Z filmu Anonym

Z filmu Anonym | foto: Outnow.ch

RECENZE: Katastrofista Emmerich zabíjel Shakespeara, ale sám vykrvácel

  • 14
Jak to může dopadnout, když tvůrce těžkopádných katastrofických filmů vtrhne na rafinovanou půdu literární záhady o totožnosti největšího dramatika všech dob? Ve filmu Anonym, obklíčeni vznešenou nudou, nutně prohráli oba.

Ve zkratce: William Shakespeare nikdy nenapsal ani čárku, neboť coby buranský herec, opilec a sukničkář vůbec psát neuměl. Své jméno vtiskl pod cizí skvosty za peníze, místo jiného dramatika, kterého si najal pravý autor nucený zůstat v utajení - vévoda z Oxfordu.

Záběry z filmu Anonym

"Objev" založený na jedné z letitých teorií o shakespearovské legendě prozradí Roland Emmerich ve svém filmu Anonym během několika minut a zjevně ho ani příliš nezajímá. Daleko větší prostor věnuje odvozené spiklenecké báchorce o milostných a mocenských intrikách alžbětinské doby, zejména pak o vztahu vévody a královny. Tvůrce akčních velkofilmů chtěl vytěžit punc umělce z látky o skutečném velikánovi, výsledek však připomíná soubojovou glosu z Hamleta "Hle, oba krvácejí".

Zárodek potíží tkví už v textu. John Orloff není bůhvíjaký scenárista, před Anonymem napsal kromě pár epizod Bratrstva neohrožených jen Legendu o sovích strážcích a Sílu srdce, jež se vyznačuje obdobnou souhrou velkého tématu s velkou ušlechtilou unylostí. Což je i režisérova metoda.

Vyprávění začíná shrnutím "kauzy" na současné scéně, odkud se přenese do ulic dobového, jasně kašírovaného Londýna. A časem skáče dál, hlouběji, tam a zpátky, aniž by z věčných proměn vytěžilo více než zbytečné zmatky.

8. června 2011

Středobod dění netvoří divadelní prostředí, nýbrž královský dvůr se školáckým rozvržením "hodných"a "zlých", s řetězcem intrik, nevěr, spiknutí a odhalení. A když konečně děj obsadí jeviště, soustřeďuje se na historickou satiru, jakési "umění bojující". Podmračený Anonym nemá lehkost, vášnivost a uvolněnost Zamilovaného Shakespeara; vlastně nemá vůbec hrdinu. Vyděračský komediant Shakespeare nezakryje, že jej zrodila čirá filmařská schválnost, aristokraticky vytříbený Rhys Ifans coby vévoda zase ztrácí charizma, když musí vysvětlovat záhady tvůrčího puzení, a prostředník mezi nimi ztělesňuje jen krkolomnou převodovou páku, která má na starosti přísun vysvětlivek.

Delší než Tudorovci

Emmerich se zkrátka rozhoduje, jestli vypráví drama génia, nebo Angeliku - a k Angelice má blíž. Výsledkem je melodrama, kde urození zdivočele kličkují od velkovýroby nemanželských dětí k incestu, zatímco plebejce vede síla básníkova slova až na revoluční barikády.

Z filmu Anonym
Roland Emmerich při natáčení filmu Anonym

Vanessa Redgrave v roli královny Alžběty, vlevo Roland Emmerich při natáčení filmu

Nakonec čest filmu zachraňují inscenované divadelní úryvky, byť komparz v hledišti připomíná sbor venkovanů z pohádek ČT, a vůbec stylizace průniků divadla s realitou, ukradená z Maddenova Zamilovaného Shakespeara. K průměru dojem vytáhnou herci v čele s Vanessou Redgrave čili Alžbětou, přesto je film pocitově delší než celý seriál Tudorovci. A divák si odnese jediné: ať byl Shakespeare kdokoli, nudného Emmericha vždy přežije.

Anonym
VB, Německo, režie Roland Emmerich, hrají Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, titulky, 130 minut.
Recenze MF DNES: 50 %