Ashton Kutcher jako Steve Jobs ve filmu jOBS

Ashton Kutcher jako Steve Jobs ve filmu jOBS | foto: Bontonfilm

RECENZE: Tak neskonale průměrný film si génius Jobs nezasloužil

  • 34
Ve čtvrtek vstupuje do kin snímek nazvaný jOBS. Je plný projevů a slz a strůjce firmy Apple v něm hraje Ashton Kutcher.

Možná by bylo lepší, kdyby se snímek jménem jOBS hrubě, ale opravdu naprosto křiklavě nepovedl. Jakýkoli extrém by byl lepší než skutečnost, že o výjimečném muži považovaném za génia, který razil originalitu, vznikl film po všech stránkách neskonale průměrný.

jOBS

55 %

USA, 2013, 122 minut, titulky

Režie: Joshua Michael Stern

Hrají: Ashton Kutcher, Ahna O'Reillyová, Josh Gad

Kinobox: 63 %

IMDb: 6.0

Také film otravně upovídaný, uslzený, patetický, zkrátka typický hrdinný životopis amerického snu. Občas film zábavný hlavně díky Joshovi Gadovi, který je v roli Jobsova kamaráda, spoluzakladatele firmy a jejího technického mozku Steva Wozniaka zároveň lehce manipulován do pozice šaška.

A v neposlední řadě film, který se ani nepokouší nahlédnout za známá fakta. Stačilo mu vzít encyklopedické heslo Steve Jobs a jít řádek po řádku od hrdinových studentských časů k jeho slavnému návratu do firmy, již musel na čas opustit, s objevem roku 2001 jménem iPod.

Bez umírání. Naštěstí

Navíc má jOBS tu smůlu, že vedle něj v paměti naskočí příbuzný příběh o zakladateli Facebooku Social Network, avšak filmařsky jasně vyspělejší v každé složce. Počínaje scénářem, který si ve srovnání s televizním popisem Jobse našel vypjaté konfliktní téma, přes hudbu, která v Jobsově biografii pouze citově vydírá, až po hlavního představitele.

Podle jedné ze zahraničních recenzí bylo obsazení Ashtona Kutchera do titulní role "katastrofálním nápadem", ale herec sám není katastrofální, jenom fešácky nudný. Kutcherovy dva výrazy nepostačí, aby jeho postavě člověk uvěřil, že dokázala strhnout ostatní svým nadšením, elánem, vizí. I když je pravda, že mu text roli neusnadňuje, protože jej nechává promlouvat vesměs ve vzletných kázáních, poselstvích lidstvu, prostě texty z učebnic. Kutcher má kouzlo obchodního cestujícího, nikoli však Mozarta své branže.

Klukovské začátky v garáži zabírají vždy, ať se tam rodí kapela či počítače, stejně jako retro přístroje či dobová škola reklamy. Ale druhá půle plná mluvících hlav "kravaťáků" už se vleče k nepřečkání. Najde se jediný důvod, proč k průměrné známce přihodit pět procent: za to, že alespoň Jobsova názorného umírání a pochovávání nás tvůrci ušetřili.

Ukázka z filmu jOBS