RECENZE: Když Muži nenávidí ženy podle Finchera, je to hodně na hraně
Není to ani dva roky, co světlo světa spatřil stejnojmenný snímek Dána Nielse Ardena Opleva. Pro mnohé se stal ideálem, vzorem, který nemá nikdo šanci přebít. Prvotní otázka, již si lidé v souvislosti s Fincherovou adaptací pokládají, proto logicky zní: překonal Američan seveřany?
Takový přístup je přitom zcela pomýlený. Jistěže se Fincher srovnání nevyhne – už proto, že nová verze vznikla v době, kdy tu starou ještě máme v živé paměti. Mnohem podstatnější nicméně je, jestli Fincher obstál sám před sebou. Od režiséra s tak vyhraněným rukopisem a vytříbeným vizuálním stylem totiž divák žádá víc než "jen" napínavou detektivku (což je přesně to, co natočil Oplev). Odpověď zní: obstál. I když s odřenýma ušima.
Nutno říct, že předloha, respektive její jádro – čtyřicet let nevyřešený případ záhadného zmizení a série brutálních vražd jako "bonus" – po fincherovském zpracování přímo volaly. Na záhady a skládání portrétů vyšinutých vrahů, kteří své oběti vynalézavě týrají či zohavují, je americký tvůrce mistr, to dokázal už ve čtyři roky starém Zodiaku a konečně i ve svém asi nejslavnějším filmu thrilleru Sedm.
Navíc má schopnost vzbudit v divákovi neklid z kombinace nevysvětlitelné tísně a sžíravého chtění přijít věci na kloub. Což je přesně to, čím prochází i Mikael Blomkvist (příjemně nebondovský Daniel Craig), novinář najatý na objasnění případu pohřešované neteře místního velkoprůmyslníka Henrika Vangera (Christopher Plummer).
Královna Lisbeth...
Z detektivky, kterou jsme "vyšetřovali" s Oplevem, se tak pod americkým dohledem zrodil pravověrný fincherovský thriller: temný, tíživý, syrový, odpudivý, místy až fyzicky nepříjemný, a přesto (právě proto) přitažlivý. Atmosféře napomáhá i kamera, která se vyžívá v chladných tónech severské šedi: místo činu, nehostinný ostrov na severu Švédska, se téměř permanentně topí v mlze, hrdinové se brodí závějemi a tváře jim bičuje vítr se sněhem. Bezútěšnější místo aby člověk pohledal.
Útulno však není ani ve Stockholmu, původním bydlišti Blomkvista a především pak Lisbeth Salanderové, křehkého stvoření v extravagantním "obalu", které umí sehnat nesehnatelné a vysvětlit nevysvětlitelné a které následně spojí síly právě s Blomkvistem.
S jejich vztahem si přitom Fincher pohrál víc než Oplev a bylo to ku prospěchu věci: nemotorné soužití dvou eg, geniální podivínky a novináře v krizi, má své kouzlo a do těžké látky vnáší roztomilá intermezza – jako například to ve vaně, s jizvou, vodkou a zubní nití.
Klíčovou postavou pro Fincherovy Muže je mimochodem právě Lisbeth, nikoli Mikael. Lehce narcistnímu žurnalistovi, který na zasněžený venkov přijede v polobotkách a upnutých džínách, sice nechybí houževnatost fincherovských pátračů, tahounem dění a středobodem divákovy pozornosti je ovšem Lisbeth v podání Fincherova objevu Rooney Marou.
30. září 2011 |
Ta je přitom pravověrným fanouškům Oplevova díla trnem v oku – v roli Lisbeth totiž nahradila jejich modlu, švédskou hvězdu Noomi Rapaceovou. Ve skutečnosti však Mara předchůdkyni překonává o několik koňských délek.
... a král Reznor
Lisbeth Rooney Mary není jen asociálka šmrncnutá punkem a emo s nadprůměrnou inteligencí a úchylným právníkem na krku. V její bledé okroužkované tváři bez obočí a jakékoli stopy make-upu můžeme číst jako v knížce. Když někým pohrdá, zrcadlí se v ní síla, ale nikoli agrese. Když pozoruje Mikaela, s nímž je nějaký čas nucena svérázným způsobem soužít, má pohled zvědavého dítěte i ženy, která dobře ví, co chce. Když cítí ohrožení, je jako šelma připravená k útoku, ale jsou chvíle, kdy je to jen slabá, zoufalá a raněná laň.
Muži v LondýněPřečtěte si, co se dělo kolem promítání Fincherova filmu v Londýně a co o něm říkaly jeho hvězdy. |
Strach, který se jí zračí v očích, když ji její nový opatrovník Bjurman (Yorick van Wageningen) zvířecky znásilňuje, je téměř nepopsatelný, stejně jako proměna, jíž projde, když se mu rozhodne mstít: líčení, kterým se maskuje po vzoru indiánských válečníků, skrývá rysy tvrdé tak, že ani nevěříme, že jde o jednu a tutéž bytost.
Rooney Mara, nenápadná "holka z Facebooku" (Fincher si ji vyhlédl ve filmu The Social Network), dodala Larssonově hrdince nový rozměr. A přestože se do hlavního děje zapojí v podstatě až po hodině a půl, jsou Muži, kteří nenávidí ženy hlavně jejím filmem. Respektive jejím, a pak také filmem Trenta Reznora. Právě jeho hudba, respektive to, jak působivě dokáže držitel Oscara a frontman skupiny Nine Inch Nails prolnout zvuk a melodii, totiž podtrhuje to, co dělá fincherovštinu fincherovštinou (ostatně není náhodou, že snímek uvozuje jeden dlouhý nepřerušovaný videoklip).
Sex a vysavač
Mistrovskou ukázku spolupráce obrazu, hudby a soustředěného herectví Rooney Mary představuje scéna prvního zneužití, při níž Lisbethin poručník donutí svou chráněnkyni k orálnímu sexu.
Neklid v nás vzbudí už dotěrný zvuk velkého průmyslového vysavače, který Lisbeth míjí cestou do jeho kanceláře. Kvílení stroje postupně sílí, přibývají další vrstvy zvuku, a když drama za nedovřenými dveřmi vrcholí, přechází tón v řev a řev v tón a člověku se z té ohlušující kakofonie udělá až nevolno. A to přitom ještě zdaleka nedošlo na nejhorší.
Fakt, že se Fincher v Mužích často pohybuje na hraně, ba že ji možná někde malinko překročí, se po premiéře filmu jistě bude hodně řešit. Řeč přitom není pouze o sekvencích, v nichž je ukázán anální sex či úplně, a to skutečně úplně nahá Rooney souložící s Danielem Craigem. Jenže i když Fincher šokuje rád, nikdy tak nečiní prvoplánově a o obscénnosti nemůže být řeč už vůbec.
Dokonce i onu – z hlediska distributorů nejkontroverznější – scénu análního znásilnění natočil v podstatě velmi decentně: přes detaily, které řeknou, ale neukážou všechno. O to důkladněji se pak však zabydlí v našem podvědomí a pracují tam. Pořád. I když se zdánlivě nic neděje.
Enya jako doprovod k mučení
Jedna z nejbrutálnějších scén je tak paradoxně ta, kterou Fincher rozehraje na samém konci filmu a která s análními otvory a sexem nemá pranic společného. Je kvintesencí napětí a absurdity, nechybí v ní důmyslné mučící nástroje, krev a sklenka whiskey (a taky fantastický Stellan Skarsgard a Enya ševelící v podkresu). Až tady, přesně tady a nikde jinde, člověk poprvé přemýšlí, jestli to už přece jenom není "příliš".
Ale není: Fincher totiž ví úplně přesně, co si může dovolit – nikoli ve vztahu k pruderním cenzorům, ale k divákovi. Dovolí si mimochodem i to, že lehce poupraví závěr: což bude možná pro mnohé ten největší šok. Větší než to, že se hollywoodská herečka nebojí ukázat přirození.
Jak bylo řečeno na začátku, bylo by nefér srovnávat Muže a Muže: jinými slovy nedá se říct, zda je lepší verze švédská, nebo americká. Kdo má rád detektivky, nemůže docenit Fincherovu thrillerovou virtuozitu a naopak. Co naopak říct lze je, že Muži, kteří nenávidí ženy nejsou nejlepší film Davida Finchera – na to je v nich totiž příliš mnoho "nefincherovských" momentů. Ačkoli scenárista Steven Zaillianz z původního textu pečlivě vypreparoval gro a zbytek bez milosti zahodil (expozice, která v knize vydá na sto padesát stran, zabere v americké verzi sotva pár minut), úplně se mu knižního balastu zbavit nepodařilo.
V závěrečné dohře navíc snímek ztrácí tempo, které i navzdory dlouhé stopáži drží bez větších výkyvů. U jiného režiséra by to byla odpustitelná drobnost, Fincher ovšem není "jiný režisér". A jako perfekcionista o tom jistě sám ví.
HODNOCENÍ iDNES.cz 80 %
Tipy z televizního programu
Recenze: Četníci z Luhačovic 50 %, Můj muž to dokáže 35 %, Terminator Salvation 60 %, Mission: Impossible - Národ grázlů 65 %, Nestyda 60 %, Samec 50 %, Joker 75 %, MEG: Monstrum z hlubin 40 %, John Wick 2 65 %, Matrix Reloaded 60 %, Madagaskar 3 60 %, Quantum of Solace 60 %, Mezi vlky 60 %, Nezlomný 50 %, Hlava Medúzy 60 %, Cizinec 50 %, Chudáčci 70 %, Babylon 70 %
Klíčová slova: Ceny Anděl, Všechnopárty, James Bond
Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy
Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.
Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let
Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....
{NADPIS}

{POPISEK}
Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel
Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...
Šťastnou cestu! Cruise zastavil show a emotivně děkoval zesnulému Kilmerovi
Tom Cruise se dojemně rozloučil se svým dlouholetým přítelem a hereckým partnerem Valem Kilmerem, který zemřel tento týden ve věku 65 let. Při emotivním vystoupení na filmovém veletrhu dojal celý...
{NADPIS}

{POPISEK}
Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech
Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...
VIDEO: Kdo tvrdí, že nemá z ceny Anděl radost, lže a kecá, říká Roman Holý
Monkey Business, které vede neúnavná sopkoa energie Roman Holý, byli na předávání hudebních cen Anděl zvoleni skupinou roku. Podle kapelníkových slov je andělská soška motorem, který kapelu pohání...
GLOSA: Mišíkovi dal sílu tým kolem něj, Monkey Business texty v mateřštině
Vladimír Mišík na sklonku kariéry točí alba, u jejichž poslechu nelze než slastně vydechnout a poznamenat, že jakékoliv oficiální ocenění už je vlastně nad plán. Monkey Business s texty v češtině...
Ceny Anděl získali Mišík, Tichá či Monkey Business, Síň slávy uvítala Ivana Mládka
Vladimír Mišík se stal hlavní postavou 34. ročníku vyhlášení cen České hudební akademie Anděl. Získal dvě ceny za album a zpěváka roku díky nahrávce Vteřiny, měsice a roky. Zpěvačkám vládne Kateřina...
Když jsem začal chápat lidi, co si to chtějí hodit, vyděsilo mě to, říká Milan Šteindler
Vrať se do hrobu, Díky za každé nové ráno, seriály Kancl či Krmelec U Muflona a samozřejmě Česká soda. Snímky, pod nimiž je režisérsky a mnohdy i herecky podepsán Milan Šteindler. Ne všechno v jeho...
Miliony turistů věří, že právě tady vznikl slavný film studia Ghibli. Realita je ale jiná
Mohlo to být jen další krásné místo na Zemi. Pak se jím ale umělci nechali inspirovat, jejich dílo zaujalo svět, a najednou zajímalo všechny. Pán prstenů a Nový Zéland, Hra o trůny a Dubrovník,...
TELEVIZIONÁŘ: Vydrž, Prťka, vydrž! Sněženky a machry znovu svolal sraz
Pavel Marek stál poprvé před kamerou v roli instruktora lyžařského výcviku Brťky přezdívaného Prťka; nyní stojí za projektem Sněženky a machři po 42 letech, který v sobotu odvysílá ČT art u...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
RECENZE: Vztek i slzy. Deska Eltona Johna a Brandi Carlile jiskří hudebním fortelem
Na turné Farewell Yellow Brick Road se Elton John rozloučil s koncertováním, ale s tvorbou nové hudby neskončil. Společně s americkou zpěvačkou Brandi Carlile natočil desetipísňové album Who Believes...
TRENDY V KLIPECH: Selena Gomezová vzpomíná na rande, Linkin Park hlásí hit
Selena Gomezová se v prosinci zasnoubila s hudebním producentem Bennym Blancem a v březnu vydali první společné album. Z něj je i píseň Sunset Blvd, s níž vstupují do Óčko Chart. Budou soupeřit s...
„Už nejsme takový krávy.“ Tereza Kerndlová vzpomněla na Zeťovou i dětství na lodi
Sedm let trvalo, než zpěvačka Tereza Kerndlová vydala nové album. Mezitím si zařídila domov ve Španělsku, starala se o nemocnou maminku a trochu se stáhla z veřejného života. Písním z desky...
Úplně jiné než předtím. Ed Sheeran vydal píseň s podivným názvem Azizam
Zpěvák Ed Sheeran se přihlásil s novou skladbou Azizam, kterou natočil společně se švédsko-íránským producentem Ilyou Salmanzadehem. Mísí se v ní vlivy perské a irské lidové hudby, zasazené do...
Šťastnou cestu! Cruise zastavil show a emotivně děkoval zesnulému Kilmerovi
Tom Cruise se dojemně rozloučil se svým dlouholetým přítelem a hereckým partnerem Valem Kilmerem, který zemřel tento týden ve věku 65 let. Při emotivním vystoupení na filmovém veletrhu dojal celý...
RECENZE: Krev a temno. Strohý Král Lear snadno přenese do chladných zdí hradů
Působivě strohé nastudování Krále Leara nabízí režisér Jakub Špalek a jeho spolek Kašpar. Únorové novince, která na jeviště vrací jednu z nejznámějších Shakespearových tragédií, se patrně bude velice...