Uvedení Treplevovy hry patří k nejúchvatnějším momentům večera. Na snímku Marie Poulová jako Nina Zarečná.

Uvedení Treplevovy hry patří k nejúchvatnějším momentům večera. Na snímku Marie Poulová jako Nina Zarečná. | foto: Pavel Hejný

RECENZE: Treplevovo jezero vše pohltí. Blyštivého Racka každý nepřijme

  • 2
Neobvyklý obsah i formu dalo duo SKUTR svému nastudování Racka v Divadle v Dlouhé, kde se v roli Trepleva objevil Pavel Neškudla a jako jeho milovaná Nina Marie Poulová.

Stříbřitá je obálka programu a stříbřitě vyznívá i scénografie Jakuba Kopeckého v nejnovějším nastudování Racka v pražském Divadle v Dlouhé. Čechovovu klasiku zde zpracovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský známí pod pseudonymem SKUTR.

Nabízejí inscenaci plnou odlesků, nápěvů a zbytnělých gest. Racka se totiž rozhodli pojmout jako vhled do duše Konstantina Trepleva (Pavel Neškudla), nejtragičtější ze všech tragických postav Čechovovy přelomové hry.

Po podlaze se válí papírová drť ze skartovače upomínající na Treplevovy nenaplněné umělecké touhy, herci se jí brodí, navzájem se jí maskují, sem tam přečtou úryvek z­ cáru papíru. Místnosti dominují kinosedačky, které se v druhé polovině hry zlověstně nakloní a jakoby se potápějí do podlahy. Ta se totiž po přestávce mění v blyštivou hladinu jezera, které do sebe pojímá vše, co je Treplevovi drahé.

Jedenáct herců na scéně doplňují dva rackové, stylizované dívky s tahacími harmonikami se zrcadlově proplétají mezi postavami. Podobnou připomínkou ztráty naděje a blížícího se tragického vyústění hry je neustálé Treplevovo cukání a symbolika střelné zbraně.

Hraje se v očekávání závěrečné sebevraždy, kterou režiséři nepodávají jako smutné východisko, ale dopředu nalajnovanou povahovou vlastnost hlavního hrdiny. Duo SKUTR opět nabízí to nejlepší ze své obrazotvornosti, tentokrát představí hlavně fantaskní svět zneuznaného mladého spisovatele, matkou upozaďovaného syna. A logicky tak činí na úkor ostatních postav.

Racek

70 %

Divadlo v Dlouhé

premiéra 25. května 2017

režie: SKUTR

hrají: Marie Poulová, Pavel Neškudla, Klára Sedláčková-Oltová, Petr Jeništa, Jan Vondráček, Pavel Tesař, Eva Hacurová, Jan Meduna, Magdalena Zimová, Tomáš Turek, Martin Veliký, Lenka Veliká, Michaela Doležalová

Z jejich osudů nám režiséři nabízejí jen střípky, herci se po scéně pohybují ve výrazných gestech, říkají jen to nejdůležitější a ve druhé polovině sotva i to. Stihne tak zaujmout především nevyhraněný Trigorin Petra Jeništy a doktor Jana Vondráčka.

Trpišovský s Kukučkou si vybrali hodně neobvyklý pohled na často inscenovanou hru, který ne každý divák přijme. Problém přitom spočívá možná jen v tom, že se hraje Čechov – každou jeho hru škrty místo oživení spíše ochudí. Pokud chcete vidět Racka ve vší kráse, vyrazte raději do Dejvického divadla. Pokud se však na něj chcete podívat z jiného úhlu, vydejte se do Dlouhé. Dostane se vám kontroverzního kusu v úchvatném balení.