Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Program na 1. října

  17:12
Pondělí 1. října 2001, 19:30, Dvořákova síň Rudolfina

Petr Iljič Čajkovskij: Koncert č. 1 b moll pro klavír, op. 23
Richard Strauss: Výběr z písní: Freundliche Vision, op. 48 č. 1
Igor Stravinskij: Pták Ohnivák, suita pro orchestr (verze z roku 1919)

Petr Iljič Čajkovskij: Koncert č. 1 b moll pro klavír, op. 23
Allegro non troppo e molto maestoso. Allegro con spirito
Andantino simpice. Prestissimo- Tempo I.
Allegro con fuoco

Richard Strauss: Výběr z písní: Freundliche Vision, op. 48 č. 1
Morgen, op. 27, č.4
Zueigung, op. 10, č.1
Liebeshymnus, op. 32, č. 3
Ruhe meine Seele, op. 27, č. 1

Igor Stravinskij: Pták Ohnivák, suita pro orchestr (verze z roku 1919)
Úvod
Pták Ohnivák a jeho tanec / The Firebird and its dance
Variace ptáka Ohniváka / Variation of the Firebird
Chorovod careven / The princesses´ khorovod
Divoký tanec Kostějovy říše / Infernal dance of King Kaschei     
Ukolébavka / Lullaby
Finále / Finale

Moskevská filharmonie Natalia Troull klavír
Frances Ginsberg ...soprán
Jurij Simonov...dirigent

Koncert se koná pod záštitou primátorů měst Praha a Moskva
Jana Kasla a Jurije Michajloviče Lužkova

Petr Iljič Čajkovskij (1840 - 1893) se jednou vyjádřil, že instrumentální koncert je pro něho „spíše duel, než duet“ a prokázal to hned ve své první koncertantní skladbě, jíž je klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23. Zde se střídají místa pateticky vypjatá a bouřlivě vzrušená s plochami něžné hudební lyriky, jakou dovedl napsat jen autor Evžena Oněgina a Labutího jezera, takže celek má opravdu charakter vášnivého zápasu sólisty s orchestrem. Podobně jako v jiných mistrových skladbách, je i zde melodika ovlivněna typickými ruskými písňovými intonacemi a hned úvodní téma je téměř doslovným citátem ukrajinské lidové písně, stejně jako vedlejší téma závěrečného finále. Čajkovskij ovšem nepoužívá lidové melodie v jejich základní podobě, nýbrž ji transponuje do své hudební řeči, ovlivněné silně západoevropským hudebním myšlením.

 Koncert je vypracován neobyčejně brilantně a patří k nejvděčnějším uměleckým úkolům koncertních pianistů. Když jej však skladatel na Štědrý den roku 1874 poprvé předvedl Nikolaji Rubinštejnovi, sklidil od tehdejšího ředitele moskevské konzervatoře a nejlepšího ruského pianisty jen nemilosrdné a nevybíravé výtky. Právem uražený skladatel vylíčil průběh tohoto bouřlivého rozhovoru potom v dopise své přítelkyni paní von Mekk a shrnul událost do těchto slov: „Kdyby byl v tu chvíli do místnosti vkročil někdo nezasvěcený, byl by si musel pomyslit, že jsem maniak, neschopný a omezený psavec, který přišel obtěžovat slavného hudebníka svými škrábanicemi“. Nakonec však Čajkovskij prohlásil statečně, že nezmění ani jedinou notu a opravdu dal koncert vytisknout tak, jak jej napsal. Budoucnost mu dala jednoznačně za pravdu a dnes zní právě toto dílo v koncertních síních celého světa a je milovníkům Čajkovského hudby k dispozici i v nesčetných gramofonových nahrávkách.

Richard Strauss (1864 - 1949), syn sólového hornisty bavorské královské opery v Mnichově, vytvořil svou první píseň - dárek rodičům k vánocům - v roce 1870 jako šestiletý a písněmi se i rozloučil se světem o sedmdesátdevět let později. Co všechno se v té době ve světě událo, v politice, technickém pokroku, ve vědě, v umění! Ale Straussova uměleckého vývoje jakoby se z toho nic netýkalo. Jeho inspirace se napájí z odkazu evropské klasické hudby, ať to jsou texty písní, nebo náměty oper či programní hudby. Ve všech těchto oborech kráčel Strauss rozbouřenou dobou se suverénní jistotou, se záviděníhodným sebevědomím i s nefalšovanou bavoráckou žoviálností. Všude znamená jeho umělecký odkaz ohromný přínos.

To platí i o jeho mnohých písních, které sdružoval, jak bylo zvykem, do cyklů, podle autorů textů, nebo i zcela volně Mnohé z nich dodatečně instrumentoval. Dnešní interpreti si z nich vybírají pro svá koncertní vystoupení ty, jež nejlépe odpovídají jejich uměleckému naturelu. Jeden takový výběr, v němž nechybí ani Straussova nejpopulárnější píseň Morgen z op. 27, zazní i na dnešním koncertě.
 Balet Pták Ohnivák má v kontextu díla Igora Stravinského (1882 - 1971) mimořádný význam, neboť se stal východiskem celé jeho další umělecké cesty, na níž se zařadil mezi největší umělecké osobnosti 20. století. Námětem baletu je známá ruská pohádka o careviči Ivanovi, který s pomocí kouzelného pera ptáka Ohniváka osvobodí z moci čaroděje Kostěje třináct zakletých princezen a ožení se s nejkrásnější z nich.

Po stránce hudební znamená Pták Ohnivák   výrazný umělecký krok vpřed ve srovnání s předcházejícími skladbami, ale vliv Nikolaje Rimského-Korsakova, který byl Stravinskému učitelem a rádcem, je stále ještě dobře patrný. Zejména poslední Korsakovova opera Zlatý kohoutek má svůj významný podíl na formování Stravinského hudebního jazyka, což je však jistě dáno i tím, že obě díla mají velmi příbuzný námět. Nejznámější část Ptáka Ohniváka - Ukolébavka - patří svým rázem ještě zcela do okruhu ruské národní školy.

Na druhé straně však jsou již patrny i rysy předznamenávající další umělecký vývoj skladatelův, jako například bohatá rytmická struktura Kostějova pekelného tance, odvážné harmonické sledy i záliba v drsném, syrovém zvuku. Primabalerina Pavlova, která měla původně při premiéře vytvořit hlavní ženskou roli, odmítla tančit“na takovou hroznou hudbu“. I jiní ji shledávali příliš hlučnou a vulgární. Naštěstí se však objevili i jiní významní umělci - například Claude Debussy - kteří nové dílo vysoko ocenili. Ze své partitury vypracoval autor celkem tři orchestrální suity, z nichž nejznámější je dnes hraná z roku 1919.

Moskevská filharmonie
je považována za jeden z nejpřednějších světových symfonických orchestrů. Má na svém kontě přes 5 000 živých vystoupení. Byla založena Samuelem Samosudem, významným dirigentem Velkého divadla v roce 1951 původně pro rozhlasové šíření operní hudby. Současný název si orchestr nese až od roku 1953. V roce 1958 zahájil dlouhodobou spolupráci s orchestrem Kiril Kondrašin, který jej dirigoval při prvním ročníku Čajkovského soutěže.  V roce 1960 byl jmenován hudebním ředitelem, jímž setrval až do roku 1975. V roce 1965 filharmonie uspořádala velmi úspěšné sedmitýdenní turné v USA, kam se poté několikrát vrátila.

V roce 1976 byl jmenován hudebním ředitelem Moskevské filharmonie Dmitrij Kitajenko. Naplnil hráče orchestru novou tvůrčí sílou a pod jeho vedením orchestr poprvé v Rusku uvedl Mahlerovu 8. symfonii, Pucciniho Slavnostní mši a mnohá další významná díla. Dmitrij Kitajenko opustil místo hudebního ředitele v roce 1990. Jeho nástupcem se stal Vasilij Sinajskij.  Z množství významných hostujících dirigentů, kteří s orchestrem spolupracovali, jmenujme alespoň Igora Stravinského, Zubina Mehtu a Igora Markeviče a ze světově proslulých sólistů jména jako Isaac Stern, Nikolaj Petrov, Maxim Vengerov, Liana Issakadze, Yefim Bronfman a Barry Douglas.
Moskevská filharmonie nahrála více než 100 gramodesek. Za mnohé z nich získala záviděníhodné ocenění. Orchestr pravidelně hostuje na nejprestižnějších evropských festivalech a na kontě má již více než 5000 koncertů.

V sezóně 1996/97 byl uměleckým ředitelem jmenován významný dirigent Mark Ermler, od roku 1998 je šéfdirigentem a hudebním ředitelem mezinárodně uznávaný Jurij Simonov.

Natalia Trul
vyhrála v roce 1983 první cenu na Mezinárodní soutěži v Bělehradu. Senzací bylo získání Stříbrné medaile na Čajkovského mezinárodní soutěži v roce 1986. Mezi její oblíbené autory patří Ravel, Stravinskij a Prokofjev. N. Troul vystupuje se všemi předními ruskými orchestry, mezi dalšími jmenujme London Symphony Orchestra, Tonhalle Orchester v Curychu, Orchestre d´Amoureux de Paris a Orchestre de Monte-Carlo. Spolupracovala se slavnými dirigenty – Gennadijem Rožděstvenským, Jurijem Těmirkanovem, Alexandrem Lazarevem, Vladimírem Fedosejevem, Rafaelem Fruhbeck de Burgos, Raymondem Leppardem, Jeanem-Bernardem Pommierem. Se svými recitály se představila v Salle Gaveau v Paříži, v Tonhalle v Curychu, v mnoha koncertních sálech Německa, Spojených států, Portugalska a Chile. V současné době působí jako profesorka na Čajkovského konzervatoři. N. Troul natočila velký počet nahrávek klavírní hudby. Mezi poslední z nich patří komplet Prokofjevových sonát.

Frances Ginsberg
Americká sopranistka zaujímá přední místo mezi dramatickými hlasy světa díky skvěle ztvárněným rolím Aidy, Tosky, Leonory v Trubadúrovi, Desdemony v Otellovi a Amelie v Maškarním plese, stejně jako ve své životní  roli Violetty v opeře Traviata. Kombinujíce velkolepý způsob zpěvu, vášnivý pohyb a hudební inteligenci rozšířila v posledních sezónách svůj repertoár. V Metropolitní opeře debutovala rolí Rosalindy v operetě Netopýr.

Se symfoniky v Seattlu zpívala v Janáčkově Glagolské mši pod vedením Gerarda Schwarze, hosta Pražského podzimu z roku 1996. Frances Ginsberg započala svou profesionální kariéru v roce 1986 vystoupením v New York City Opera rolemi Margarity v Boitově Mefistofelovi a Trojské Heleny. Její úspěch v Mefistofelovi vedl k další spolupráci s New York City Opera na operách Traviata, Bohéma, v roli Donny Elviry v opeře Don Giovanni a Neddy v Komediantech. Na mezinárodní scéně triumfovala F. Ginsberg opět jako Mimi v Bohémě s Velšskou národní operou pod vedením Sira Charlese Mackerrase. Debutem v Carnegie Hall bylo pro ni představení v Meyerbeerově Robertovi Ďáblovi. Diskografie F. Ginsberg  obsahuje i koncertní provedení Tosky s José van Damem v roli Scarpii.

Jurij Simonov
se narodil v Saratově v Rusku v rodině operních pěvců. Jako dirigent školního orchestru debutoval Mozartovou Symfonii č. 40 už ve věku 12 let. Studoval na Leningradské konzervatoři ve třídě profesora Rabinoviče a byl asistentem Mravinského v Leningradské filharmonii.

V roce 1968 byl Jurij Simonov prvním ruským dirigentem, který vyhrál Mezinárodní soutěž pro dirigenty Santa Cecilia v Římě. Následně byl pozván k účinkování v moskevském Velkém divadle, kde uvedl Verdiho Aidu a byl vzápětí jmenován v historii divadla nejmladším a zároveň nejdéle působícím šéfdirigentem, až do roku 1985.

Jeden z největších ohlasů z období svého působení ve Velké opeře přineslo Juriji Simonovovi zařazení děl Wagnerových do repertoáru divadla, a to po 40 letech. V roce 1982 připravil Simonov svou první operní inscenaci v zahraničí. Stal se jím Evžen Oněgin v Královském operním domě Covent Garden. Ve stejném roce dirigoval tři koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, po nichž následovala pozvání k londýnským orchestrům Philharmonia, Royal Philharmonic a London Philharmonic. V roku 1986 otevíral v Covent Garden sezónu Královské opery Verdiho operou La Traviata.

Na americkou scénu vstoupil Jurij Simonov v roce 1989, když řídil bostonský a losangeleský symfonický orchestr. Následující rok dirigoval v Los Angeles Verdiho operu Don Carlos s Placidem Domingem, dále Mussorgského Chovanštinu v San Francisku. Následovala spolupráce s operními domy ve Florencii na Salome, v Janově při Cosi fan tutte, Hamburku na Donu Carlosovi, Dallasu při nastudování opery Evžen Oněgin, v Paříži na Pikové dámě.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

TELEVIZIONÁŘ: Už se to vysvětlilo, soudruzi! Ale žádná sláva to nebyla

20. dubna 2024  10:30

Osmým dílem s názvem Lada Lazarová se v neděli uzavře premiérový seriál České televize To se...

Byli jsme parta naprostých žabařů, říkají hvězdy Červeného trpaslíka

20. dubna 2024

Premium Hosty letošního ročníku svátku komiksů, sci-fi, fantasy a vůbec popkultury Comic-Con byli i britští...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...