RECENZE: Očekávaný Interstellar je nejufňukanější sci-fi v dějinách

  • 281
Čekal se velký hit, podívaná, událost. Skoro tříhodinovou sci-fi Interstellar, jež do našich kin vejde o půlnoci na čtvrtek, totiž točil tvůrce Temného rytíře Christopher Nolan. Do nového filmu však nacpal příliš mnoho vzkazů lidstvu.

Velký rozměr sedí; a to je tak všechno. Nevadily by tři hodiny kvantové fyziky, relativity, gravitace, cestování časem, čtvrtého a pátého rozměru, červí díry – ostatně díky za její názorné vysvětlení. Jestli výpočty hrdinů na tabuli sedí, posoudí beztak jen génius Stephen Hawking či jeho následníci z Teorie velkého třesku, obyčejný smrtelník z rovnic hledajících vhodnou hostitelskou planetu pro vyhladovělé lidstvo vyčte asi tolik jako drůbež.

Nevadily by ani tři hodiny podívané, vypravěčsky bohaté a obrazově čisté – přinejmenším tam, kde Nolan sází na „ruční práci“ či její zdání, kde tlumí digitální efekty, hraje si s duchařskými prvky nebo jako jeho předchůdci propadne kouzlu velebného ticha vesmíru.

Jenže líbeznost hudby k „tanci“ v prostoru zavedla již 2001: Vesmírná odysea a fascinaci mrazivou krásou nekonečnosti dovedla k dokonalosti loňská Gravitace. Navíc Nolan „přepojuje“ ze záchranné mise k pozemským rodinám astronautů, takže buduje dva světy – a Země zalykající se dusivým prachem působí originálněji než jeho planeta vln i planeta ledu, které hrdinové zkoumají.

Ovšem co vadí zásadně, jsou tři hodiny zušlechťujících vzkazů lidstvu, meditací „dole“ i „nahoře“, vatových úvah o dobru, zlu, přírodě, pravdě, aroganci, oběti. A melodramatická tónina, protože všichni, s výjimkou zábavných robotů, neustále slzí, štkají a popotahují. Interstellar je snad nejufňukanější sci-fi v dějinách kinematografie.

Prototyp vítězného hrdiny

Proti nařčení z účelového dojímání se režisér obrnil volbou herců, kteří svedou přece jen víc než najaté plačky. Spolehlivý Matthew McConaughey v hlavní roli vdovce, který chce coby velitel mise zachránit v prvé řadě vlastní děti, má však jednu nevýhodu: proti Tomu Cruisovi ve Válce světů, jehož nezralý otec dospíval teprve díky ohrožení svých potomků, je McConaugheyho farmář se zkušeností špičkového pilota a s inženýrským diplomem ukázkovým prototypem vítězného hrdiny od první do poslední minuty.

Což není zdaleka jediné klišé v rozvržení charakterů, stačí zmínit ještě Michaela Cainea coby vedoucího výzkumu NASA a Anne Hathawayovou v roli jeho dcery vnášející do vědy romantický pel.

Interstellar

65 %

USA / Velká Británie, 2014, 169 min

režie:Christopher Nolan

hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, William Devane, Michael Caine, Wes Bentley, Jessica Chastain, Casey Affleck, John Lithgow, Ellen Burstyn, Elyes Gabel, Mackenzie Foy, Topher Grace, Leah Cairns, David Oyelowo, Bill Irwin, Liam Dickinson, David Gyasi, Timothée Chalamet, Matt Damon, Collette Wolfe

Kinobox: 87 %

IMDb: 8.6

Jiné obnošené prvky dovede Nolan naopak neotřele využít – třeba průvodní „dokumentární“ výlevy pamětníků posune ve finále k vtipné pointě, podobně pracuje s postavami nečekaných zrádců či se starými relikviemi, které dostanou nový význam. A v neposlední řadě se vyloženě těší z technických hraček, které umí využít tak důvtipně, že upoutá i část publika, jež nerozezná modul od psí boudy.

Za ně mu náleží pět procent navíc, které mu však bohužel zas odečte okatě nastavovaný závěr se záplavou dialogů, dodatků, dojímání a řečnických otázek „kde jsme a kam směřujeme“. Tak jako v závěru své batmanovské trilogie zkrátka Nolan v příběhu o vzpouře proti odevzdanosti podlehl velkému pokušení velkých slov – a z nich se velký film nerodí.