Pučchonskou filharmonii bude dirigovat Hun-Joung Lim, sólistkou bude houslistka...

Pučchonskou filharmonii bude dirigovat Hun-Joung Lim, sólistkou bude houslistka Clara-Jumi Kangová. | foto: Obecní dům

V začátcích zkoušeli na chodbě, teď vyvolává korejský orchestr horečku

  • 0
Nestává se často, aby u nás hostovaly orchestry z Jižní Koreje. Název Pučchonská filharmonie tak působí dosti exoticky. V domácích i japonských hudebních kruzích ceněné, leč na našem kontinentu málo známé těleso se tu zastaví v rámci evropského turné, které ho zavede i do Vídně a Mnichova.

V neděli zahraje v pražském Obecním domě Brahmsovu Symfonii č. 4, skladbu Krédo pro orchestr od soudobého korejského skladatele a profesora Sangjicka Juna a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr, jehož sólistkou bude v Německu usazená Korejka Clara-Jumi Kangová.

Pučchonská filharmonie, pojmenovaná podle města, ležícího nedaleko Soulu, byla založena roku 1988 a od počátku s ní pracuje dirigent Hun-Joung Lim, který bude rovněž řídit pražský koncert. Podle tohoto absolventa univerzity v Soulu, jenž se vzdělával i v Americe a Německu, byly počátky skromné. „Neměli jsme vlastní zkušebnu, takže jsme se připravovali, jak se dalo, třeba na chodbách. A především bylo nutno sehnat hudebníky, protože na začátku jsem měl k dispozici pouze čtyři hráče, navíc začátečníky. Tvrdě jsme však pracovali a už roku 1990 jsme překvapili s Brahmsovou Třetí symfonií. Během jediného roku jsme udělali obrovský skok,“ uvedl dirigent. Dnes už mají ve svém městě zázemí technické i finanční. Kromě toho vystupují i v metropoli Soulu.

Podle něj je v současnosti v Jižní Koreji kolem dvaceti symfonických těles, podporovaných z veřejných zdrojů. „Také už máme spoustu hudebníků, z nichž mnozí studují a pracují v Evropě,“ dodává dirigent.

Pučchonská filharmonie si pod jeho vedením získala respekt mimo jiné tím, že jako první v zemi provedla všechny dokončené symfonie Gustava Mahlera. „Jednotlivě se u nás sice hrály, ale nikdo se nepokusil uvést všech devět. Až my jsme to zkusili a vyvolali jsme tím něco jako mahlerovskou horečku,“ zdůrazňuje dirigent. V Jižní Koreji jsou však podle něj oblíbení i další autoři. „Hodně se hrají díla Antonína Dvořáka, osobně mám z nich nejraději Novosvětskou symfonii,“ přiznává.