Příval komiksů, Viewegh i irský výrostek

  • 1
Na pátý díl Harryho Pottera si čeští čtenáři budou asi muset počkat do příštího roku. Nicméně i bez nových dobrodružství malého čaroděje slibuje letošní knižní rok řadu různě atraktivních titulů. Mezi ediční záměry, které rázně promluví do tuzemské knižní nabídky, téměř jistě bude patřit řada evropských komiksů.

Spustí ji pražské nakladatelství BB art. "U nás je to bráno jako pokleslý žánr, ale ve Francii jsou komiksoví malíři a libretisté zbožňováni. Věřím, že si svůj okruh najdou i zde," říká Jiří Buchal z BB artu. Komiksový příval této firmy začne v březnu - na pulty vpadne legendární polský Kapitán Klos.

Pravý svátek však nastane v květnu: vyjde druhý díl populárních seriálů z ABC Velká kniha komiksů a veletrh Svět knihy uvede pětici francouzských sešitů. Golden City, IRS, Nikolas Koda, Norge nebo Vlad si podle Buchala získají teenagery stejně jako čtyřicátníky. Nakladatel zatím koupil deset sérií po dvou knihách. Vydávat je bude v tempu na zdejší poměry nevídaném: každých čtrnáct dní - kromě prázdnin - jeden titul. Cena by neměla překročit dvě stě korun.

Kromě komiksů upozorňuje Jiří Buchal na atypickou McBainovu detektivku Sladký svět; americký spisovatel ji tentokrát podepsal svým vlastním jménem Evan Hunter. Kniha má vyjít v dubnu.

Báječná léta s Klausem

Největším magnetem brněnského nakladatelství Petrov zůstane i letos Michal Viewegh. Na předvolební květen se připravuje volné pokračování Báječných let pod psa - budou to Báječná léta s Klausem. Viewegh ovšem předem varuje, že Klaus hrdinou románu zdaleka není: "Z šestatřiceti kapitol se jich Klause týká čtyři nebo pět - je to spíš taková dobová kulisa."

Petrov dále láká na antologii poezie dvacátého století Ryby katedrál, kterou sestavil známý provokatér Odillo Stradický ze Strdic. "To bude jeden z nejkontroverznějších titulů roku 2002," slibuje nakladatel Martin Pluháček. Knižní - a rozšířenou - podobu najde v Petrovu populární televizní cyklus "šumných" měst architekta Davida Vávry a režiséra Radka Lipuse.

Nachystány jsou i další nové romány: autory jsou jak zavedení spisovatelé, jako je Zdeněk Zapletal a Jiří Kratochvil, tak filozofující biolog Stanislav Komárek či kritik Milan Exner.

Čekání na pátý díl

Nakladatelství Albatros svůj supertrumf, pátého Harryho Pottera, zřejmě vytáhne až napřesrok: britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová prý odsunula datum anglického vydání z července na podzim. "Je to velký otazník," poznamenává programový šéf Albatrosu Ondřej Müller. Čtenáři si však čekání budou moci ukrátit titulem Kouzelný svět Harryho Pottera od Davida Colberta.

K tomu má prý Albatros v záloze atraktivní objev: dvanáctiletého irského výrostka Artemise Fowla, který chce s pomocí skřítků leprikónů a výdobytků nejmodernější techniky získat velké jmění. "Je to takový zlomyslnější Potter," podotýká Müller k celosvětově úspěšné třídílné sérii spisovatele Eoina Colfera, která má mít i svou filmovou verzi.

Fantastické světy nabídne rovněž nakladatelství Mladá fronta; dokončí vydávání bohatě ilustrované trilogie J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Každý z dílů má mít až pětadvacetitisícový náklad, s nimiž má celková produkce Tolkienových knih v Mladé frontě údajně přesáhnout půl milionu výtisků. A pak jsou v Mladé frontě připravovány komornější perličky: O zrcadlech a jiné eseje italského autora Umberta Eca, výbor z díla Ivana Wernische Půjdeme do Mů a nově koncipovaná edice Česká poezie.

Něco pro fajnšmekry

V nakladatelství Paseka si přijdou na své zejména vyznavači Salmana Rushdieho, kterému zde jednak vyjde nový román Zuřivost o dramatickém newyorském létě britského profesora, jednak reedice jeho románu z roku 1983 Hanba (poprvé vyšel česky v roce 1990 v Odeonu).

Novinky na poli české prózy můžeme v tomto nakladatelském domě čekat od Petra Šabacha a Květy Legátové. Projekt Velkých dějin zemí koruny české obohatí další dva či tři svazky a rozjet by se měla nová edice o mořích a námořnících.

S produkcí pro náročné tradičně počítá Viktor Stoilov. Ve svém Torstu připravuje kupříkladu první českou monografii světoznámého fotografa Josefa Koudelky od Anny Fárové a dějiny českého jazzu v letech 1969-1989 z pera Lubomíra Dorůžky. Nová ediční řada Svazky úvah a studií bude navazovat na stejnojmennou knižnici z let 1939-1948. Otevře ji práce Václava Jamka O prašivém houfci se zajímavým podtitulem: Literatura, homosexualita, AIDS.

Tipy roku 2002

* MICHAL VIEWEGH: BÁJEČNÁ LÉTA S KLAUSEM (Petrov). Volné pokračování groteskních osudů jedné "typicky české" rodiny.

* KAPITÁN KLOS (BB art). Sedmisetstránková komiksová kniha oživuje polského hrdinu, který v socialistickém Československu kdysi bodoval v sešitovém i televizním vydání.

* VLADIMIR NABOKOV: VE ZNAMENÍ LEVOBOČKA (Paseka). Druhý anglicky psaný román věhlasného literáta jizlivě vypráví antiutopický příběh filozofa v policejním státě.

* GLANVILLE PRICE: ENCYKLOPEDIE EVROPSKÝCH JAZYKŮ (Volvox Globator). Tisícistránková publikace od renomovaných odborníků přibližuje vývoj a současný stav evropských jazyků a obsahuje podrobné jazykové mapy.

* AUGUST SEDLÁČEK: ATLASY ERBŮ A PEČETÍ ČESKÉ A MORAVSKÉ STŘEDOVĚKÉ ŠLECHTY (Academia). Pětisvazkový projekt vychází z rukopisů významného českého historika Augusta Sedláčka (1843-1926). Obsahuje na osm tisíc barevných a černobílých kreseb erbů a pečetí, doplněných autorovými podrobnými poznámkami a komentáři.

* ZDENĚK, SOŇA A MICHAL THOMOVI: PŘÍBĚH ČAJE (Argo). Barevná kniha provází dějinami čaje a najdete v ní kapitoly o čajových obřadech i léčitelství.

* DAVID COLBERT: KOUZELNÝ SVĚT HARRYHO POTTERA (Albatros). Lexikon mýtů, legend a neuvěřitelných skutečností.

* NEJKRÁSNĚJŠÍ DIVY SVĚTA 3.-5. DÍL (Knižní klub - Euromedia Group). Obrazový projekt přináší veškeré kulturní i přírodní památky, nad nimiž převzala záštitu organizace UNESCO.

* ANDREW BYATT, ALAISTER FOTHERGILLOVÁ A MARTHA HOLMESOVÁ: MODRÁ PLANETA. (Knižní klub - Euromedia Group). Průvodce po celé oceánské soustavě se čtyřmi stovkami barevných fotografií vznikl podle televizního seriálu BBC.


 

Obálka druhé knihy o čaroději Harrym Potterovi, jehož příběhy jsou knižním hitem na obou stranách Atlantiku.