Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pro obě strany jsem byl psancem

  14:15
Fotograf Antonín Kratochvíl (1947) se nedávno vrátil z Iráku. Pracoval tam pro svou agenturu VII a pro časopis Fortune. Nejvýznamnější český fotožurnalista současnosti bude od zítřka vystavovat třicet záběrů z Iráku v pražském Karolinu, kde doplňují expozici vítězných snímků soutěže World Press Photo. Kratochvíl v mezinárodním klání letos získal dvě první ceny.
Antonín Kratochvíl

Antonín Kratochvíl - IRÁK PODLE KRATOCHVÍLA. Jedna z fotografií z cyklu Krajina ve válce, jejž fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v Českém centru ve Vídni. | foto: Antonín Kratochvíl

V Iráku během války fotografoval i váš kolega z agentury VII James Nachtwey. Kdo z vás odtamtud přivezl lepší snímky?
On přivezl jiné snímky. Do Bagdádu jel dělat reportáž o human shields (lidských štítech, pozn. red.). Kvůli tomu dostal vízum, to bylo pro Američany jinak těžké. Ze začátku si moc nezafotil, protože ho hlídali Saddámovi lidé. Dokumentoval vlastně až pád Bagdádu.

Porovnáváte si fotografie po návratu?
Jasně. Všichni ze VII teď děláme společně knihu Válka, vyjde v listopadu v New Yorku. O našich fotografiích si hodně povídáme.

Po Iráku jste se pohyboval na vlastní pěst, oficiální příkazy jste obcházel. Byla to nakonec výhoda, nebo nevýhoda?
Kdybych byl s vojáky jako embedded (akreditovaný novinář, pozn. red.), tak bych měl víc jejich fotek. Ale musel bych jet s nimi, nemohl bych z jejich kolony slézt a jít si fotit. Nikdo navíc nemluví o tom, že jen deset procent embedded bylo v akci a zbytek v týlu. Když nás viděli, jak kolem nich volně projíždíme v džípech, byli hodně frustrovaní. Snažili se nás i poškodit.

Jak?
Ukazovali vojákům, že tam nemáme být, že jsme tam nelegálně. Dvakrát nás chtěli Britové deportovat. Jeden den padlo do zajetí několik Italů, se kterými jsme byli, a jeden Francouz byl při útoku zraněn. Britové pak dostali rozkaz z Londýna, aby nás z bojů o Basru odlifrovali. Řekli jsme jim: Jste osvoboditelé, nebo okupanti? Odpověděli, že jsou osvoboditelé. A my na to: No to je výborný, tak máme svobodu, ne? V Iráku jsme zůstali na vlastní pěst celou válku.

Kdy jste překročili hranice do Iráku?
Už tři dny před začátkem války jsme byli schovaní u hranice. Dostali jsme se k ní přes bažiny s francouzskou televizí, která to tam znala. Když válka vypukla a spojenci prorazili obranné valy, tak jsme tam vjeli.

Dobrodruh. Antonín Kratochvíl se narodil v Lovosicích, v devatenácti letech z Československa emigroval, prošel švédským vězením, cizineckou legií v Čadu, od roku 1972 žije v USA. Fotografuje pro americké noviny a časopisy. V soutěži World Press Photo získal třikrát první cenu v různých kategoriích, je držitelem Leica Medal of Excellence, Infinity Award, Dorothy Lange Prize a dalších významných cen. Příští léto mu vyjde čtvrtá fotografická publikace s názvem Vanishing, je o zničených městech, znásilněné přírodě a mizejících kulturách.

Na vašich fotografiích bojové akce nejsou. Je to programově, nebo jste se do žádné z nich nezapletl?
V bojích o Basru jsem byl. Ale chtěl jsem hlavně fotit dopad na lidi, co tam žijou. Tu okamžitou humanitární krizi. První slovo, které se Iráčani naučili anglicky, bylo water, voda.

Zúčastnil jste se několika válečných konfliktů, v Čadu dokonce jako příslušník cizinecké legie. Byla v něčem válka s Husajnem výjimečná?
V Iráku nebylo vůbec žádné zázemí. Jindy jsem se mohl vrátit do týlu nebo k vojákům. Ale tady jsem byl psancem. Pro obě strany: Iráčany i spojence.

Říká se, že válka byla kvůli novým technologiím humánnější.
V Basře collateral damages (vedlejší škody čili zabití civilisté, pozn. red.) opravdu nebyly tak veliké. Speciální jednotky byly preciznější, měly nové technologie, díky nimž mohly třeba vidět fidájíny skrz zeď (Kratochvíl ukazuje fotografii zdi s otvory po spojeneckých střelách, za nimiž leží mrtví Iráčané). Iráčani bojovali ještě druhou a spojenci už třetí světovou.

Vůbec poprvé jste používal digitální fotoaparát. Před třemi lety jste přitom v jednom rozhovoru řekl, že "jedničky a nuly" vás nezajímají...
Ty mě nezajímají ani dneska! Abych tam vůbec mohl jet a uspokojit svého zákazníka, magazín Fortune, musel jsem si s sebou vzít studenta ze Švýcarska, odborníka na přenos digitálních dat. Magazín Time mi ho pak chtěl ukrást a odvést ho do Bagdádu Jimimu (Jamesi Nachtweyovi, pozn. red.), protože měl s přenosem hrozný problémy.

Jaký je rozdíl mezi prací s digitálem a s manuálem?
Digitál je tak rychlý, že s ním můžete konkurovat televizi. Udělal jsem tam tak patnáct set fotografií denně a osmdesát denně jsem jich poslal. I s manuálem bych fotil tolik, ale nemohl bych je dostat do Států, takže zákazník by mě poslal do háje.

Jste zastáncem černobílé fotografie, ale s digitálem můžete současně dělat i barvu. Nezlákala vás?
Všechny fotky jsem dělal barevně, protože mi asistent řekl, že je to lepší kvůli rozlišení. Agentura je na internet dávala v barvě, i když jsem chtěl, aby to přehodili do černobílé. Když jsem se vrátil, desetistránková reportáž už vyšla černobíle. A barva mě neláká, protože ji při fotografování nevnímám.

V posledních letech pravidelně bodujete v soutěži World Press Photo. Nyní preferuje citlivé černobílé reportáže, ale dříve prosazovala drastické a šokující barevné záběry. Obesílal jste ji svými snímky i tehdy?
V devadesátém šestém, když jsem dělal v Kosovu, jsem od soutěže dostal dopis, abych ji začal obesílat. Ale nereagoval jsem. Mé práce tam začala před několika lety posílat až má agentura.

Vy jste totiž známý tím, že se na vašich záběrech neobjevují žádné hlavy rozjeté tankem nebo detaily vyhřezlých střev vojáků. Vyřazujete takové záběry, nebo je prostě nefotíte?
O válce skutečně přemýšlím jinak. Samozřejmě, když taková věc přede mnou je, tak ji vyfotím. Ale tak, aby se ocitla ještě v nějakém jiném kontextu, třeba té absurdity války.

A netlačí vás do takových tvrdých záběrů váš zákazník?
V téhle válce mně řekl: This is your story. Mohl jsem si tam dělat, co jsem chtěl.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...