Z filmu Vášeň a cit

Z filmu Vášeň a cit - Z filmu Vášeň a cit | foto: Bioscop

Pýcha a předsudek 2? Kéž by

  • 1
Pocit z filmu Vášeň a cit připomíná rozpoložení rybáře, který zasekl zlatou rybku a po dvouhodinovém boji vytáhl leklého kapra penzistu.

Člověk za jedno vstupné vidí na začátku úplně jiný film než na konci. Navnaděn stylovou variací na sršatá díla Jane Austenové, dočká se spisovatelčina unylého životopisu.

Přitom film startuje tak slibně! Přesně v duchu austenovských příběhů se z kraje vynoří zchátralý venkovský dům, jehož obyvatelé si zuby nehty udržují noblesu mezi krmením prasat a kopáním brambor. Rodiče si v manželské posteli vyměňují kouzelně uštěpačné poznámky podle nejlepší tradice britského humoru, v níž hned pokračuje kázání na téma – Ať mají ženy třeba i vtip, ale ne proboha pronikavý rozum!

Vypadá to, že lehce dráždivá i sžíravě ironická nálada z filmových přepisů knih Austenové přejde i do příběhu o ní, tím spíše, že mu kralují skvělé britské herečky v čele s Maggie Smithovou. Jenže postupně se ukazuje, že Vášeň a cit se zdaleka nevyrovná filmu Emma s Gwyneth Paltrowovou ani Rozumu a citu s Emmou Thompsonovou, natož Pýše a předsudku s Keirou Knightley.

A nejen proto, že Anne Hathaway známá z Deníku princezny nezapadá v roli spisovatelky do vybrané společnosti svých předchůdkyň. Není špatná, ale po hollywoodsku umravněně vymydlená; má vnější půvab, ale nikoli oduševnělé vnitřní světlo, jímž hrdinky Austenové převyšují a zneklidňují okolí.

Stokrát více charizmatu šíří její protihráč James McAvoy coby veselý hříšník s přesnou pózou přezíravosti a štiplavosti, hýřivý student typu Fanfána Tulipána, pro něhož je největším trestem pobyt na venkově. Jak nádherně trpí při salonních domácích zábavách i v přírodě, kde nachází víc bláta než poezie!

Samozřejmě dvojici potká zákon Co se škádlívá, to se rádo má, ale pak romantické komedii vyrve žezlo čítankové melodrama. Líčí, kterak hrdinka pozná lásku, aby o ní mohla alespoň zasvěceně psát, když už jí ve vlastním štěstí brání mrzké peníze. Najednou zmizí břitké duchaplné přestřelky, variace na Zamilovaného Shakespeara ztrácí hravou nespoutanost i zdravý odstup, dostavují se ušlechtilá gesta oběti a šroubované projevy, jimiž se hrdinka vzdává hlasu svého srdce, jejž později dopřává čtenářkám.

Ale hlavně Vášeň a cit obsahuje cit pouze přepjatý a vášnivosti ani gram; nezná jiskření, chvění a svádění pod upjatostí spodniček ani dotek ruky až k zbláznění vzrušující, jež z Pýchy a předsudku činily moderní svižný film. Kromě jediné scény u řeky má raná romance o Austenové spíše antierotický ráz kostýmní telenovely.

Vášeň a cit
VB, režie Julian Jarrold, hrají Anne Hathaway, James McAvoy, titulky, 120 minut.
Hodnocení MF DNES: 50%