Komu asi malá čtenářka po zodpovězení otázek poukáže svou padesátikorunu?

Komu asi malá čtenářka po zodpovězení otázek poukáže svou padesátikorunu? | foto: Profimedia.cz

Projekt Čtení pomáhá pokračuje. Čtenáři už mohou odpovídat na otázky

  • 1
Webové stránky projektu Čtení pomáhá, jehož cílem je podněcovat děti ke čtení a současně i pomoci druhým, jsou otevřeny. Každý čtenář do 18 let, který přečte některou z doporučených knih a potvrdí to krátkým testem, dostane finanční odměnu, kterou poukáže na dobročinné účely.

Porotci projektu Čtení pomáhá (zleva Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Alena Ježková a Martin Roman)

První doporučené knihy vybrali hlasující v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež. Předvýběr pro hlasování připravila odborná porota, jejímiž členy byli kromě zástupců médií i Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Jiří Dědeček či Alena Ježková. Více než 8 tisíc hlasujících vybralo jako nejlepší české knihy pro mladší žáky Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové (ty byly osobním tipem spisovatelky Aleny Ježkové) před Rychlými Šípy Jaroslava Foglara, které chtěl mezi nejlepšími vidět Zdeněk Svěrák.

Děti z Bullerbynu

Děti z Bullerbynu vyhrály u hlasujících všeho věku. Rychlé šípy doletěly na prvním místě u všech starších hlasujících, jen u dětí do 15 let vyhrál Harry Potter a Mirek Dušín se svou partou se umístil až na sedmém místě. Je zajímavé, jak se zvyšujícím se věkem hlasujících Harry Potter postupně ztrácel. Vyhrál u dětí do 15 let, u mládeže 15-20 let se umístil na třetí příčce, mezi dospělými 21-35 let skončil až desátý a u starších hlasujících se už ani nedostal do první desítky.

My děti ze stanice ZOO

Hlasování o nejlepší knihu pro děti od 12 do 15 let bylo mnohem méně jednoznačné. Celkem 3 051 hlasujících vybralo na první místo Malého Prince od Antoina de Saint-Exupéryho, na druhém místě se opět umístil Jaroslav Foglar, tentokrát se Záhadou hlavolamu. U všech hlasujících starších 21 let však vyhrála kniha My děti ze stanice ZOO, která celkově skončila pátá. U nejmladších hlasujících však vyhrál Deník malého poseroutky.

Kdo čeká na pomoc malých čtenářů

"Děti potřebují dobré srdce stejně jako chytrou hlavu. Čtení může hodně přispět k obojímu, samotné ale nestačí. Je třeba, aby byly děti od útlého věku vedeny k empatii a ohledům k druhým. Projekt Čtení pomáhá se mi moc líbí, protože spojuje dvě moc důležité věci," komentuje Pavlína Kalousová, dlouholetá ředitelka Fóra dárců.

Mechanismus projektu Čtení pomáhá

Na stránkách www.ctenipomaha.cz se čtenář zaregistruje. Uvede město, ve kterém chodí do školy, vybere z nabídky svou školu, uvede svou třídu, dále jméno a příjmení, kontaktní e-mail (může být např. i rodičů) a uvede přihlašovací údaje. Jméno a heslo si každý čtenář volí sám. Poté obdrží na uvedený e-mail potvrzení o registraci. Čtenář se může zaregistrovat sám, ale mohou ho zaregistrovat také rodiče či učitelé.
Pokud chce čtenář věnovat 50 korun, přihlásí se do systému, zvolí záložku s knihami a vybere knihu, kterou četl. Svou znalost knihy musí dokázat zodpovězením čtyř testových otázek, a to v časovém limitu pěti minut. Na všechny otázky musí odpovědět správně. Poté přejde do nabídky s charitativními projekty. Zde vybere ten, na který chce přispět. Pokud na některou z testových otázek odpoví špatně, systém ho vrátí na začátek. Na jednu knihu má čtenář celkem tři pokusy. Pokud se mu nepodaří ani jeden, může test k této knize zkusit znovu za měsíc.

Od spuštění projektu mohou čtenáři věnovat své odměny dvanácti charitám, které dodaly renomované nadace. Dvě sbírky přineslo Paraple či Konto Bariéry, po jedné pak Nadace Terezy Maxové dětem, Fond ohrožených dětí či Světlo pro svět.

Zapojil se také nadační fond Rozum a cit, který je garantem pomoci nevidomé Pavlínce. Ta v současné době chodí do druhé třídy speciální školy, kde se učí Braillovu písmu. Knihy psané Braillovým písmem jsou však finančně nákladné, např. ta nejzákladnější, tedy slabikář Veselá písmena, stojí 6 tisíc korun.

Cílem tohoto charitativního projektu je pomoci Pavlínce získat jednak knihy pro nevidomé a jednak běžecký pás, který by jí umožnil sportovat i za nepříznivého počasí a udržovat si tak fyzickou kondici.

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky zapojila do Čtení pomáhá projekt Asistenční pes Denis. Cílem je nákup štěněte plemene labradorský retrívr, zajištění jeho výchovy, výcviku, secvičení a předání potřebným. Kvalitu a důvěryhodnost jednotlivých charit garantuje metodika připravená Fórem dárců. Tak, jak budou postupně jednotlivé charity naplněny, nahradí je nové.

I knihovny vyzvou děti k zapojení do projektu Čtení pomáhá. Prvním společným krokem byla účast ambasadorů v Noci s Andersenem. Minulý týden četli dětem v knihovnách ze svých oblíbených knížek Jiří Dědeček, Alena Ježková a iniciátor celého projektu, generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman. Investoval do něj 10 milionů korun.