Z filmu Nevědomí

Z filmu Nevědomí | foto: Cinemart

RECENZE: Nevědomí s Tomem Cruisem staví na stylu a designu

  • 22
Film Nevědomí, který vstupuje do Česka, zkouší spojit sci-fi s romancí. Výsledkem je však zase jen triková podívaná, jejíž zápletku musí vysvětlovat Morgan Freeman.

Nejprve přišel na svět komiks. Pak režisér Joseph Kosinski s dalšími autory zkusil uplést scénář spojující romanci jakž takž snesitelnou i pro ctitele sci-fi naopak se sci-fi, v níž by se neztratila ani fanynka romancí. Ve výsledku je to jedno vlastně všem, jelikož Nevědomí nestaví na příběhu, nýbrž na módním zaklínadlu vzývaném slovy styl, design, vizuál.

Nevědomí

65 %

Režie: Joseph Kosinski

Hrají: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko

USA, 2013, 124 min

Kinobox: 74 %

IMDb: 7.0

Prostě film na obřím plátně dobře vypadá a v síti velkoformátových kin Imax - u nás existuje jediné v Praze - podle tvůrců "ukáže o čtvrtinu více zdevastované Země" než běžné sály. Rozměr však na sdělení snímku nic nemění, i kdyby si ho člověk promítal na displeji nejmenšího mobilního telefonu.

Tom Cruise v hlavní roli nejprve vyloží, že se píše rok 2077, z válkou zpustošené planety se přeživší odstěhovali, jen jeho hrdina tu s kolegyní plní dočasnou misi coby létající údržbář s flintou a přes povinný "výmaz" paměti zažívá zneklidňující sny či vzpomínky.

Ano, prostor a hloubka účinkují, technické prostředky jsou hravé, skleněný bazén mezi mraky přízračný, ale podobné lahůdky už tu byly, stejně jako monitory, vektory a letecké bitvy ve stylu Hvězdných válek s pořádným randálem včetně hudby, již ani palba nepřehluší.

Z filmu Nevědomí

Mužný rek je však i citlivý, neboť má tajnou retrochýši na ostrůvku zeleně a z trosek lodě zachrání krásku v podání modelky Olgy Kurylenkové, která mu někoho silně připomíná. Pročež na základně exploduje milostný trojúhelník a navíc se ukazuje, že vetřelci s maskou Dartha Vadera nebudou až tak zlí. Obojí značí potíž, neboť lyrika se nyvě vleče a odmaskování natahují vysvětlivky, kdo a jak nám lhal.Několikrát se zdaří solidní akce, občas přijde zvrat překvapivý zejména pro ty, kdo žánru běžně neholdují, bohužel každé takové odhalení musí znovu objasnit postava Morgana Freemana.

Ve finále se hrdina pro spásu lidstva vypraví přímo do centrály prolhaného zla, tajemného ústředí zvaného Tet, za něž navenek vystupuje dáma jménem Sally. Čímž se vesmírná záhada polidští alespoň pro zdejší pamětníky populární "tety Sally", jež kdysi vedla v časopisu Mladý svět poradnu pro dospívající dívky.

Z filmu Nevědomí

Bez ironie: i výtvarně bravurní Kosinski by občas radu potřeboval, protože veškeré díry v logice pouze obrazovou parádou nezalepí. Také místy sáhne ke klišé, které nemá zapotřebí, počínaje motivem amerického fotbalu a konče komparzem "lidu", jenž připomíná něco mezi Bídníky a trampskou rodinkou s dětmi na výletě.

Pořád lepší než Tron

Na druhou stranu nutno uznat, že už se v kinech rozpínaly hloupější odvozeniny než Nevědomí. Rafinovanost Kosinski přinejmenším šikovně předstírá, Cruise nic nezkazí, i když vtip tu bohužel uplatnit nemůže, a Kurylenková dokonce asi dvakrát změní výraz tváře.

Hlavně však přes očitou umělost Nevědomí předčí režisérův minulý film Tron: Legacy 3D, který zůstal jen prázdně efektní počítačovou hrou.