Fotografie z filmu Miami Vice (2006)

Fotografie z filmu Miami Vice (2006) | foto: Bontonfilm

RECENZE: Prostě krimi. Ale proč zrovna Miami Vice?

  • 5
Existují jen dva důvody, proč se nový krimithriller jmenuje zrovna Miami Vice. Jednak nostalgie scenáristy a režiséra Michaela Manna, který slavný stejnojmenný seriál kdysi produkoval, jednak reklamní tah.

Jinak by se film o dvojici policistů proniknuvších do narkomafie mohl jmenovat třeba Bolek a Lolek či Čuk a Gek. Solidně natočená historka s tuctovým obsahem má totiž s televizní legendou společného jen to, že dva hrdinové žijí v Miami, kde se navíc moc neohřejí: obrazně i doslova.

Miami Vice

60 %

USA, 131 min.

režie Michael Mann,

hrají Colin Farrell, Jamie Foxx, Gong Li,

Kinobox: 68 %

IMDb: 6.0

Slunná ležérní uvolněnost odtud zmizela, film přejal dnešní módu temnější, chladnější nálady. Z letoviska se předvádí pouze odvrácená tvář města a až v závěru pláž s palmami, ovšem za grónského počasí.

Podobně v postavách Colina Farrella a Jamieho Foxxe už není nic klukovského. Jejich poldové nevyznávají bezstarostné pošťuchování, nýbrž vážnost, tvrdost, dospělost. Tvoří zajímavý, výrazově spolehlivý pár, ale zbavený lehké hravosti, studeně odtažitý jako celý film.

Zápletka o pašerácích působí tak obnošeně, že si Mann – při vší úctě k jeho režijní zručnosti – měl koupit cizí nápady. Sám „ušpinil“ žánr dvěma romancemi se dvěma školáckými chybami: scenárista, respektive jím stvoření tajní agenti přece nemohou tupě předvést zlosynům svou dívku, neřkuli se opravdově zamilovat do ženy ústředního lumpa. Leda tak pochůzkáři, ale Bondové?

Filmová novinka...
Scenáristické díry kupodivu nepřekrývá pořádná akční záplata. Rekové sice často cestují mimo Floridu, jenže navzdory slušné výbavě si dobrodružných honiček moc neužijí. Letadlem jen poklidně převážejí „zboží“ a lodí vozí slečnu na skleničku na Kubu, což je jeden z mála roztomilých furiantských žertů.

Z téměř bondovské mezihry se žhavým tancem však rychle zmizí nadsázka, zahnána melodramatickou vášní s osudovým rizikem. Mimochodem, každý milenecký pár v Miami Vice předvádí společné sprchování.

Zatímco honičky a přestřelky přijdou ke slovu vzácně, plátnu vládnou rozhovory na ostří nože s pokerovými tvářemi a zkříženými pohledy. Mění se kulisy od Jižní Ameriky po Haiti, všude však režisér udržuje syrovou tíseň, jako by právě celý svět vyhlásil výjimečný stav, a neosobně věcnou atmosféru obchodů se smrtí.

Jednotlivé scény jsou dobře natočené, ale celek pouze prodlužuje průhledný model několika postupných finále, jejichž sled s trochou vzrušení, výbuchů a přískoků vpřed se dostaví teprve po zásadních chlapských debatách o práci a lásce.

Závěr stylizovaný mírně do ztracena i součet přeživších postav zjevně napovídají, že vznik Miami Vice 2 je možný. Avšak nepotřebný. Ostatně fakt, že favorizovaný návrat k televiznímu hitu stál 135 milionů dolarů a ve Státech zatím vydělal zhruba třetinu, taky o něčem svědčí.