Z komiksu Freud, dobrodružství psychoanalýzy

Z komiksu Freud, dobrodružství psychoanalýzy | foto: Garamond

Psychoanalytik Sigmund Freud ulehl na komiksové kanape

Komiks o Sigmundu Freudovi? Zní to možná absurdně - ale pružné médium komiksu už dávno nezpracovává jenom fiktivní příběhy superhrdinů.

Komiksy se věnují také hrdinům skutečným: velkým postavám světových dějin, ať už z oblasti vědy nebo kultury. V posledních letech se v této podobě ke čtenářům dostaly portréty Franze Kafky, Alberta Einsteina, C. G. Junga nebo T. G. Masaryka. Nyní k nim tedy zásluhou pražského nakladatelství Garamond přibyl příborský rodák Sigmund Freud (1856-1939).

Cesta do hlubin duše
Sigmund FreudOsudy zakladatele psychoanalýzy a muže, který svou teorií nevědomé motivace lidského jednání otevřel jednu z nejzávažnějších kapitol dvacátého století, zpracovali Michel Siméon a Robert Ariel.

První je autorem obrazové části, druhý části textové. Neoddělujeme ty složky od sebe nadarmo: kniha Freud, dobrodružství psychoanalýzy totiž není komiksem ve své tradiční podobě. Namísto řetězených políček s bublinami tu sledujeme kreativní práci s kresbou, která ilustruje hutné textové pasáže. Anebo naopak: čteme text, jenž funguje jako komentář, vysvětlivka obrazu.

Každopádně jsou pozoruhodné oba kódy, kterými autoři velký Freudův příběh vyprávějí. Siméonova černo-bílá kresba osciluje mezi realismem a symbolistně-secesním stylem: mile starosvětské obrázky z Freudova dětství v moravském Příboru a pozdějšího studia a praxe ve Vídni jsou střídány snovými scénami, srostlicemi symbolických motivů, které odkazují k Freudovým dobrodružným výpravám do nitra lidské duše.

Z komiksu Freud, dobrodružství psychoanalýzy

Vliv surrealismu je v Siméonově výtvarné práci zřejmý stejně jako vzdělání lingvisty v případě Ariela. Řeč, kterou přibližuje Freudův život a interpretuje jeho dílo, je sevřená, přesná a přísná - a přitom básnivá. Tak jako objevné práce Freudovy, v nichž se vědecká racionalita setkává s intuitivním přístupem.

Freudův komplex
Siméonův a Arielův komiks prochází Freudovým životem a dílem chronologicky - i retrospektivně. Klíčové situace v dětství jsou osvětlovány citacemi z pozdějších autorových prací, jeho vědecké zrání provázejí vlastní dodatečné výklady a komentáře.

Čtenář i divák je postupně seznamován s většinou Freudových spisů a zasvěcován do jeho pojmosloví. Především oidipovského komplexu, který autoři nenápadně přisoudili také samotnému Freudovi: i on totiž "choval nepřátelské city vůči otci" a zemřel daleko od domova, v anglickém exilu.

Kniha, která prvně vyšla ve Francii před dvaatřiceti lety a druhého vydání se dočkala předloni, tím získává dvojí rozměr: nabízí portrét génia a současně naznačuje jeho vlastní analýzu. Vskutku svůdný komiksový příběh, "vyprávějící nám o včerejšku, který by mohl být úzce spjat s našimi zítřky", jak stojí v předmluvě k českému vydání!

MICHEL SIMÉON, ROBERT ARIEL
- Freud, dobrodružství psychoanalýzy

Překlad Michal Pacvoň. Nakladatelství Garamond, 56 stran, cena 249 korun
Hodnocení 80 %