Z filmu Čtyřlístek ve službách krále

Z filmu Čtyřlístek ve službách krále | foto: CinemArt

RECENZE: Do Čtyřlístku vešel tržní duch, do dětí cpe zboží sponzorů

  • 71
Legendární komiks sice díky animaci ožívá, ale zasloužil si lepší filmovou podobu než zmatený příběh prošpikovaný návody, co mají děti pít, jíst, číst. Po středeční slavnostní premiéře vstoupí Čtyřlístek ve službách krále do kin celé republiky.

Premiéra se o měsíc odkládala, podle tvůrců kvůli vyladění posledních detailů počítačové animace. Nakonec právě animační stránka Čtyřlístku ve službách krále vadí nejméně. Výtvarně zachovává původní podobu postaviček Jaroslava Němečka, které se v prvních sešitech objevily roku 1969 a stále vycházejí v knihách i komiksech.

Laserem na kámen mudrců

Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík zkrátka vyhlížejí věrně čili stejně, jejich slunečný svět si drží své veselé barvy a pohybují se docela přirozeně, byť žádné zvláštní úkony kromě série katastrof z běžných grotesek od nich příběh ani nežádá. Režisér Michal Žabka se tedy nemusí stydět, což platí i pro hravou hudbu Ondřeje Soukupa.

Čtyřlístek ve službách krále

40 %

Režie: Michal Žabka

Hrají: Ondřej Brzobohatý, Tereza Bebarová, Bohdan Tůma, Ivan Trojan, Václav Postránecký, Vladimír Javorský

Kinobox: 49 %

IMDb: 5.1

Ale tím pouť síní slávy končí, dál už vedou jen schody do suterénu. Dláždí je dvě základní věci: neskutečně slabý, chaotický scénář a ještě děsivější product placement čili umístění sponzorských výrobků.

Těžko říci, jak jedno ovlivňovalo druhé a proč třeba ohlašovaného Bruncvíkova lva z Karlova mostu nahradil lev císaře Rudolfa II. jménem Aurix. Oživlá socha vadit nemohla, protože v zápletce, která si plete bláznivou komedii s nesmyslnou, se dějí daleko šílenější věci. Navíc vypůjčené odkudkoli: z kouzelnické školy v Bradavicích, z Císařova pekaře, neboť Rudolfovi jde po krku magistr Kelly, i z laciné krimi, jelikož do děje bůhvíproč vpadnou zloději zlatých cihel.

Dále se vykrádá sci-fi motiv cestování v čase, hrozba dobou ledovou i legrace z blázince založená na komediích ze 70. let, leč v době internetu a laseru, jímž hrdinové chtějí rozpůlit kámen mudrců.

Z filmu Čtyřlístek ve službách krále

Snad jen autoři scénáře Hana a Josef Lamkovi by uměli příběh přehledně odvyprávět u kávy; ne však v kině. Ale dejme tomu, že nejmenší diváci logiku hledat nebudou, hlavně že se zboří narozeninový dort pro Fifinku a lvem vystrašené obyvatelstvo ječí, prchá a padá. Dospělí beztak v sále nevydrží, i když se obrní nostalgií vlastního dětství. Jenže zanechat potomky v sále znamená jiné nebezpečí: rodič je tak vystaví nebývale masivnímu reklamnímu útoku. Partneři projektu totiž prakticky obsadili příběh vlastním diktátem vyprávění.

Čtyřlístek ve filmu

Ve výsledku to vypadá, že Čtyřlístek vstoupil na plátno pouze proto, aby ve velkém nakupoval a pojídal jisté smetanové krémy nebo si připíjel zaručeně lihuprostým šampaňským pro nezletilé.

Sledování filmu se tak mění v listování omalovánkami ve stylu reklamních letáků a radost z návratu legendy v rozčarování. Navíc vzbuzuje dvě znepokojivé otázky.

Zaprvé, jak asi televize v budoucnu snímek nasadí, jestliže je product placement v dětském vysílání ze zákona zakázán. A zadruhé, zda stejně dopadne pokračování, zvažované ještě před premiérou Čtyřlístku ve službách krále. Pohádkové vsi Třeskoprsky totiž hrozí podobnost s Babovřeskami, kde také už sázejí na "dvojku" a také tam idylu vyrábí otravný kohout, ve Čtyřlístku jen opakovaně rozplácnutý.