Albert Einstein je v popředí nového románu anglického spisovatele Philipa Singtona.

Albert Einstein je v popředí nového románu anglického spisovatele Philipa Singtona.

RECENZE: Román jako černá díra. Einstein je modla, záletník i blázen

  • 0
Hranice mezi genialitou a šílenstvím může být křehčí, než si připouštíme. Stejně tak hranice mezi láskou a lhostejností, mezi vědou a šarlatánstvím. Plná zdánlivých protikladů je kniha britského autora Philipa Singtona Einsteinova krev, již právě vydává nakladatelství Paseka.

Čtenáře pohltí historickými fakty, na nichž staví příběh dívky trpící amnézií a jejího psychiatra.

Kulisou není jen Berlín třicátých let, v němž se dusivě roztahují hitlerovské názory, ale i dramatické okolnosti, za nichž se ustavovala psychiatrie - pokusy na lidech tu byly na denním pořádku, málokdo se jich štítil. Nejpodstatnější dějinné východisko pak tvoří publikování obecné teorie relativity.

Einsteinova krev

80 %

autor: Philip Sington

překlad: Radovan Zítko

nakladatel: Paseka

400 stran, 290 Kč

Albert Einstein je modlou, tehdejší celebritou, jež si musí najímat ochranku, autor ho líčí i jako záletníka. Ve skutečnosti Einstein a jeho první žena počali dávno před svatbou dítě.

Variace na to, co by se stalo, kdyby, je v Singtonově podání stejně znepokojivá jako čtivá.

Nad každou stránkou se vznáší nejistota. Je tohle fakt, sen, či výplod choré mysli? Román pohlcuje čtenářovu pozornost jako černá díra. Postavy, zápletky, diagnózy i domněnky se dynamicky tříští jedna o druhou, tvoří výborné, téměř filmové drama.