Výtvarná skupina Rafani - Plakát výtvarné skupiny Rafani

Výtvarná skupina Rafani - Plakát výtvarné skupiny Rafani | foto: archiv

Rafani znovu provokují, utopili půjčený obraz

  • 9
Kontroverzní výtvarná skupina Rafani se znovu připomněla. V Orlické přehradě utopila obraz, který si vypůjčil brněnský Dům umění z Národní galerie.

Monumentální stavba, bungee jumping, hrad Orlík a bohužel i smutný konec kauzy lehkých topných olejů. Mnoho dalších vzpomínek a symbolů se vybaví při popisu jihočeského Žďákovského mostu. Nyní se s ním, ač nechtěně, spojilo i Brno.

Skupina Rafani požádala brněnský Dům umění, zda by svým jménem mohl zapůjčit obraz z Národní galerie, aby jej mohla využít ve své instalaci.

„Nemohl jsem tušit, že obraz malířky Magdaleny Cubrové Na okraji jámy (1979) skončí na dně Orlické přehrady,“ uvedl kurátor výstavy Mezi námi skupinami II František Kowolowski z brněnského Domu umění.

Rafani ví, že lhali
Skupina si jej vybrala ze sbírek Národní galerie, protože se dopátrala, že si dílko jako jedno ze tří spravovaných obrazů nikdy nikdo nepůjčil do připravované výstavy.

Posléze se s kurátorem dohodla, že si sama obstará instalaci exponátů. „Obraz jsme z Domu umění zcizili pod záminkou natáčení videa. Uvědomujeme si, že jsme kurátorovi lhali,“ uvedl k činu Marek Meduna z umělecké skupiny Rafani. Obraz následně uložili do schránky a ve speciálním obalu jej spustili na dno nádrže Orlík.

„Mladí umělci pro svůj autorský projekt zneužili dramaturgické záměry pořadatelské instituce a svým demonstrativním činem poškodili Národní galerii v Praze, Dům umění města Brna i vzájemné dobré vztahy obou institucí,“ komentoval krádež obrazu ředitel Domu umění města Brna Radek Horáček.

Výstava svérázné skupiny a mnoha dalších začala včerejší vernisáží v Domě pánů z Kunštátu v Brně a potrvá do 12. listopadu.

Svědomí členy skupiny začalo přece jen hlodat, kurátorovi dokonce nabídli, že se na policii sami udají. „Když jsme mu telefonicky popsali, co se stalo, rozhodl se, že na policii zajde sám,“ doplnil Meduna.

Vina padá na Brno
O neobvyklém aktu Rafanů informoval Národní galerii deník MF DNES. Její ředitel Milan Knížák ovšem nemohl vzhledem ke svému vytížení reagovat.

„Zatím netušíme, co se s obrazem stalo, proto si skutečnost ověříme a dále budeme postupovat dle podmínek stanovených ve smlouvě o výpůjčce,“ sdělila kancelář ředitele.

Z dokumentu mezi Národní galerií a Domem umění ovšem jasně vyplývá, že za celý incident je zodpovědná brněnská instituce. „Budeme po skupině žádat finanční náhradu, pojišťovací cena obrazu činí dvacet tisíc korun,“ uvedl Kowolowski.

Šokovali i výkaly v galerii
Rafani si s dalším vývojem své umělecké performance hlavou rozhodně nelámou. Reakce žijící autorky, jejíž vyjádření se bohužel nepodařilo získat, je nezajímá.

„O tom, co se bude dít dál, neuvažujeme. Pro nás byl nejdůležitější samotný akt, který je okomentovaný v popisu před právě otevřenou výstavou. Rozehrávající se novinářská kauza nás nezajímá,“ uzavřel debatu Meduna.

Utápění obrazu není prvním aktem, kterým na sebe Rafani upozornili. Na Národní galerii měli políčeno již dříve. V jedné z jejích expozic se dokonce vykáleli. Na pražském Václavském náměstí pak zapálili xeroxovou kopii národní vlajky.