Husité na Vítkově.

Husité na Vítkově. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

RECENZE: Husitská epopej začíná. Úvod ságy plyne jako poklidná řeka

  • 5
Za časů krále Václava. Tak se jmenuje první díl Husitské epopeje, kterou právě vydává nakladatelství MOBA. Autor Vlastimil Vondruška v úvodu své sedmidílné ságy rozehrává příběh kupeckého rodu Prokopů z Písku.

Byla to bouřlivá léta, ty roky 1400–1415. Václav IV. přišel o korunu římského krále a nějakou dobu prožil z vůle vysoké české šlechty a bratra Zikmunda v internaci ve Vídni, ve městech pražských propukaly spory mezi Němci a Čechy, kněží i univerzitní mistři se hádali o Wyclifa a o nezbytnost reformy církve, zemi zpustošil mor...

Obal Vondruškovy knihy Husitská epopej I.

A kázání mistra Jana Husa lákala další a další stovky posluchačů.

Do napjaté doby umístil Vlastimil Vondruška první díl své Husitské epopeje, jenž nese podtitul Za časů krále Václava. Příběh kupeckého rodu Prokopů z Písku zahajuje plánovanou sedmidílnou ságu a autor v něm opět zúročil vše, co dělá jeho historické romány přitažlivými pro čtenáře. Tedy důkladnou znalost dějin, vhodnou směsici dění „v zámku a podzámčí“, rychlé střídání situací a kapitol. A především schopnost pohlížet na dění docela objektivně, bez okatého zaujetí pro tu či onu stranu.

Kterak Žižka o oko přišel

Což samozřejmě neznamená, že by se mu na stránkách toulaly jednobarevné placaté postavy. Jan z Želivi, pozdější vůdce pražské rebelie, je svým sebevědomím a sklony k podrazáctví pěkně protivný. Jan Žižka lehce vyvolává rozpaky svým působením mezi lapky, třebaže při líčení, jak přišel o oko, se ho čtenáři přece jen zželí. A i ten laskavý Hus, jenž významnou měrou přispěl k vydání slavného Dekretu kutnohorského a tím k pádu slavné Karlovy univerzity do provincionální bezvýznamnosti, není tak úplně bezchybný.

Husitská epopej I.

Jistě, má svou pravdu, ale občas ji prosazuje s beraní umíněností. To až my ji dnes ctíme, když víme, jakou cenu za ni zaplatil. A alkoholismus Václava IV. se stává pochopitelný, vezmeme-li v úvahu nutnost neustále – a marně – lavírovat mezi požadavky, jež na něj hrnou všechny možné strany nejrůznějších svárů.

Husitská epopej I.

75 %

autor: Vlastimil Vondruška

nakladatel: MOBA

600 stran, 439 Kč

To vše nepřímo i bezprostředně ovlivňuje osudy bratrů z Prokopova rodu i jejich sestry Markéty. Olbramovi se daří: vybudoval si úspěšný obchod se železem a jeho láska Marie mu rodí krásné děti. Jošt se, byť za cenu zrady, zbavil své minulosti lapky. A mladičký kněz Adam se stará nejen o věřící, ale i o malého chlapce, jehož mu na faře zanechala jedna venkovská děvka. To jen z dialogů, které mnohem později vedou potomci rodu Petr a Daniel a jež uvozují jednotlivé kapitoly, tušíme, jak se jejich pozdější osudy zkomplikují.

Vyprávění na Vondruškových šesti stovkách stran plyne klidně jak pomalá řeka. Láska střídá hádky, klidné chvilky jsou rušeny řinčením mečů. Hodně častým.
Neboť to byly bouřlivé roky, ta léta 1400–1415. A přijdou bouřlivější. Jejich předzvěstí je hranice, jež vzplála v Kostnici a která první část Husitské epopeje uzavírá.