Radost i rozpaky z nového pana ředitele

Zatím rozporuplně jsou přijímány plody práce nového ředitele berlínského filmového festivalu Dietera Kosslicka. Šéf proslulého Berlinale na jednu stranu omezil oficióznost předchozího šéfa a přestal doprovázet celebrity na tiskové konference. Ušetří si nervy. Jedna hvězda (Catherine Deneuveová) se o čtyřicet minut opozdí, jiná (Russell Crowe) sice přijde včas, ale neupravená, otrávená a věčně pokukující po hodinkách.
Naproti tomu se Kosslick se šaramantností a nepředstíranou lidovostí zúčastňuje různých doprovodných akcí: osobně podpořil prezentaci karlovarského festivalu, o niž byl mezi distributory, producenty i publicisty značný zájem. Jde o jedno z mála zviditelnění české kinematografie na letošním Berlinale; dalším je ohlašovaný vstup Česka do celoevropského audiovizuálního programu Media Plus.

Na druhé straně vzbuzuje rozpaky Kosslickův výběr filmů, což platí zejména o hlavní soutěži. A nejde jen o pokračování ostentativního přehlížení zemí střední a východní Evropy (s čestnou výjimkou maďarského soutěžního filmu Pokušení) či o totální ignoranci fenomenálního trojúhelníku Čína - Hongkong - Tchaj-wan. Především je to zařazení velice diskutabilních děl, které by sotva obstály i na méně zvučných festivalech.

Konkrétně? Čtvrteční španělský snímek Kameny režiséra Ramóna Salazara v podivné mozaice přibližuje osud pěti žen. Nebo dílo zkušeného Costy-Gavrase s názvem Amen - zajímavý příběh vědce ve službách SS, jehož vynález je zneužit coby smrtící látka v nacistických plynových komorách, se dotýká autentických osob, míst a dějů, ale některé detaily nepůsobí věrohodně; nehledě na staromilskou režii. Nicméně film přináší některé málo známé aktivity Vatikánu během války a v závěru otevírá choulostivý motiv jeho zapojení do transportu fašistických pohlavárů do Latinské Ameriky po pádu Hitlera.

Takže se s novou nadějí čeká na páteční program. Na pořadu je nový film v současnosti nejvýznamnějšího korejského režiséra Kim Ki-Duka Zlý chlapec, který by mohl promluvit do konečného účtu poroty vedené indickou režisérkou Mirou Nair.
Společenským vyvrcholením závěrečných dnů festivalu slibuje být i udělení Zlatého medvěda Claudii Cardinalové. Při této příležitosti bude uveden snímek Federica Felliniho Osm a půl v rámci velkého retrospektivního cyklu Evropská šedesátá léta, kde rovněž byly promítnuty některé filmy Věry Chytilové, Miloše Formana, Ivana Passera a Zdenka Sirového.