Hlavní role ve filmu Láska a jiné závislosti ztvárnili Anne Hathawayová a Jake Gyllenhaal.

Hlavní role ve filmu Láska a jiné závislosti ztvárnili Anne Hathawayová a Jake Gyllenhaal. | foto: Bontonfilm

RECENZE Láska a jiné závislosti: Prášková romance je chytrá, než ji zkazí nejprotivnější komik

  • 2
Sotva se v kinech ohřál snímek Hlavně nezávazně, je tu další variace téhož: Láska a jiné závislosti aneb nová pouť od sexu k citu.

O krizi romantických komedií už by se dal pomalu sepsat vědecký tlustopis. Letitá hollywoodská droga přestává účinkovat navzdory zvýšeným dávkám, zjevně i proto, že se laboratoř drží neměnného složení. Před časem objevila generační úkaz – strach před silným, zavazujícím vztahem, a od té doby jiné téma prakticky nezná.

ONA. Hlavní hrdinku trápí Parkinsonova choroba.

Krátce po premiéře snímku Hlavně nezávazně člověka vážně nebaví opakovat, že i ve filmu Láska a jiné závislosti, v originále Love and Other Drugs, budou hrdinové putovat od čistě účelového sexu k hlubšímu citovému poutu a že se tu znovu z romantické komedie vyklube plačtivé melodrama. Na rozdíl od předešlého filmu má však Láska a jiné závislosti přece jen několik výhod.

Zaprvé, k slzám poskytuje hmatatelný důvod, neboť hrdinka odmítá "vážnou známost" kvůli své neradostné perspektivě; zažívá právě první fázi Parkinsonovy choroby. Zadruhé, za knižní předlohou i scénářem stojí výhradně muži, kteří se nelekají otrle cynického, inteligentního humoru – alespoň v první půli příběhu. A zatřetí, mezi hlavními představiteli tentokrát vskutku účinkuje přirozená důvěrnost, pocitově samozřejmá i v četných a poměrně otevřených milostných scénách.

Na půvaby Anne Hathawayové se příjemně dívá a Jake Gyllenhaal už jen svým pohledem utáhne půlku filmu. Navíc je opravdu skvělý herec a proti partnerce ve spíše trpné roli se může pořádně předvést díky motivu, který nad romantikou jasně vyhrává: v satiře farmaceutického průmyslu.

ON. Do páru "zbývá" prodejce léčiv.

Jeho hrdina, nula z úspěšné lékařské rodinky hašteřící se u svátečního stolu, totiž začne prodávat léky – a profesním zákulisím nevybíravého byznysu jiskří černý humor, který na pacienty nebere ohledy. Vede od školení nových prodejců, které zářivou pompou připomene zahájení olympiády, přes rady zkušených – Pozor, na to sahají nemocní lidé! – až po konkurenční léky vyhozené do popelnic, kde z nich těží bezdomovec. A Gyllenhaal coby dealer nadějí se tu pohybuje s dryáčnickým šarmem obchodních cestujících, kterým hospodyňky, zde sestřičky, padají okouzleny do náruče. I opatrné lékaře si získá; sice k tomu potřebuje notně již opotřebovanou viagru, ale provází ji novým, zábavně nadsazeným humbukem.

Nejprotivnější komik

Láska a jiné závislosti

60 %

USA, 112 min.

režie Edward Zwick,

hrají Anne Hathawayová, Jake Gyllenhaal, Judy Greerová, Oliver Platt

Kinobox: 70 %

IMDb: 6.7

Dokud se film drží profesního průvodce kupčení s léky, kde se etika rozpustí dříve než nejmodernější šumivý aspirin, může se nazývat komedií. Šarlatánští hlasatelé zázračných medicín se postarají o to, že obsahuje méně sentimentu než jiné romance, a nezastřená erotika podívanou okoření.

Ovšem jakmile se začne naplňovat módní trend postupu od sexu k milování, od hry k zodpovědnějšímu poutu, společně se strachem hrdinů z povinností dospělosti se dostaví vážnější tón. Čímž přibude řečí i názorné doslovnosti, třeba když výrobci léčiv zapíjejí svůj byznys na bohaté recepci a přes ulici si pacienti na daleko skromnějším "kongresu" předávají navzájem rady, podporu a sílu.

Romance Láska a jiné závislosti vítězí nad nepovedným "předskokanem" v podobě titulu Hlavně nezávazně.

Čím blíže se film ocitá klasické love story, tím víc rozbolavělých klišé si vypůjčuje – až divák málem zapomene, že oba herci byli za svůj výkon nominováni na Zlatý glóbus v oboru komedie.

Přesto ve srovnání s Hlavně nezávazně je Láska a jiné závislosti stravitelnější, chytřejší a zábavnější – pokud zrovna není na plátně Josh Gad v roli Gyllenhaalova bratra, otylého šmíráka aspirujícího na nejprotivnější rádobykomickou postavičku dějin.