Daniel Landa jako Emanuel Moravec

Daniel Landa jako Emanuel Moravec | foto: Karel Cudlín

RECENZE: Seriál České století začíná v neděli, neobejde se bez zkratů

  • 76
Cyklus autorsky zpracovaných dramat chce rozkrýt tabu klíčových událostí i postav našich dějin v letech 1918-1992. Začne na ČT v předvečer státního svátku.

Výročí vzniku samostatného státu připadne na pondělí, ČT zahájí svůj projekt v neděli  stylově dílem Veliké bourání, líčícím právě ustavení Československa roku 1918.

Bondovský Masaryk

Scenárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček slíbili, že vybrané okamžiky popíší na rozdíl od učebnic očima jejich aktérů. Jak tedy vypadá úvodní rozbíjení monarchie, jež nemůže vést nikdo jiný než Tomáš Garrigue Masaryk?

Zprvu slibně, budoucí prezident vykazuje při vědecké vážnosti rysy skoro bondovské, má vlohy špiona i dobrodruha, "proroka i obchodníka", jak uslyší, a tichou neúnavnost, s níž svou taktiku vnáší do zahraničních salonů.

Martin Huba si osvojil Masarykovu gestikulaci, naštěstí síla jeho herectví tkví v střízlivosti, ale přesto bojuje s dlouhými promluvami: inteligentními, leč knižními a příliš abstraktními, chybí drobný osobní detail. Salonní jednání nesou zajímavou esejistiku, ale pro divácké soustředění je to zabiják. Načež z nejvypjatějších chvil skočí děj rovnou k Masarykovu návratu včetně obehraných prvků chleba se solí, Aloise Jiráska a písně Ach synku, synku.

Z vojáka zrádcem

Ještě křiklavěji působí podobný zkrat v druhé epizodě Den po Mnichovu, která další neděli oživí rok 1938.

České století

60 %

Režie: Robert Sedláček

Hrají: Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava, Ivan Trojan, Martin Huba a další

Kinobox: 72 %

IMDb: 7.8

Prezident Edvard Beneš se války s Němci bojí, důstojník Emanuel Moravec ji žádá. V podání Daniela Landy vyhlíží Moravec jako Bruce Willis v roli Fantomase, ale postava Landovi kupodivu sedí, ač drsné vojenské výrazivo se tu přehání a do dobového slovníku jistě nepatří výraz "o čem je armáda".

Též Martin Finger si Beneše vychutnává, i bez trapné nahoty - na rozdíl od vtipného výjevu na WC. Dojem kazí jevištně strnulé herečky, opět vleklé tezovité disputace a zase náhlý skok sdělující jen titulkem, že se z Moravce stal kolaborant.

Snaha vyprávět jinak se tedy občas obrací proti obsahu. Námitka "takhle to nebylo" by vůbec nevadila, ale námitku "takhle to nedává smysl" už autorská licence neobhájí. Nicméně seriál alespoň diváka donutí, aby od televizoru přešel za vysvětlením ke knihovně. A třetí část Kulka pro Heydricha mu díky Ivanu Trojanovi předvede, kam až povznese zážitek skutečně velká herecká osobnost.

Podívejte se na upoutávku na druhý díl série: