Hrdinka Testudové zavítá do města poutníků.

Hrdinka Testudové zavítá do města poutníků. | foto: Outnow.ch

RECENZE: Evropského Oscara za Lurdy má herečka právem

  • 4
Sylvie Testudová představuje ženu na vozíku čekající od poutního místa zázrak. Ale netřeba se bát bolestínského příběhu, snímek hraničí až s černou komedií.

Vítanou protiváhu těžkotonážní "dvojce" Sherlocka Holmese (recenzi Sherlocka si připomeňte zde) tvoří čtyři nenápadné evropské snímky, které od čtvrtka nasadila do kin společnost Film Europe. A mezi nimi ční Lurdy, za něž Sylvie Testudová dostala Evropskou filmovou cenu pro nejlepší herečku a režisérka Jessica Hausnerová řadu festivalových trofejí včetně Benátek.

Turnus nadějí

Hausnerová natočila velmi dobrý film, ale ještě lépe napsala jeho scénář. Kdyby netrvala na dlouhých záběrech i v situacích, kdy nemají jiné než estétské oprávnění, Lurdám by padla osmdesátiprocentní známka jako vyšitá. I tak se jí občas dotýkají, a nejen díky proměnlivé Testudové, která se přitom po většinu času může vyjadřovat pouze hlasem, pohybem hlavy, očima. Její hrdinka je totiž ochrnutá, a tak jako davy jiných přijíždí do vyhlášeného poutního místa s vidinou zázračného uzdravení.

Z filmu Lurdy

Ale strach z bolestínské přehlídky utrpení není na místě. Lurdy se až kupodivu podobají Účastníkům zájezdu: modelem dočasné lidské komunity i humorem přecházejícím v černočerný, raně formanovský sarkasmus, s nímž sledují turistickou továrnu ve jménu kříže. Polévka stydne, než k ní v "lepší závodce" dostrkají ošetřovatelky své klienty, načež se rozdají brožury a vyhlásí soutěž o nejlepšího poutníka.

Víra a rutina, modlitby a suvenýry; děsivě účelná organizace obsáhne zdvořilé úsměvy, pokorné fronty a rituální dávky léčivé vody, zatímco kněz mastí karty u vína.

A zároveň zpod povrchu svatosti stoupá dusné napětí, ženská žárlivost i zoufalá řevnivost. Proč se kněz zastavil u ní, a ne u mne, proč by se Boží milosti měla dočkat hříšnice, a ne horlivci? Hořkost střídá hořkost - a v ní se zálibně rochní typické "svíčkové báby", dvě jedovaté pozorovatelky a glosátorky dění.

Další tři premiéry z kolekce Film Europe

Black Power
Švédský dokument zaznamenal vůdčí osobnosti stejnojmenného dobového hnutí za práva černochů.

Konec Roberta Mitchuma
Norsko-francouzsko-belgická road movie, v níž se herec se svým agentem vydají přesvědčit režiséra na festival za polární kruh.

Přepadení
Francouzská rekonstrukce skutečného dramatu, kdy teroristé v Alžíru unesli letadlo a tři z více než dvou set pasažérů popravili.

I zázrak v sobě nese jízlivost, od prvků SuperStar po groteskní lékařské osvědčení. A třebaže je pointa zřejmá a příliš zjevně oddalovaná, stejně nakonec odzbrojí výmluvnou situací na rozjásané diskotékové půdě a la Michal David. Tak končí jeden z mnoha turnusů nadějí.

Hodnocení MF DNES: 70 %