Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Program sekce - filmy jiných festivalů

  8:20
Pořadatelé v Uherském Hradišti připravili pro diváky i několik snímků z jiných filmových festivalů - například i z nedávno skončeného mezinárodního festivalu v Karlových Varech.Vše o Letní filmové škole.

Snímky z jiných festivalů


36. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2001

Ahoj, Terezko - 31.7. v Klubu kultury, 16.30 hodin
Ahoj, Terezko (Cześć Tereska), Pol 2001, 86´
Scénář:  Jacek Wyszomirski, Robert Gliński / Režie:  ROBERT GLIŃSKI / Kamera:  Petro Aleksowski / Výtvarník:  Elwira Pluta / Hrají:  Alexandra Gietner, Karolina Sobczak, Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Rożniatowska, Krzyszof Kiersznowski.

Film zařazený do soutěžní sekce MFF Karlovy Vary - Terezka žije se svými rodiči a mladší sestrou na jednom z mnoha panelákových sídlišť. Terezčina rodina ničím nevybočuje z průměru. Její otec je příležitostný alkoholik a věřící matka zcela viditelně upřednostňuje Terezčinu mladší sestru. Terezka sní o tom, že z tohoto prostředí odejde a že se stane módní návrhářkou. Začne se učit švadlenou a seznámí se zkušenou Renatou. Ta zcela ovlivní její život – Terezka vyzkouší cigarety, alkohol, poprvé krade v obchodě a získává první nepříliš příjemné sexuální zkušenosti. Terezka samozřejmě ve společnosti Renaty a party sídlištních kluků nenachází city, po kterých touží. Jejím jediným spojencem je invalidní hlídač Edzio. Pouze s ním se chová spontánně a zdá se, že v jeho společnosti je občas i šťastná. Ale nakonec je to právě on, koho Terezka trestá za citový chlad svého okolí.

Čtyři roční doby práva - 1.8. v Klubu kultury - 10.45 hodin
Čtyři roční doby práva (I earini synaxis ton agrofylakon), Řecko 1999, 178´
Scénář a režie: DIMOS AVDELIODIS / Kamera: Odysseus Pavlopoulos, Alekos Yannaros, Linos Meytanis, Sotiris Perreas / Hudba: Antonio Vivaldi / Hrají: Angeliki Malanti, Angelos Pantelaras, Takis Agoris, Yannis Tsoubariotis, Stelios Makrias, Panayotis Louros, Ilias Petropouleas.

Originální a zábavné spojení venkovských legend, politického podobenství a sezónní komedie (což je nový žánr, vytvořený zvlášť pro tuto příležitost) nás zavádí na ostrov Chios v 60. letech, kde se tvůrce sám narodil. V té době bylo právo v rukou venkovských policistů, kteří na jedné straně reprezentovali místní vrchnost, ale na straně druhé byli trnem v oku chudým vesničanům, kteří si je museli vydržovat, aby hlídali jejich úrodu. Také vesnice Tholopotamo má svého vlastního policajta, ale když ho najdou mrtvého v polích, těžko se narychlo hledá náhrada. Přestože zájemců ubývá, neboť se tu dějí divné věci, každé roční období se ve vesnické hospodě objeví nový muž v modré uniformě. Žádný z nich nedokáže Tholopotamské zkrotit, až ten čtvrtý konečně pochopí svět, v němž dodnes žijí pohádky a mýty.

Memento - 28.7. v Klubu kultury, 22.00 hodin
Memento (Memento), USA 2001, 113´  
Námět: podle povídky Jonathana Nolana / Scénář: Christopher Nolan / Režie:  Christopher Nolan / Kamera:  Wally Pfister / Hudba:  David Julyan / Výtvarník:  Patti Podesta / Hrají:  Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior, Russ Fega, Jorja Fox, Stephen Tobolowsky, Harriet Sansom Harris, Thomas Lennon, Callum Keith Rennie, Kimberly Campbell, Marianne Muellerleile, Larry Holden.  

Režisér Christopher Nolan natočil svůj druhý celovečerní film podle krátké povídky svého bratra Jonathana. Jeho hrdinou je třicetiletý Leonard, který se snaží vypátrat vrahy své ženy. Situaci mu však komplikuje skutečnost, že si sice vzpomíná na svůj život před vraždou, ale nepamatuje si, co bylo před pěti minutami. Leonard o svém handicapu ví, proto s sebou všude nosí fotoaparát a zapisuje všechny myšlenky a pokroky, které v pátrání učinil. K tomu mu slouží i jeho vlastní tělo, na kterém má vytetované nejdůležitější postřehy vyšetřování. Jak příběh postupuje, stává se stále nezřetelnějším, kdo je přítel a kdo nepřítel, kdo je oběť a kdo vrah. Jisté je jen jediné, že víme čím dál tím méně. Bílým místům v Leonardově paměti odpovídá i styl snímání filmu. Černobílý obraz se střídá s barevným, flashbacky a znovu se vracející scény tvoří kaleidoskop, který divákovi sugeruje stejný pocit zmatku a nejasnosti, jako má Leonard.

Místo na zemi - 28. 7. v Klubu kultury, 14.30 hodin
Místo na zemi (Mesto na zemlje), Rusko 2001, 126´
Scénář: Artur Aristakisian, Irina Shubina / Režie: ARTUR ARISTAKISIAN / Kamera:  Grigorij Jablochnikov /  Hudba:  Robert Wyatt / Hrají: Anna Verdi, Vitaly Khaev, Roman Atlasov

Artur Aristakisjan se vydal s kamerou mezi moskevské vyděděnce, odpůrce „systému“, pokoušející se o filozofické zdůvodnění i praktické naplnění svých postojů. Učinil tak v letech 1995–1996, která trávil s komunitou hippies v ruině „Bulgakovova domu“ v centru ruské metropole. Zdokumentovaný průběh experimentu s jeho autentickými protagonisty poté uspořádal do dramatických fragmentů. Vypovídají o myšlenkových peripetiích, mravních dilematech, duševních krizích i deziluzích obyvatelů squattu. Totální izolaci bizarní komunity mužů a žen, dětí a zvířat, žebráků a mrzáků narušují jen policejní razie a přepady různých násilníků. Fanatická víra v dosažitelnost absolutní svobody přes velkoryse pojímanou tělesnou lásku se však stává pro některé jedince, včetně jejich hlavního ideologa, k neunesení. Film je zarámován osudem žebračky Marie, kterou do squattu přivedla legenda o světě lásky a štěstí. V závěru se plouží zasněženou Moskvou, opět sama, ale se sobě vlastní vírou v obrození ztraceného ráje.

Nevěra - 27. 7. v Klubu kultury, 19.30 hodin
Nevěra (Faithless/Trolösa), Šve-Ita-Něm 2000, 154´
Scénář: Ingmar Bergman / Režie: LIV ULLMANN / Hudba : Tomas Krantz / Hrají: Lena Endre, Erland Josephson, Krister Henrikson.                                  

Podle upraveného scénáře Ingmara Bergmana natočila Liv Ulmanová drama o milostném trojúhelníku se zničujícími následky, vzdáleně inspirované epizodou z života švédského režiséra. Herečka Marianne je šťastně vdaná za úspěšného dirigenta Markuse, s nímž má devítiletou dceru.  Markusův nejlepší kamarád David rodinu často navštěvuje a vypráví jejich dceři příběhy.  Jednou večer, když při podobné návštěvě není Markus doma, zjišťují Marianne a David, že se vzájemně velmi přitahují. Naplánují, že se setkají v Paříži, zatímco bude Markus na turné. Jejich vztah ale pokračuje i po návratu do Švédska. Ukáže se, že Markus  o jejich vztahu ví, věděl o něm dokonce dřív než jeli do Paříže, ale rozhodl se vyčkat, jestli jejich náklonnost neochladne. Nyní mu ale nevěra vadí, žádá o rozvod a chce se získat dceru do své péče. Trojice rozehraje nebezpečnou partii a tragické následky na sebe nenechají dlouho čekat. Každý je něčím vinen, lidé manipulují těmi, které milují , tajemství jsou odhalena a na nikoho se nedá spolehnout.


Píseň pro Martina - 30.7. v Klubu kultury, 16.30 hodin
Píseň pro Martina (En sang för Martin), Dán-Švéd 2001, 117´
Námět: podle románu Ully Isakssonové "Boken om E" / Scénář a režie: BILLE AUGUST / Kamera:  Jörgen Persson / Hudba:  Stefan Nilsson / Výtvarník:  Anna Asp / Hrají:  Sven Wollter, Viveka Seldahl, Reine Brynolfsson, Lisa Werlinder, Linda Källgren, Peter Engman, Klas Ahlstedt, Kristina Törnqist, Jonas Falk. 

Houslistka symfonického orchestru Barbara Hartmanová je léta vdaná a má dvě dospělé děti, stejně jako dirigent a skladatel Martin Fischer, který s orchestrem zkouší své nové dílo. Oba jsou ve věku, kdy už o citech příliš nepřemýšlejí, a přece se stane zázrak. Dva zralí lidé se do sebe hluboce zamilují a rozhodnou se, že spolu chtějí žít. Ne tajně nebo na zapřenou, ale jako manželé. Rozvod není ani pro jednoho z nich snadný, zvlášť Barbara musí za lásku platit ztrátou syna, který odmítá připustit, že i ona má právo na štěstí. Líbánky v Maroku jsou nezapomenutelné a dvojice prožívá nádherné chvíle souznění a tvůrčí spolupráce i po návratu domů, do Švédska. Martin je plný energie a začne komponovat novou operu, Barbara mu pomáhá a hudba provází jejich nový život na každém kroku. Také problémy s dětmi se postupně vyřeší a moudrého a laskavého Martina všichni respektují jako hlavu velké rodiny. Jenže pak se, nejprve nenápadně, objevují příznaky, že něco není v pořádku. Martin začne trpět nečekanými výpadky paměti a diagnóza zní: Alzheimerova choroba. Nemoc, kterou lze zpomalit, nikoliv však vyléčit, a která postupně zničí lidskou osobnost. Souboj lásky s děsivou chorobou je nerovný, zoufalý a plný bolesti i nového prozření…

Pro lásku či pro vlast - 3.8. v Klubu kultury, 21.45 hodin
Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala (For Love or Country: The Arturo Sandoval Story), USA 2000, 143´  
Scénář:  Timothy J. Sexton / Režie: JOSEPH SARGENT /  Kamera:  Donald Morgan, A.S.C. / Hudba:  Arturo Sandoval original music / Hrají: Andy Garcia, Mia Maestro, Gloria Estefan. 

Životní příběh kubánského trumpetisty Artura Sandovala se odvíjí mezi láskou k jazzu, láskou k Marianele a potížemi s režimem, jenž nemá příliš pochopení pro „imperialistickou“ hudbu. Přes povinné angažmá v socialistickém orchestru a hraní v cirkusu se Arturovi podaří založit legendární skupinu Irakere a seznámit se s Dizzym Gillespiem. Po obvinění z kontrarevolučního chování mu však nezbývá než přijmout vynucené členství ve straně: jedině tak se otevřou dveře ke koncertům v zahraničí a k možnému útěku z Kuby. Roku 1989, po slavném koncertě v Athénách, se za pomoci Dizzyho Gillespieho konečně naskýtá příležitost... Film, jenž je vystavěn jako sled retrospektivních výjevů, těží zejména z přítomnosti Sandovalova génia. Trumpetista, jehož na plátně ztělesnil Andy Garcia, složil veškerý hudební doprovod. V jedné z rolí se navíc představuje zpěvačka Gloria Estefanová.

Přízračný svět - 28.7. v Klubu kultury, 16.30 hodin
Přízračný svět (Ghost World), USA-GB 2000, 106´  
Scénář:  Daniel Clowes / Režie:  TERRY ZWIGOFF /  Kamera:  Alfonso Beato / Výtvarník:  Alan E. Muraoka / Hrají:  Thora Birch, Scarlett Johansson, Brad Renfro, Steve Buscemi, Daniel Graves, Illeana Douglas.

Soutěžní snímek z Varů - Enid a Rebecca jsou kamarádky ze školních lavic. Dokončení střední školy v nich vyvolává pocit euforie: konečně se budou moci postavit na vlastní nohy a najít si byt, kde jim nikdo nebude do ničeho mluvit. Enid ale neuspěla u závěrečných zkoušek, a proto se dá zapsat do prázdninového kursu, aby získala diplom. Náhodou se seznámí se samotářským, o mnoho starším Seymourem, který jí imponuje svými znalostmi jazzové hudby. Jejich přátelské styky vyústí v milostný vztah, jehož se ale Enid brzy lekne. Rebecca mezitím našla byt a jejím jediným zájmem je útulně ho zařídit. Enid cítí, že takový život ji nepřitahuje, a řeší situaci po svém. Námět k filmu poskytl kultovní comicsový příběh amerického kreslíře Daniela Glowese, odehrávající se v prostředí satiricky nahlíženém očima dívky, jež se cítí jako cizinka ve světě, který ji obklopuje.  

Sex Pistols: Běs a děs - 28.7. v Klubu kultury, 23.55 hodin
Sex Pistols: Běs a děs (The Filth and the Fury), GB 1999, 105´
Režie:  JULIEN TEMPLE /  Kamera:  Geordie Devas / Hudba:  The Sex Pistols / Hrají:  The Sex Pistols: Paul Cook, Steve Jones, Glen Matlock, Johnny Rotten (John Lydon), Sid Vicious. 

Dvacet let po The Great Rock’n’roll Swindle vypráví Julien Temple znovu příběh skupiny Sex Pistols, nebo přesněji nechává jednotlivé členy kapely vyprávět jejich příběh. Využívá přitom dokumentárních materiálů ze 70. let, dobových i aktuálních rozhovorů, včetně dlouhého povídání s basistou Sidem Viciousem, které vzniklo krátce před jeho smrtí v londýnském Hyde Parku v roce 1978. Film je autorským portrétem hudební skupiny, která patří k těm, jež měly největší vliv na historii rockové hudby. Seskupení Sex Pistols, přestože existovalo pouze krátkou dobu (od listopadu 1975 do počátku roku 1978), si ihned získalo světovou slávu singlem Never Mind the Bollocs, který vtrhl do světa popu jako revoluce. Tři minuty stačily na to, aby bylo řečeno vše, co řečeno být muselo…

8. mezinárodní filmový festival Artfilm Trenčianské Teplice 2000

Sbohem, můj sladký domove! - 30.7. v Klubu kultury, 19.30 hodin
Sbohem, můj sladký domove! (Adieu, plancher des vaches!), Fr-Šv-It 1999, 118‘
Scénář: Otar Iosseliani / Režie: OTAR IOSSELIANI / Kamera: William Lubtchansky / Hudba: Nicolas Zourabichvili / Hrají: Nico Tarielashvili, Lily Lavina, Philippe Bas, Stephanie Hainque, Mirbelle Kirkland, Amiran Amiranachvili, Joachim Salinger, Manu de Chauvigny, Otar Iosseliani.

Dvacetiletý Nicolas vyrostl v zámožné rodině. Jeho matka je významná podnikatelka. Většinu času tráví Nicolas v nedalekém městě. Přetrhal všechna rodinná pouta. Pracuje jako umývač oken a nádobí v restauraci, jen aby přežil. Jeho otec je alkoholik. Nedělá nic. Jeho jedinným úkolem je starat se o děti: čtyři dcery a dva syny. Nicolasovi přátelé jsou chuligáni a bezdomovci. Jeho život je zatím jen hra, ve které neumí odhadnout lidi, protože je ve své čistotě považuje všechny za nevinné.  Děvčata mu unikají, přátelé ho zneužívají. Jednoho dne však přijde čas, kdy bude potřeba podívat se na život z jiného úhlu…


30. Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu 2001

Písně z druhého patra (Sanger fran andra vaningen), Švéd 2000, 100´
Scénář a režie: ROY ANDERSSON / Kamera: István Borbás, Jesper Klevenas / Hudba: Benny Andersson / Hrají: Lars Nordh, Stefan Larsson, Hanna Eriksson, Peter Roth, Klas Gösta Olsson, Tommy Johanssson.

Jednoho večera, kdesi v naší hemisféře, se začnou dít podivné věci: jeden úředník se z ničeho nic stane nadbytečným, imigranta surově napadnou na ulici, kouzelníkovi se kompletně zhatí jeho číslo… Jen jediný člověk zůstane ušetřen – Karl.

Festival One World – Jeden svět

Evangelium podle Papuánců (The Gospel according to the Papuans), Fr 1999, 52'
Režie a kamera: THOMAS BALMES.

Papuu Novou Guineu, která se rozprostírá severně od Austrálie, obývá na 900 kmenů, z nichž každý má vlastní zvyky, kulturu i jazyk. Od počátku minulého století se sem vypravují misionáři nejrůznějších křesťanských církví a směrů, jako kdyby soutěžili, kdo jich více obrátí právě na svou víru. Některé kmeny přesto zůstávají stále nedotčeny. Třeba Hulové, kteří bělocha poprvé spatřili teprve před několika desetiletími, dosud křesťanství vzdorují, dosud se přidržujíce svého magického panteonub. Tento film poskytl archiv společnosti Člověk v tísni.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...