Quincy Jones: Michael zůstává v mém srdci a není důležité, kde jsem

  • 6
Ve stejnou chvíli, kdy se rodina Michaela Jacksona usazovala v losangeleské hale Staples Center k poslednímu rozloučení se svým synem, plnila se karlovarská kolonáda lidmi, kteří chtěli vidět jeho dvorního producenta Quincyho Jonese. Štáb iDNES.cz se k němu dostal nejblíž.

Jones se nejprve na červeném koberci ochotně vyfotil se svou hostitelkou Helenou Houdovou, která ho do Česka pozvala na charitativní večer své nadace Slunečnice. Poté ale místo k početnému hloučku novinářů zamířil do zadních prostor budovy, kde se konala večeře.

Zareagoval až na zavolání reportérky iDNES.cz. "Chcete něco říct?" zeptala se ho česká topmodelka. "Zajisté, rád," odtušil Jones a vydal se přímo směrem ke kameře iDNES.cz.

Quincy Jones přijel podpořit galavečer Slunečnice topmodelky Heleny Houdové. Večer uvedl Marek Eben. Producent Quincy Jones přijel do Varů podpořit charitativní večírek Heleny Houdové

Ve zhruba dvouminutovém rozhovoru nejprve vysvětlil, proč vůbec do Varů přijel: "Helena mě pozvala, je to úžasná žena. Navíc tu mám mnoho přátel - Miloše Formana, vašeho prezidenta Havla například."

Zároveň se pozastavil nad krásami Mlýnské kolonády a otázkou na její stáří trochu potrápil Helenu Houdovou. "Jak staré to tu je? Tři sta let?" "Upřímně řečeno, lhala bych. Musím to zjistit. Pro vás to udělám," slíbila.

Quincy Jones přijel podpořit galavečer topmodelky Heleny Houdové.

Neváhal promluvit ani na téma Jacksonova pohřbu. "Proč jsem tady a ne v Los Angeles? Upřímně: nemám rád pohřby. V posledních letech zemřelo příliš mnoho přátel, takže se jim vyhýbám," řekl redaktorce iDNES.cz.

"Naposledy jsem ho viděl v Londýně, když vyprodal padesát koncertů během čtyř hodin. Měl s sebou tehdy děti a já mu říkal: uvidíme se v Los Angeles. Už jsme se neviděli. Tady uvnitř ale zůstane navždy," dodal a položil si ruku na srdce.

Já a pan Jones

Redaktorka iDNES.cz Tereza Spáčilová líčí své zážitky z rozhovoru s Quincym Jonesem.

Quincy Jones přijel podpořit galavečer topmodelky Heleny Houdové.Tomu, že Quincy Jones přijede do Karlových Varů, jsem ještě v úterý večer nevěřila ani já. A popravdě uvěřila jsem, až když jsem ho osobně spatřila. Všechny zajímalo jediné: Michael Jackson. A všichni zároveň dokola řešili: je vhodné ptát se na něj právě dnes?

Riskuji tím, že když řekne NE, přijdu o jedinou možnost promluvit si s hudebním guru několika generací, navíc v jednom z nejpamátnějších dnů. V pochybnostech mě ke všemu utvrdil i Jan P. Muchow, který na otázku, zda si s Jonesem o Jacksonovi popovídá, odvětil, že si netroufá. No, troufla jsem si. O rozhovor jsem stála tolik, že jsem i přes svou přirozenou plachost na jednoho z nejúspěšnějších manažerů křikla. Ono "Mr. Jones please" mi bude znít v uších nadosmrti. Rozhovor jsem odstála na jedné noze. Po první otázce jsem měla opravdový strach, že Jonese povalím a zabiju ho osudově v den, kdy svět truchlí po jeho "koni" Jacksonovi. Naštěstí se tak nestalo, a i když jsem měla nad hlavou mikrofony všech českých médií, užívala jsem si pocit, že pan Jones mluví opravdu se mnou.

Večeře se zúčastnili především byznysmeni, nechyběli ani zástupci české kultury. Mezi jinými se dostavil skladatel a hudebník Jan P. Muchow, herec a moderátor Marek Eben, Pavel Habera s Danielou Peštovou, Aňa Geislerová, David Ondříček s Klárou Issovou, a především prezident festivalu Jiří Bartoška a jeho programový ředitel Kryštof Mucha.

O svém vztahu k Michaelu Jacksonovi s iDNES.cz pohovořil i Jan P. Muchow: "Je to zvláštní shoda náhod, že se tu scházíme s Quincym Jonesem právě dnes. Samozřejmě jsem si vzpomněl na pohřeb Michaela Jacksona, ale pana Jonese se na něj radši ptát nebudu. Přijde mi to nevhodné. Za sebe ale musím říct, že jakkoli nepatřil k mým favoritům, byl to génius, kterého nikdo nenahradí."