen těžko by se hledala kapela, jejíž koncert zklamal.

Největším jménem na soupisce byla Avantasia, mezinárodní projekt Tobiase Sammeta, který si do něj pozval celou řadu muzikantů.

"Je skvělé mít na podiu tolik zpěváků. Kdyby měl někdo náhodou špatnou noc, někdo další ho zakryje," vtipkoval na tiskovce Sammet.

Špatnou noc však Avantasia neměla. Pravda, naživo se ukázalo, že skladby ze staršího období znějí daleko lépe než nové songy, ale našlapaný areál si koncert hlavní hvězdy užíval i tak.

Accept natočili na DVD skvělý koncert

Pomyslný souboj dalších headlinerů jednotlivých dnů ovládli Accept, kteří svoji show nahrávali na chystané DVD a tomu odpovídalo nasazení muzikantů. Řízný heavymetalový marš byl jedním z nejlepších koncertů, které se na Masters odehrály. Mimochodem, kapela dorazila už o den dříve a pečlivě si připravila aranžmá i dramaturgii vystoupení.

Perfektní souznění přinesl koncert německých Rage a španělského orchestru s běloruským dirigentem. Rage dovedou umně skloubit tvrdé kytarové rify se zvukem smyčců a ve Vizovicích tentokrát předvedli ještě lepší podívanou než před šesti lety, kdy se tady s Lingua Mortis Orchestrem představili poprvé. Ani nebylo poznat, že jde o jejich teprve první letošní společný koncert, jímž zahajují turné.

Kytarové orgie se děly při setu Yngwieho Malmsteena, jenž ještě pár dnů před koncertem svými nadstandardními požadavky na pódiové vybavení motal hlavu pořadatelům. Švédský mág potěšil nejen jiné muzikanty v davu před pódiem, nechyběly klasické vsuvky od Bacha či Vivaldiho.

Rozporuplní kovbojové

Finští Leningrad Cowboys, skupina recesistů s originálními účesy a oblečením, byli největším dramaturgickým "úletem" mimo metalový žánr. Ohlasy na jejich vystoupení se lišily. Někteří fandové si předělávky slavných rockových hitů užívali, jiným se Kovbojové nelíbili.

"Přišlo mi to jako nějaký kabaret, neseděl mi ani zpěvák a jeho barva hlasu. Ale přítelkyně byla spokojená, hráli hodně známých písní," popsal jeden z návštěvníků Radek Zahradníček.

Dramaturgická koncepce festivalu letos nabídla hlavně kapely z oblasti melodické metalové hudby. Prim hráli Powerwolf, na nichž bylo poznat, jak jdou nahoru. Před dvěma lety dostali prostor v neděli chvíli po obědě, tentokrát hráli od půl osmé večer a les zdvižených rukou v publiku signalizoval, že lidé se baví výtečně.

Za zmínku stojí i svižný power metal v podání Primal Fear, hardrocková jízda Audrey Horne či především němečtí Brainstorm, jejichž zpěvákovi Andymu B. Franckovi připadl titul sympaťák festivalu. Při zpívání stihl vyšplhat na konstrukci pódia a objímat se s příznivci v předních řadách. Pomyslnou hymnou Masters of Rock se pak stala píseň All Those Words, jejíž refrén fanoušci zpívali dlouho potom, co Brainstorm zmizeli v zákulisí.

Vynikající ohlas Portugalců

Právě skvělá atmosféra hudebníky často vybičovala k ještě lepším výkonům. Metaloví fanoušci jsou tímto pověstní a vizovický festival obzvlášť. "Hodně muzikantů mi v zákulisí říkalo, že se k nám těší už dlouho dopředu," popsal ředitel festivalu Jiří Daron.

Pokud z pódia zněli převážně zástupci melodických žánrů, o to větší šmrnc měly koncerty extrémnějších kapel. Portugalští Moonspell odehráli skladby z prvních dvou desek včetně zcela raritních songů a mnozí návštěvníci je označili za nejlepší zážitek celého čtyřdenního maratonu.

Vítaným osvěžením byli američtí Prong, kteří v 90. letech spoluvytvářeli alternativní thrash a industriální metal, nebo Certain Death, jejichž žánrový mišmaš bavil i v jednu hodinu ráno.

Totální explozi skladatelské kreativity ukázal kanadský génius Devin Townsend, který svoji pověstnou hyperaktivitu přetavil v nezapomenutelnou podívanou. Vizuální show za jedna, zpěv a Townsendovo charisma za dvakrát podtrženou jedničku.

Dobré náladě návštěvníků nahrálo i počasí. Pršelo jen chvíli ve čtvrtek, jinak se teplota pohybovala kolem příjemných dvaceti stupňů. "Potom, co jsme na začátku června na Metalfestu zažili v Plzni povodně, to pro nás byla příjemná změna," uznal šéf festivalu Jiří Daron.