Záběr z filmu Bella Mia

Záběr z filmu Bella Mia | foto: Artcam

RECENZE: Baladě o kravách a lidech by slušelo míň lidí a víc krav

  • 2
Událost podzimu, slibují plakáty k novému českému filmu Bella Mia. A skutečně se jí nevšední příběh mohl stát, kdyby se přidržel původní povídky Marka Epsteina. Jenže na takové natáčení si mohli troufnout leda Annaudovi slavní Medvědi.

Byť nevyšla stoprocentně, v každém případě se Bella Mia, která právě vstoupila do kin, od běžné české produkce sympaticky liší: nápadem.

A mohla se lišit víc, kdyby se originálního vyprávění prostřednictvím krav držela důsledněji, paličatěji, čistěji. Jenže v takovém případě by možná nevznikla, protože by potřebovala víc času, peněz, výcviku, důvěry, prostě velkorysosti.

Základ příběhu se skutečně stal, pár kusů hovězího dobytka uteklo do lesů, kde přežívalo několik let. Ve filmové povídce Marka Epsteina Krávy, za niž získal před šesti lety jednu z cen soutěže Sazky, dostala novinová kuriozitka podobu nádherné balady o svobodě a lásce, kde humorně tesknou rebelii vedla právě přezíraná dobytčata unikající důvtipně před nucenou porážkou i mysliveckými manévry, zatímco lidé jen "přihrávali".

Škoda poezie

Bohužel ve výsledném filmu, do něhož kameraman Martin Duba vnesl i vlastní scénář a režii, se poměr sil obrátil. A sebemalebnější obrazy drsné krásy Jizerských hor nedovedou zastřít, že výrobně-dramaturgický posun od zvířecí "řeči" k hereckým dialogům ubral poezii.

Zůstalo naštěstí nesentimentální pojetí vesnice, střízlivost proměn ročních období, trefně karikovaní lovci - "Třeba se krávy skryly pod vodu a zadržují dech" – střet generací i stupňování bizarní místní války, v níž spor o hovězí tulačky přeroste ve fandovský hec i truc.

Bella Mia

65 %

ČR, 2013, 93 min

režie: Martin Duba

hrají: Petr Forman, Zuzana Norisová, Igor Orozovič, Anna Fialová, Petr Rajchert, David Bonaventura, Břetislav Rychlík, Lukáš Kůrka

Kinobox: 48 %

IMDb: 5.7

Námluvy Petra Formana

Ale postupně se hon na hladové prořídlé stádo stává jen ilustračním doplňkem lidských milostných kotrmelců, které prvotní ryzost myšlenky rozmělňují a banalizují.

Ač je statkář Petra Formana při námluvách něžně nemotorný a jeho rival v podání Petra Rajcherta silácky směšný, pouze vyplňují místo, jež mělo patřit němým hrdinům, nemluvě o kostrbatém finále.

Zkrátka to chtělo víc krav a míň lidí. Leč tvůrci to aspoň zkusili, ač věděli, že mají jiné podmínky než třeba slavní Annaudovi Medvědi.

25. listopadu 2013