Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příručky pro začínající uživatele drog radí rozvážný přístup

  15:23aktualizováno  15:23
Způsoby a důvody aplikace drog jsou nejrůznější. Dvě knihy Američana Martina W. Balla zabývající se přírodními psychedeliky propagují smysluplný postoj k nim. Magické houby a Šalvěj divotvornou považují za posvátné entity.

magické houby | foto: archiv

Obě knihy kapesního formátu, Duše šalvěje a Moudrost hub, najdeme v knihkupectvích přepásané proužkem s nápisem Příručka pro začínající uživatele drog. Kromě nepochybného komerčního účinku má tento "podtitul" i informativní charakter. Obě knihy totiž skutečně mohou tomu, kdo koketuje s myšlenkou alespoň "vyzkoušet" jmenované přírodní drogy, v lecčem prospět.

O autorovi

Martin W. BallAmerický spisovatel a hudebník Martin W. Ball studoval na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, kde získal doktorát v oboru náboženských studií se zaměřením na tradice domorodých obyvatel Ameriky, entheogeny a šamanství. Od medicinmanů mescalerských indiánů se naučil tradiční šamanské a léčitelské praktiky. Je autorem knih zaměřených na roli entheogenů v poznávání a rozvoji mysli, jako je např. Mushroom Wisdom: How Shamans Cultivate Spiritual Consciousness (česky: Moudrost hub: Šamanský rozvoj duchovního vědomí, dybbuk 2009) a The Entheogenic Evolution: Psychedelics, Consciousness and Awakening the Human Spirit (Kyandara Publishing 2008). Dále publikoval čtyřsvazkovou fantasy Tales of Aurduin (Kyandara Publishing 2006). Hraje na didgeridoo, kytaru, perkuse a indiánskou flétnu. Jeho hudba vyšla na několika CD.

šalvěj divotvorná"Západní společnost bohužel už dávno o veškeré smysluplné iniciační obřady přišla. Možná že to nejlepší, co máme, jsou experimenty zvědavých teenagerů s psychedelickými látkami na hudebních festivalech. Takové bylo i mé první setkání s psychedeliky. I když tu může hrát určitou roli archetyp amerického individualismu, není to nejzdravější a nejpřínosnější způsob užívání psychedelik. Navíc to byl jeden z faktorů, které vedly k názoru, že psychedelika jsou hédonistické drogy bez jakékoli společenské hodnoty."

To píše Martin W. Ball v Duši šalvěje a oběma knihami opravdu jako by šel proti (i u nás) převládajícímu proudu aplikace drog pouze jako prostředků chvilkového povyražení. Ball prezentuje, jak s nimi žít, jak jejich prostřednictvím poznat své já a svou pozici ve světě. Jejich duchovní rozměr je pro Balla prvořadý. Skeptik by mohl vytknout, že onoho "duchovna" je možná v knihách dokonce víc, než si téma zaslouží, na každý pád je ale autorův přístup rozhodně mnohem bližší etnickým kořenům (a tudíž i pravým důvodům) užívání drog.

magické houby"Duchovní praxe je složitá a náročná. Náš růst a vývoj může být často pomalý, pokud bude vůbec nějaký. Můžeme strávit roky meditacemi, aniž dosáhneme jakéhokoliv výsledku, kromě toho, že se budeme cítit ospalí. Můžeme celý život chodit do kostela a neodneseme si z něj nic víc než dogma, které v rámci dané tradice slouží jako východisko ke spiritualitě. Houby mají na druhou stranu bezprostřední, radikální a přímý účinek. Při správném používání plní houby a další entheogeny v podstatě funkci jakéhosi vyrovnávacího prostředku, protože téměř všem uživatelům umožňují prožití hlubokých stavů duchovního vědomí." (Moudrost hub)

sušená šalvěj divotvornáObě knihy se nicméně vzájemně poněkud liší. Zatímco Duše šalvěje je především popisem různých psychedelických zážitků s touto rostlinou převážně vycházejícím z autorových vlastních zkušeností, zaznamenaných v denících (v tomto smyslu kniha připomíná některé práce Timothyho Learyho), Moudrost hub je teoretičtější, "příručkovitější" a nechybějí ani některé praktické rady, jak se s magickými houbami sžít.

sušené magické houby"V průběhu zážitku, a možná i po něm, uživatelé cítí, jak jim houby s různou intenzitou pracují uvnitř trávicího ústrojí. Výsledkem toho bývá vznik plynů, které vycházejí horem i dolem. Plynatost může chvíli trvat, zvlášť ke konci zážitku. I když je pro velké množství konzumentů tato složka nepříjemná, jde o důležitý prvek zážitku a měli bychom ho jako takový přijmout, podobně jako všechny aspekty zážitků spojených s houbami. Bojovat s něčím, když jsme pod vlivem hub, je zbytečná námaha. Právě ti, kdo se snaží tento nepříjemný prvek potlačit, také obvykle zvrací. Kdo se potřebuje pročistit, se většinou po zvracení cítí lépe a může potom zážitkem procházet daleko volněji." (Moudrost hub)

šalvěj divotvornáPřestože v mnohém absurdní protidrogová politika bojuje i proti přírodním a po tisíciletí tradičním prostředkům, naštěstí ještě platí svoboda slova, která umožňuje nabídnout to, co by největší protidrogoví bijci nejraději drželi pod zámkem: informace a poučení. Těch je potřeba, protože drogovou kulturu se stejně nikdy nepodaří vymýtit, na to má v lidské civilizaci až příliš hluboko zapuštěné kořeny. A knihy, jako jsou ty Ballovy, tuto kulturu v nejpřirozenějším slova smyslu kultivují.

Martin W. Ball: Duše šalvěje
přeložila Ivana Svobodová
vydal dybbuk, 176 stran

Martin W. Ball: Moudrost hub
přeložila Ivana Svobodová
vydal dybbuk, 220 stran

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Václav Havel se svou první ženou Olgou na Hrádečku v roce 1993
RECENZE: Utajené vládkyně by si zasloužily více autorovy péče

Říká se, že za každým velkým mužem se skrývá ještě větší žena. Tak otevírá spisovatel a novinář David Glockner svou knihu Utajené vládkyně, ve které píše o...  celý článek

Katja Kettu
RECENZE: Uštípli jí jazyk. Šokující Můra líčí příběh ve stínu gulagu

Finská prozaička Katja Kettu má smysl pro nesmyslné lásky. V Porodní bábě, z níž se stal světový bestseller, líčí vztah mezi Finkou a německým důstojníkem, v...  celý článek

Spisovatelka Nina Weijersová
RECENZE: Umění se změnilo. Už je jen pro oligarchy a hiphopery

Nizozemská spisovatelka Nina Weijersová se stejně jako její hrdinka Minnie vydala na tenký led. Ve svém debutovém románu Následky podává upřímnou výpověď o...  celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.