Kamila Zlatušková

Kamila Zlatušková | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Producentka kontroverzní Tečky páteční noci končí. Kvůli rasismu

  • 285
Brněnský tým pořadu, který se vysílá na ČT Art, se po posledním vysílání brání nařčení z nesnášenlivosti. Podle kapel Gulo Čar a Smola a Hrušky, které ve studiu vystupovaly, televize porušila etický kodex, když je moderátor Martin Dušek zesměšňoval a urážel kvůli jejich původu. "Můj dědeček byl v Hitlerjugend za války. A co tvůj dědeček?" ptal se například romské zpěvačky kapely Gulo Čar.

Kapele vadí, že ji uvedl sarkasticky v němčině a hosty zesměšňoval kvůli oblečení. Se svou kolegyní Adélou Elbel ze skupiny Čokovoko podle pozvaných hostů předváděli "vlastní show plnou arogance a přinejmenším hodně špatných vtipů". Původní záměr pořadu byl přitom přesně opačný - upozornit na hudbu jako spojnici mezi "černými a bílými". Dušek se brání, že hosté jen nepochopili jeho humor, který je na hraně. 

"Takové ponižování, urážky a snahu o bulvarizaci a zacházení s muzikanty jsme ještě nezažili. Následně vystoupit a kvalitně zahrát naši hudbu bylo velmi těžké, jak jsme byli znechuceni. To nejhorší bylo, že nikdo nevěnoval pozornost tomu, o čem zpíváme. Zpíváme spoustu věcí o romských tématech, ale moderátoři se pouze soustředili na to, jak nás shodit a chytat za slova," uvedl Jří Majzlík z kapely Gulo Čar.

"Mrzí mne to, byla to nešťastná shoda okolností. V pořadu končím, předala jsem ho kolegyni," uvedla v reakci na stížnost producentka a dramaturgyně Tečky páteční noci Kamila Zlatušková, která se romskou otázkou i rasismem paradoxně zabývá dlouhodobě. 

Ke kauze se nechtěla dál vyjadřovat s odkazem na oficiální vyjádření České televize. 

Podle jejího kolegy Luboše Pavloviče, který se na inkriminovaném dílu také podílel, byl hlavní problém v osobě moderátora Martina Duška, který pořad uváděl poprvé a měl za úkol coby zpovídající "přitvrdit". "On je prostě egomaniak, který se celý den hádal v podstatě se všemi členy týmu. To se určitě na atmosféře ve studiu odrazilo. První půlka pořadu ale měla koule a byla zábavná. Prostě se s hosty normálně, i když bez servítků, bavil, jako se spolu baví černí a bílí třeba v hospodě. V druhé půlce už to ale opravdu přehnal," přiznává Pavlovič. Podle něj Dušek vůbec nedbal na doporučení a instrukce štábu.

"Je to formát late night show a do toho patří humor. Ty kapely se staly terčem humoru," brání se nařčení Dušek. "Můžeme se bavit o míře smyslu pro humor a vkusu, ale nad jakýmkoliv nařčením z rasismu nebo xenofobie kroutím hlavou," dodal moderátor. 

Vyjádření České Televize

Poslední vydání Tečky páteční noci z Brna se věnovalo tématu současných úspěšných romských kapel a romské tematice obecně. Takový námět si tým pořadu zvolil i proto, že se většina jeho členů i v dalších svých projektech intenzivně věnuje lidskoprávní tematice.

(Kamila Zlatušková má například za svůj projekt o romských dětech Ptáčata Cenu Úřadu vlády Gypsy Spirit, nominaci na evropskou televizní cenu Civis či nominaci na mezinárodní ocenění Japan Prize.) 

Česká televize si nicméně uvědomuje, že některá z vyjádření moderátorů, která v pořadu zazněla, byla nešťastná a porušila jeho původní dramaturgický záměr. Nebyla však míněna jako urážka či xenofobní nebo rasistický projev. Česká televize tak nemůže souhlasit s přirovnáním k případu, který v nedávné době řešila veřejnoprávní televize na Slovensku.

Česká televize se nicméně za pochybení moderátorů i dramaturgie pořadu omlouvá a přijímá rezignaci Kamily Zlatuškové na další vedení brněnské Tečky páteční noci. 

Uražená se ale cítila i slovenská kapela Smola a Hrušky, třeba poznámkou o tom, že Slovensko je Balkán. "Na Slovensku je problematika diskriminace a rasové nesnášenlivosti jedním ze stěžejních témat, na kterém jsme se shodli i s českou kapelou Gulo čar a raperem Supou z kapely Moja reč, se kterými jsme měli potřebu vyjádřit naše pocity v podobě písně Čierny Biely," uvedl zpěvák kapely Jozef Kramár.

zdroj: www.youtube.com

"Pořad se měl údajně věnovat právě tomuto problému a situaci Romů v České republice. Pokud se k tématu jako takovému přistupuje v České republice tak, jako nám to ukázali v pátek ti arogantní a především nevzdělaní moderátoři v Tečce, pak je nám to upřímně líto. Máme rádi liberální Česko, ale moderátoři by podle nás měli dostat vyhazov stejně jako minulý měsíc moderátorka slovenské RTVS za svůj facebookový status s rasistickým podtónem," myslí si frontman kapely Smola a Hrušky.

"Mám rád humor na hraně a dělání si legrace ze stereotypů. Je absurdní, že to ty kapely vzaly naopak. Ve studiu byla příjemná atmosféra, na konci jsme se zpěvačkou Gulo Čar bosí tančili po studiu. Působí to na mne, že jejich členům  někdo něco řekl, až když přišli domů. Přál bych jim více sebevědomí," brání se moderátor pořadu Martin Dušek. Připomněl, že jeho samotného naposledy z rasismu obvinili členové Dělnické strany, když je v dokumentu posměšně přivítal nacistickým pozdravem. 

"Snažili jsem se udělat šiblou, úchylnou show na hraně, jakou má Tečka páteční noci být," brání Dušek koncepci, za kterou stála právě Kamila Zlatušková, jejíž odvolání jej mrzí. 

Pořad Tečka páteční noci nevzbudil emoce poprvé. Medializovaný byl zejména díl, ve kterém zpěvák kapely Vanessa údajně šňupal kokain z Bible (více zde). Dramaturgyně Kamila Zlatušková stála i za zrušeným pořadem Monoskop (čtěte zde).

Vyjádření Kamily Zlatuškové

Moderátor Martin Dušek je úspěšný dokumentarista a ještě úspěšnější provokatér, dá-li se se slovem "provokace" spojit slovo "úspěch".  V našem pořadu jsme Martinu Duškovi a moderátorce Adele Elbel dali nyní prostor s vědomím toho, že jde o závažné téma a zároveň hraniční, alternativní formát pořadu a tím pádem i moderace. Celý tým Tečky páteční noci se téměř bez výjimky ve své další tvorbě věnuje lidskoprávním tématům a pro rasismus má nulovou toleranci a mě se tento závěr z celého večera navíc osobně dotýká i proto, protože dlouhodobě pracuji s romskými dětmi a celou kauzu vnímám jako velké nedorozumění.

Za nedorozumění ho považuje např. také jeden z dalších hostů Tečky páteční noci, romská aktivistka Ivanka Čonková. Ta dodává, že přístup moderátora měl být citlivější, rozhodně se však nejedná o ponižování ani o rasismus.

Je potřebné dodat, že Martin Dušek, spojený mimo jiné např. i s festivalem Jeden svět, figuroval v tomto vydání Tečky pouze jako záskok za stálého moderátora Jiřího Havelku, který byl v době tohoto vysílání v zahraničí. Odlehčená atmosféra ve studiu, kdy se většina hostů často smála i v průběhu debaty ve studiu, i závěrečný společný tanec všech protagonistů i moderátorů nenasvědčoval žádnému rozporu.

Cely tým Tečky mrzí, že se způsob moderování pořadu obou hostujících skupin dotknul. Porad Tečka páteční noci tímto předávám své kolegyni Jiřině Budíkové, protože dlouhodobě nejsem schopna skloubit představu progresivního pořadu s formátem živého vysílání.