Magický průvodce městem pod pahorkem

Magický průvodce městem pod pahorkem | foto: Nakladatelství Paseka

RECENZE: Je tu nový magický realismus. Říká se mu finské podivno

  • 0
Kromě oblíbených severských detektivek se začíná čím dál silněji prosazovat i žánr nazvaný finské podivno neboli suomikumma. Typickým současným zástupcem je autor Pasi Ilmari Jääskeläinen. Česky nedávno vyšla jeho novinka Magický průvodce městem pod pahorkem a stojí za to.

Jääskeläinen se českému čtenáři představil knihou Literární spolek Laury Sněžné a magický průvodce městem pod pahorkem za ní rozhodně nezaostává. Nutno dodat, že ať už od této knihy čtenář čeká cokoliv, dostane něco zcela jiného - v tom nejlepším slova smyslu.

Hlavní postavou příběhu je šéfredaktor nakladatelství Olli Suominen. Není na něm nic zvláštního. To ale pouze do doby, než si založí Facebook. Na sociální síť vstoupí, aby šel s dobou a mohl snadněji komunikovat s autory a nakladateli.

Magický průvodce městem pod pahorkem

80 %

Pasi Ilmari Jääskeläinen

Paseka, 2017, 336 stran

Setkává se tam však se svou dávnou láskou Kerttou Karaovou. Ta se stala úspěšnou autorkou, která napsala bestseller Filmový průvodce životem. Slovo dá slovo a její nová kniha Magický průvodce městem Jyväskylä vyjde u Olliho v nakladatelství. Kolem vydání autorčina průvodce městem a shledání Olliho s Kerttu se pak odvíjí celý příběh.

První polovina knihy je příjemně obyčejná. Je to prostě „jen“ dobře napsaný příběh. Už v ní se ale objevují záblesky magična. V druhé polovině knihy pak o prvky magického realismu není nouze a dodávají jí zcela nový rozměr.

Aby však žánrových proměn nebylo málo, přidává Jääskeläinen i trochu detektivky, která nemá daleko k hororu. Naštěstí se mu tento mix nebije a příběhu naopak pomáhá. Matoucí jsou snad jedině pasáže, kdy autor čtenáře přenáší do Olliho a Kerttina dětství, které si s sebou nese svá tajemství. Chvíli také trvá, než si čtenář zvykne na autorův styl psaní. Není to kniha, kterou lze přečíst bez přestávky za jedno odpoledne. Vyžaduje klid a požitkářský přístup.


Témata: realismus