Z filmu Kung fu panda 2

Z filmu Kung fu panda 2 | foto: Bontonfilm

RECENZE: Animovaný Kung fu panda dospívá. A s vtipem

  • 6
Chcete-li se před čtvrteční stávkou skutečně pobavit a zajít do kina na příjemný pohodový film, stále se hraje animovaný Kung fu panda 2. Klid, po němž pátrá i hlavní hrdina, se bude jistě hodit.

Jistěže hlavním důvodem, proč se zrodila "dvojka", bylo přes šest set milionů dolarů, jež před třemi lety celosvětově utržil první animovaný příběh Kung fu panda, a ne tklivá snaha tvůrců dovést chlupatého bojovníka k sebepoznání.

Ale kupodivu právě cesta k dospívání hrdinovi docela sluší, i když v českém znění vede hlavně přes omletý teenagerovský slovník.

Z filmu Kung fu panda 2
Z filmu Kung fu panda 2

Pandu a jeho kolegy čeká bitva se zlosynem, který objevem střelných zbraní hrozí zničením Číny.

Navenek děj nic zvláštního nepřináší. A co by taky vymýšlel, když podstata série tkví v bojovém umění, které díky neomezeným možnostem animace dostává nový říz. Pandu a jeho kolegy zkrátka čeká další bitva, tentokrát se zlosynem, který objevem střelných zbraní hrozí zničením celé Číny a dávného umění kung fu zvláště. Navíc, což panda dlouho netuší, má dotyčný padouch v podobě pyšného páva osobní podíl na medvídkově krušném dětství.

Kung fu panda 2

70 %

USA, 2011, 90 min.

režie J. Yuhová,

Kinobox: 74 %

IMDb: 7.2

Zprvu se tedy zdá, že nastoupí jen mechanická obměna minulých soubojů podpořená tentokrát systémem 3D, který paradoxně působí účinněji v mírumilovných pasážích, počínaje nekonečným prostorem vůkol horského kláštera a konče vděčným žertem dětí, když nálož knedlíčků z pandí tlamy "bombarduje" publikum.

Ale postupně se začne rozehrávat model mistra a žáka v období, kdy mudrc hlásající vnitřní klid naráží na frajerského výrostka, pro nějž je všechno hračka, tedy "super" a "hustý", než ho začne zajímat tajemství vlastního původu.

Věčné "kdo vlastně jsem" tu nevyznívá s uslzenou doslovností některých hraných děl, naopak srážkou moudrosti s nedočkavostí získává humor i dospělejší ráz.

Číňané se bouří

Zatímco před čínskými kiny stály dlouhé fronty fanoušků kresleného pandího akčního hrdiny, jiní vyzývali k bojkotu filmu kvůli "poameričťování" čínských motivů. 

Půvab novosti už sice vyprchal, ale i druhá várka zvířecího kung fu obsahuje neotřelé prvky bojové choreografie důvtipně napojené na hudební motivy. Navíc, řečeno jazykem teenagerů, souboje se dostávají "na vyšší level", kde proti hrubé síle střel musí kung fu nasadit více než fyzický výcvik - totiž stav mysli.

Půvabný hybrid

K situačním gagům, které rozehrávají akční honičky nadále velmi vynalézavě, přibývá i zralejší humor slovní, a právě výroky typu "Ach, můj starý nepřítel: schody" vytahují hodnocení ze solidní šedesátky až k sedmdesátce. Prvnímu filmu vládla roztomilost, ve druhém jako by ze školáka vyrostl ne právě bystrý, ale přirozený maturant, jakýsi čínský hybrid Švejka a Shreka, jehož plebejský nátěr dovádí vyšlechtěného páva k šílenství.

Tygřici v původním znění namluvila Angelina Jolie.

Bohužel fakt, že panda pomalu chápe, umožní tvůrcům nastavovat, opakovat a po kouskách odhalovat, co dávno ví celý sál. Ale když 3D efekt pohladí něžně divákovu tvář listy stromů nad řekou a dotek poznání se nese výtvarnou harmonií kapky rosy s radou "nebraň se tomu, nech to plynout", člověk se usmívá, a neví o tom.