Rafani se zakousli do státní vlajky

  • 33
Od skupiny výtvarných aktivistů Rafani už může člověk čekat cokoli. V neděli, v předvečer státního svátku, porušili studenti Akademie výtvarných umění Marek Meduna, Luděk Rathouský, Radim Kořínek a Petr R. Motejzík další společenské tabu. Před sochou patrona českých zemí na Václavském náměstí spálili černobílé verze národní vlajky.

Akci pojmenovali Demonstrace demokracie. Hasiči po pár sekundách vlajky uhasili a policisté výtvarníky předvedli k výslechu. "Brali to relativně normálně. Zamysleli se a pak řekli, že tomu nerozumějí a že musí posoudit závažnost přestupku," říká Rafan Marek Meduna.

O co Rafanům šlo? "Jen důsledným ničením devalvovaných hodnot a symbolů se můžeme přiblížit k jejich původní podstatě. Bořit mohou jen ti, kteří věří v lepší budoucnost," stojí v jejich prohlášení k akci. "Byla to nejednoznačná performance, která chtěla položit několik otázek. Základní byla ta, do jaké míry jde demonstrovat demokratický názor a kdy už začnete být považován za extremistu," vysvětluje Meduna, který se v neděli s kolegy oblékl do jejich tradičních upnutých šedých "uniforem".

Stejně jako krátké sestřihy výtvarníků, připomínají fašistickou symboliku bojůvek, které se o den později vyřádily na demonstracích v Praze a Ostravě. Ostatně jeden neonacista přihlížel i akci Rafanů. "Vylítl na nás skinhead, a kdyby nás policie neodvedla, tak by nás asi napadnul. Křičel, že mu hanobíme jeho národní symbol," vzpomíná Meduna.

České zákony na státní vlajku pamatují. Podle zákona číslo 352/2001 Sb. může kdokoli kdykoli "užít státní vlajku vhodným a důstojným způsobem". Hanobitelé vlajky mohou dostat maximálně pokutu do tří tisíc korun. V uplynulých letech propírala média několik případů možného zneužití státní vlajky. Připomeňme případ organizátorů jihlavského festivalu dokumentárních filmů, kteří ji potiskli trychtýři, české skokany na lyžích, již si na zástavu nechali vytisknout logo sponzora, či republikána Sládka agitujícího na předvolebních billboardech před vlajkou posetou stranickými hesly.

"Naše černobílé provedení vlajky nebyl alibismus, abychom nešli sedět," vysvětluje Rafan Meduna. Odkazovalo na dílo dřívějšího pedagoga Rafanů Jiřího Davida; ten před před třemi lety vystavil černobílou českou vlajku, za níž promítal videozáznam Václava Havla z listopadu 1989. "Černobílá vlajka není státní symbol, nýbrž umělecký artefakt, s kterým si každý může dělat, co chce. Tehdy jsem tím hodlal vyjádřit své pochyby o sametové revoluci ve vztahu k dnešku. Nebylo to tak provokativní, jako to teď udělali kluci. Ale podle mě to mělo větší sílu v tom pouhém naznačení," říká Jiří David k rafaní akci.

Příští týden Rafani v pražské Galerii Václava Špály zahájí svou výstavu Český les. Jde o projekt, jejž loni připravili pro kulturní centrum v Bílině. Jeho ředitel se jejich ztvárnění událostí kolem poválečného odsunu Němců zalekl a výstavu zrušil. Rafani se pak na bílinském náměstí demonstrativně ostříhali a spálili si vlasy.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Členové pražské výtvarné skupiny Rafani si na bílinském náměstí stříhají vlasy na protest proti zákazu výstavy, kterou chtěli vyvolat diskusi o odsunu sudetských Němců.

Umělecká skupina Rafani (zleva Luděk Rathouský, Petr Motejzík, Marek Meduna a Radim Kořínek).

Rafani pálí na Václavském náměstí černobílou verzi české vlajky.