Spisovatel Ray Bradbury

Spisovatel Ray Bradbury | foto: Profimedia.cz

Zemřel Ray Bradbury. Král sci-fi, který neuměl vyměnit žárovku

  • 218
Ve věku 91 let zemřel spisovatel Ray Bradbury. Král žánru sci-fi a fantasy zemřel v Kalifornii, jeho dcera Alexandra další informace neposkytla. Proslavil se řadou děl, nejznámější však zůstává dílo 451 stupňů Fahrenheita.

Autor supertechnických románů byl ovšem v běžném životě zcela "nepraktický". Přestože se jeho hrdinové proháněli vesmírem v nejroztodivnějších korábech, on sám ani neuměl řídit auto. Navíc se celý život bál cestovat letadlem. "Nedokážu ani vyměnit žárovku," přiznal se.

Ray Bradbury

1920-2012

Americký spisovatel, básník, esejista a autor řady divadelních her

Americký spisovatel Ray Bradbury

Nejznámější díla:
Marťanská kronika (1950)
451 stupňů Fahrenheita (1953)

Majitel hvězdy na hollywoodském chodníku slávy, který na svých internetových stránkách zveřejnil recept na tekutou pizzu, před lety projevil přání: chtěl, aby jeho popel umístili na Marsu.

Vrátil se tak ke svému dílu Marťanská kronika (1950), v němž kritizoval lidskou rasu, která vše hezké akorát tak zničí. V něm totiž popisuje mimo jiné osídlení Marsu, respektive vyhlazení Marťanů lidskou infekcí. Lidé se po vyhubení přátelských stvoření vracejí na Zemi, aby čelili atomové válce.

Jeho druhý "zářez" v literárních dějinách je pak bezesporu spjatý s "kulturou spálených knih" v díle 451 stupňů Fahrenheita. Kniha srovnávaná s Orwellovou vizí 1984 upozorňuje na stav, v němž lidé přestávají sami přemýšlet a slepě přijímají cizí teze.

Nejsou to ovšem jen tato dvě díla, díky nimž čtenáři Bradburyho obdivují. Spisovatel s přezdívkou  "Edgar Allan Poe pro optimisty" aktivně pracoval až do svých devadesáti let. Často se objevoval na veřejnosti, besedoval, předčítal. Nejraději to měl v knihovnách. Sám sebe označil za hybridního autora, narážel tak na inspirace, které čerpal z několika zdrojů. "Jsem totálně zamilovaný do filmu. Jsem totálně zamilovaný do divadla. A jsem totálně zamilovaný do knihoven," dodal na vysvětlenou.

Naposledy své fanoušky výrazněji oslovil při loňských oslavách svých 91. narozenin. Jako dárek totiž dostal dohodu o natočení filmu podle jeho autobiografického románu Pampeliškové víno (1957). "Tohle je nejlepší dárek, jaký jsem si mohl přát," dojatě děkoval.

Šustění stránek mu vždy bylo daleko bližší než nehmatatelný svět internetu. A nebál se to říkat nahlas. Když ho oslovili zástupci Yahoo, zda mohou zveřejnit na síti některé z jeho děl, opáčil: "K čertu s vámi. S vámi i celým tím internetem."

Citáty Raye Bradburyho

Připomíná agentura AP

"Kdybych si mohl vybrat den svých narozenin, přál bych si, aby to byl Halloween."

"To nejlepší na mém životě je to, že vše, co jsem udělal, je výsledkem toho, čím jsem byl ve dvanácti třinácti letech."

"Když vám někdo řekne, abyste něco dělali pro prachy, pošlete ho k čertu."

"Ray Douglas Bradbury by se v srpnu letošního roku dožil 92 let. Připadá nám nemožné, že tento klasik, bezmála instituce, již není mezi námi. Za celý ten dlouhý život si uchoval duši dítěte. Zvídavou, překvapenou a překvapující," řekla iDNES.cz literární historička Helena Kupcová.

"Mnohé literární žánry se pokoušely přisvojit si Bradburyho jako svého autora. Jedni o něm mluví jako o zakladateli americké moderní science fiction, který spojil závažná témata s takovou tou slupkou čtivosti. Platí to třeba o Marťanské kronice z roku 1950 nebo o jediném jeho skutečném románu 451 stupňů Fahrenheita z třiapadesátého roku. Ovšem Bradbury je člověk, jenž vše zmíněné daleko přesahoval. Byl to Američan s poněkud evropským cítěním, mimochodem jeho manželka měla české předky. A vytvořil žánr, který je nad tím klasickým žánrovým rozdělením. Prostě je to autor, který vnesl řadu novinek do sci-fi, ale i do fantasy. Myslím, že smrtí Bradburyho odchází ta první slavná generace těchto subžánrů a že se vždy budeme vracet k Bradburyho povídkám. On totiž svou podstatou byl autorem kratších útvarů, zejména povídek, a i ta slavná Marťanská kronika, obecně čtená jako jedno z nejvýznamnějších poválečných děl vědecko-fantastické literatury, je vlastně soubor povídek," upřesnila.

Existuje však Bradburyho pokračovatel? "Nástupce by se dal najít už proto, že Bradbury představuje jistou linii sci-fi, která se sice původem formovala kolem časopisu Astounding Stories, vycházejícího od 30. let skoro čtyři dekády. Zároveň je patronem tak zvané nové vlny sci-fi, k níž patřil William Burroughs. Kdyby hledala někoho, kdo pokračuje v jeho duchu, tak by to byl Frank Herbert, autor úspěšné série Duna, proslavené filmovým zpracováním. Tam právě svět fantasy je perfektní v bradburyovském duchu," dodala Kupcová.

,