Radka Denemarková

Radka Denemarková | foto: Michal Sváček, MAFRA

RECENZE: Znásilnění je těžké téma pro román, Denemarková to zvládá

  • 0
Spisovatelka Radka Denemarková je urputná jak buldok, má svá témata a v nich zakousnutá umanutě říká všechno, co má být řečeno. Po dočtení románu Příspěvek k dějinám radosti převládá v čtenáři touha autorce poděkovat.
Obálka románu Příspěvek k dějinám radosti

Minule svůj výborný dvojromán Kobold zatěžkala tak, že ho poroty literárních soutěží raději ignorovaly, než by ten temný tunel beze světla na konci byť jen nominovaly. Denemarková teď napsala román Příspěvek k dějinám radosti. Radostný není ani trochu.

Tváří se jako detektivka: v luxusním domě je nalezen oběšený podnikatel, bezúhonný, jen prý obtěžoval pár slečen, ale nic mu nedokázali. Pečlivý Policista pochybuje, že šlo o sebevraždu. Pátrání ho zavede až do domu, kde sídlí samozvané vykonavatelky spravedlnosti. Muže, kteří ťali do ženských těl, nemilosrdně trestají. Detektivkou román ovšem není proto, že se stala módním žánrem, ale proto, že znásilnění je prostě zločin.

Autorka se vyhýbá prvoplánovému líčení násilí, přesto se román zarývá hluboko do kostí. Paralelně rozvíjí Policistův vztah, aby ukázala, že znásilnění nemá nic společného se sexem. Těžké téma. Po dočtení převládá v čtenáři touha autorce poděkovat – že se neuchýlila k něčemu jednoduššímu a vydržela až do konce, byť happyend se logicky nekoná.

Příspěvek k dějinám radosti

80 %

Autorka: Radka Denemarková

Vydavatel: Host

334 stran, 329 korun

Denemarková místy zabíhá do přílišné lyrizace, motivy s vlaštovkami, které symbolizují znásilněné ženy, zbytečně zahušťuje každou scénu. Čtenář se hrbí pod tíhou osudů, případ znásilněné dívky z indického autobusu jako vstupní obraz tvoří pouhý úvod k běsnění.