Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský | foto: Repro: Archiv MF DNES

RECENZE: Vychází studie o nejsilnější stránce Karla Havlíčka Borovského

  • 1
Výborná studie Bohumila Doležala o Karlu Havlíčku Borovském vypovídá nejen o minulosti, nýbrž i o dnešních problémech. Kniha rozebírá klasikovu novinářskou činnost, která byla jeho nejsilnější stránkou.

Nebýt archaického jazyka, zněla by ta věta, jako by ji pronesl někdo ze současných pravicových politiků: "Svoboda není snad bezuzdná nevázanost, nýbrž přirozená duchu lidskému samostatnost, aby se obec bez potřeby do osobních záležitostí občanů svých nemíchala nepřekážejíc jim ve volném obcování."

Je však hodně stará - najdeme ji na sklonku roku 1846 v Pražských novinách v článku Karla Havlíčka Borovského Co jest obec. Je jednou z mnoha výstižných citací, jež z odkazu skvělého publicisty vybral přední český politolog Bohumil Doležal do své studie "Karel Havlíček. Portrét novináře".

Karel Havlíček. Portrét novináře

80 %

Autor: Bohumil Doležal

Vydavatel: Argo

144 stran, 258 korun

Vynikající studie, dodejme. V obecném povědomí žije Havlíček jako autor Krále Lávry, Tyrolských elegií nebo vtipných veršovaných aforismů. Doležal se podrobně podíval na druhou a s odstupem času významnější část Havlíčkova díla - jeho novinářskou činnost.

A jak při čtení přibývají stránky, sílí vědomí o její místy až neuvěřitelné aktuálnosti. Chronologicky se před námi odvíjí obrovská práce mladého bouřliváka (Havlíček zemřel v pětatřiceti letech) a přitom politického realisty se silným liberálním a demokratickým cítěním,  který si nebere servítky a píše to, o čem je přesvědčen - od až sarkastického hodnocení Tylova Posledního Čecha po kritiku radikálů roku 1848.

Reálný pohled

Nejpozoruhodnější na Doležalově knize je fakt, že ačkoliv je z ní patrný autorův obdiv k velkému novináři, naprosto není apoteózou jakéhosi neomylného ducha. Doležal k Havlíčkovi přistupuje tak, jak on přistupoval ke svým tématům: realisticky a kriticky. Platí to například, když rozebírá Havlíčkovo pojetí vztahu Čechů, Rusů a obecně Slovanů či když komentuje jeho chvílemi až nenávistný postoj k Polákům či Maďarům. A když líčí Havlíčkovo zásadní nepochopení emancipačních snah Slováků, jako by k nám přes propast času promlouvala nedávná minulost.

Kniha Karel Havlíček. Portrét novináře vychází v nakladatelství Argo ve středu, a jelikož není příliš objemná, lze ji ještě do voleb pohodlně přečíst. A něco si z ní zapamatovat. Třeba tahle Havlíčkova slova: "Odjakživa jsem byl nepřítelem marného naříkání a kvílení, přesvědčen jsa, že jenom pilná práce a snažení k předu pomůže."