Občasný návštěvník kina chce podle průzkumu vstupenku do 90 korun.

Občasný návštěvník kina chce podle průzkumu vstupenku do 90 korun. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kino je drahé, filmy z internetu se berou zdarma, vyplývá z průzkumu

  • 77
Plných 87 procent populace Česka od patnácti let zaplatilo v posledním roce za film. Nejčastěji to bylo stále ještě v kině, ovšem tam vyrazí v průměru každý občan jednou za rok.

Zatímco návštěvnost kin u nás spíše stagnuje, protože lidem připadá vstupné příliš vysoké, naopak přibývá těch, kteří sledují filmy na internetu – a většina z nich za stažení neplatila. Vyplývá to z výzkumu, který pro Asociaci producentů v audiovizi uskutečnila společnost Millward-Brown.

Podle jejích zjištění nikdy neplatí za filmy z internetu 62 procent, jen občas 30 procent lidí; navíc autoři průzkumu dodávají, že výsledky mohou být vzhledem k povaze otázky podhodnocené. „Proč platit, když je to zdarma,“ odpovídalo 85 procent dotázaných. Obecně se diváci kloní spíše k české tvorbě, z níž si vybírají hlavně podle herců, ovšem v kinech i na internetu zase hledají více zahraniční díla. A bez ohledu na to, jestli právě sedí v kině, u televize, videopřehrávače nebo internetu, volí nejčastěji ze všech žánrů komedie.

Z výzkumu vykrystalizovaly také jednotlivé divácké profily. Například intenzivní návštěvník kina je ve srovnání s celkovou populací mladý, svobodný a dobře situovaný, z nabídky si podle upoutávek a recenzí vybírá zejména zahraniční novinky, o kterých se mluví.

Ženy preferují pohodu

Intenzivní stahovač, jak výzkumníci nazvali jiný prototyp diváka, bývá častěji muž, zejména ve věku od 19 do 34 let. Filmy z internetu sleduje i pětkrát týdně, má rád sci-fi a thrillery, naopak ho nezajímají televize, domácí snímky a díla v českém znění. Chce si sám řídit svůj čas, vedle filmů vyhledává i seriály či krátká videa na YouTube.

Rovněž v kategorii označené DVD a Blu-ray fajnšmekr převažují muži. To jsou ovšem fanoušci, kterým jde o vysokou technickou kvalitu zážitku, takže neradi filmy stahují z internetu; navíc mají vybranější vkus, který sahá od historických snímků až po dokumenty. Naproti tomu takzvaný DVD skladovač se zaměřuje na pohádky, komedie a romantické příběhy. Do kina chodí méně, protože mu připadá drahé, televize mu vyhovuje i časově a přiklání se k domácí tvorbě kvůli tradici humoru.

Konečně žen je více mezi občasnými návštěvníky kina, kteří by cenu vstupenky viděli do 90 korun, mají rádi pohodu u televize a tradiční dabing.

Zajímavou kapitolu výzkumu činí „ceník celkového zážitku“. Lidé spočítali, kolik je která aktivita stála: za divadlem či koncertem a večerem s přáteli skončilo kino na třetím místě s útratou 310 korun; surfování po síti stálo 43 korun, sledování televize vyčíslili diváci na třicet korun a domácí poslech hudby na osm korun.